Dobrá vůle – Děti dřiny (2018)
Jan Singer. Ghana se nadechuje do nové éry. Klade větší důraz na vzdělání a výchovu dětí. Jakou realitu však zakoušejí žáci školou povinní, kdy je prostituce, pouliční prodej a dřina na plantážích běžnou součástí jejich životů? Co je to za dětství, v němž se děti netrápí se školními úkoly, ale s hladem a výfukovými plyny, které do půlnoci dýchají v polorozpadlých stáncích? Ghaňané žijící v nuzných podmínkách však slepě hledí do budoucna a básní o přicházející prosperitě a bohatství. Současnost je však krutá a zauzlovaná. Dokument Děti dřiny mapuje život dětí v chudém hlavním městě a na ještě chudším venkově, kde je dobrovolnická práce mezi dětmi prozatím jedinou skutečnou pomocí a zároveň poodhaluje, jak vypadá dospívání v africké zemičce a jaké mají dnešní děti šanci na lepší život. Dokument v Ghaně natočil Honza Singer. Dramaturgie pořadu Lenka Svobodová. Režie Radim Nejedlý.
Natočeno 2018. Premiéra 17. 3. 2018 (ČRo 2 Praha, 18:30 h). Repríza 24. 3. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h) v cyklu Dobrá vůle Plus. V druhé části Dobré vůle Plus debata o životě a vzdělávání dětí v chudých zemích Afriky. K poslechu zde.
Lit.: Singer, Jan: Děti dřiny. Dokument o dospívání v africké zemi, kde je každý čtvrtý školák obětí dětské práce nebo prostituce. In web ČRo 2 Praha, 17. 3. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Africká Ghana se nadechuje do nové éry. Klade větší důraz na vzdělání a výchovu dětí. Jakou realitu však zakoušejí žáci školou povinní, kdy je prostituce, pouliční prodej a dřina na plantážích běžnou součástí jejich životů? I na to hledá odpověď studentský dokument.
Každé čtvrté ghanské dítě je obětí dětské práce. To je vysoko nad světovým i africkým průměrem. Nově zvolený prezident Nana Akufo-Addo vidí řešení problému vzděláním dospívající generace. Proto od září roku 2017 nemusejí žáci základních a středních škol platit za studium. Kvůli chudobě je přesto spousta dětí nucena pracovat.
Na světě je zaměstnaných 218 milionů dětí, z toho je za oběti dětské práce považováno 152 milionů dětí. V západní, střední a subsaharské Africe pracuje téměř každé třetí dítě. Statistiky ale neuvádějí náročné domácí práce, které jsou běžnou součástí dospívání.
„Děti nemají moc šancí, jak si vydělat peníze. A když příležitost dostanou, tak nevidí důvod chodit do školy. Důležitější je, aby večer neměly prázdný žaludek,“ říká Ghaňan Hans Dautey. Přes 90 % dětí chodí do škol, čtvrtina zároveň pracuje. Nejčatěji na plantážích, tržištích, v kamenných lomech, zlatých dolech nebo v přístavech.
Dřou nebo prostituují
„Často dřou až do půlnoci, takže když pak vstávají do školy, nedokážou se soustředit. Přitom je spousta z nich nadaná,“ uvádí učitelka státní základní školy, která si přála zůstat v anonymitě.
Další alternativou je prostituce. „Není to ale prostituce klasická, komerční, organizovaná. Zkrátka mají několik známých, od kterých si za poskytované služby nechávají platit,“ dodává učitelka.
Vzdělání není důležité
Téměř 80 % pracujících dětí jsou zemědělci. „Venkované chtějí především hodně dětí, aby ušetřili na nákladech za zaměstnávání námezdních rolníků,“ vysvětluje univerzitní student Lawrence Kumi-Agyare.
Na venkově stále panuje přesvědčení, že vzdělání není důležité. „Není nezbytné, aby chodily do školy a budovaly si kariéru. Dostačující je, aby uměly číst a psát,“ tvrdí Tete, který své děti zaměstnává ve sklárně. Nejmladšímu synovi je sedm.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku