Tibet – Tajemství červené krabičky (2005, 2006, 2010)

show_imagephp1

Petr Sís. Překlad Viktor Janiš. Scénář a režie Joachim Dvořák. Hudební doprovod pochází z původní nahrávky, kterou během pobytu v Tibetu v letech 1954–1955 natočili Vladimír Sís a Josef Vaniš.

Čte Petr Sís.

Natočeno 2005 (Český rozhlas). Vydalo nakl. Labyrint Lab Records v roce 2006 (1 CD, EAN 9788086803067; 52 min.). Reedice Tympanum, listopad 2010 (1 CD).

Pozn.: Vladimír, otec Petra Síse, se v padesátých letech dostal prostřednictvím armádního filmu do Číny, kde měl natočit „unikátní stavbu silnice“, která měla zavést do „odlehlé Západní provincie“ civilizaci. Při stavbě se ale zřítila skalní stěna a Vladimír zůstal najednou odříznut od natáčecího štábu i od stavby. Jediná volná cesta vedla do hloubi hor. Při hledání cesty zpátky Vladimír ohromen zjistil, že se nachází v Tibetu, doputoval až do Lhasy a během cesty si psal deník. Kniha začíná okamžikem, kdy jeho dospělý syn Petr vchází do otcovy pracovny, usedá ke stolu a začíná číst otcův starý deník.
Petr Sís proplétá složité vyprávění ze tří různých perspektiv: z pohledu Vladimíra Síse otce prostřednictvím deníkových záznamů; z pohledu Petra Síse dítěte, které vidí Tibet ve svých dětských snech; a z pohledu Petra Síse dospělého, obracejícího pohled zpátky do dětství a komentujícího jednotlivé příběhy. Hlasy otce a syna jsou odlišeny i graficky: záznamy otce v deníku jsou zprostředkovány psacím písmem na podkladě připomínajícím zažloutlý starý papír, na okrajích se objevují drobné kresbičky a cestovatelovy poznámky. Vyprávění dospělého syna je naopak tištěno věcným černým písmem na obyčejném bílém podkladě. A mezi tím vším jsou obrázky – poetické, v sytých barvách, s opakujícími se motivy.
Při putování Tibetem zažívá otec Vladimír snové příhody. Hodní Yettiové ho zachraňují před smrtí, z jezer ho pozorují ryby s lidskými tvářemi, tajemná znamení mu značí cestu do Lhasy. A ve stejném čase čínská silnice ujídá z hory čím dál víc.
Když se Vladimír dostane k Potále, paláci Dalajlamy, vejde a prochází komnatami – červenou, zelenou, modrou. Až vejde do černé komnaty, kde se jako jediný světlý bod uprostřed obrázku bělá postavička Dalajlamy a nad jeho hlavou svítí hvězdička. Otočíme stránku a je tu další temný pokoj, ale tentokrát se už nacházíme v Praze, v pracovně Petrova otce. Uprostřed psacího stolu se bělá soška Dalajlamy a nad jeho hlavou – malá hvězda. Na stole leží deník. Zazní hlas Síse-otce: „Pročpak tu sedíš ve tmě?“ Černá komnata se tak stává symbolem pomyslného “setkání” otce se synem. Kterého z nich jsme nakonec doprovázeli na cestě, Vladimíra nebo Petra? Nebo oba?
Je to poetická kniha pro přemýšlivé děti i dospělé o cestě: o cestě k druhému, do dětství, do sebe sama… A o tom, že se lidé mohou setkávat navzdory prostoru a času a sdílet spolu cestu. (anotace)

Obsah: 01 Intro – Den se probudil 2:30 – 02 Příběh červené krabičky 5:15 – 03 Odjíždím za tmy 4:37 – 04 Příběh o chlapci s rolničkami 6:55 – 05 Příběh o yettiech 7:42 – 06 Příběh o stvoření světa 9:47 -07 Tibetu vládne dalajlama 8:00 – 08 Kdyz táta dorazil k Potale 7:00.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)