Mozaika – Věra (2018)

Brněnské Národní divadlo uvádí 2. března premiéru představení Věra o životě české gymnastky Věry Čáslavské. Připravila Kateřina Horáková.

Hovoří Simona Petrů, Gabriela Ježková – Štefanová a další.

Natočeno 2018. Premiéra 1. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Horáková, Kateřina – Děngeová, Zuzana: Národní divadlo Brno uvádí inscenaci o Věře Čáslavské. Ukazuje podstatné momenty jejího života. In web ČRo 3 Vltava, 1. březen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Autorkou původní divadelní hry je Simona Petrů, režisérkou brněnské inscenace je Tereza Karpianus. Kterým úsekům života Věry Čáslavské se hra věnuje, říká autorka hry Simona Petrů. „Snažili jsme se postihnout celý osud Věry Čáslavské v takovém mozaikovitém, symbolickém významu. Nejdeme rok po roku, nezachycovali jsme všechny momenty. Vybrali jsme si ty, které jsou pro nás důležité, které jsou důležité pro české dějiny, pro sportovní dějiny, a pokusili jsme se je skloubit do velké fresky.“

Rok 1968 byl pro Věru Čáslavskou zlomový. Na olympijských hrách v Mexiku získala 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Během slavnostního ceremoniálu dala tichým gestem najevo protest proti okupaci Československa a zároveň na těchto hrách ukončila svoji sportovní kariéru.

Představitelkou Věry Čáslavské je herečka Gabriela Štefanová. „Když mi dramaturgyně Lucie Němečková nabídla tuto roli, vyděsila jsem se, protože obecně je velice těžké ztvárňovat postavy, které mají nějakou předlohu. Pak jsem si řekla, že se nebudu trápit tím, abych mluvila stejně jako Věra Čáslavská, chodila jako ona apod. Řekla jsem si, že se pokusím zahrát esenci její duše. Její vnitřní život. A přestala jsem se ohlížet na to, jestli v blonďaté paruce působím jako ona.“

Původní hra Simony Petrů líčí osudy Věry Čáslavské jako cestu bojovníka, při níž každý dosažený stupeň znamená vyrovnat se s novou obtížnou překážkou. Takových zatěžkávacích momentů bylo v životě Věry Čáslavské mnoho. „Je tam politická a občanská rovina. Také sportovní kariéra, obrovská vůle, nezlomnost velké gymnastky. Je tam i intimní, lidská, domácí, ženská rovina. A všechny se kloubí v té jedné osobnosti. Navíc jsme se chtěli dotknout přesahového tématu, a to je téma hrdinství a také téma oběti lidského individua pro celek,“ uzavírá Simona Petrů, autorka divadelní hry Věra.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)