On Air – Toto je poslední tweet, sbohem (2018)

Připravil Filip Titlbach.

Natočeno 2018. Premiéra 5. 4. 2018 (ČRo Rádio Wave).

Lit.: Titlbach, Filip: Toto je poslední tweet, sbohem. Zemřel autor oblíbeného účtu Cvrliky, který léčil český internet. In web ČRo Radio Wave, 5. duben 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Český Twitter zasáhla na začátku týdne smutná zpráva. Na oblíbeném účtu @cvrliky se objevila informace o smrti jeho správce, Rostislava Šrámka z Hradčovic. Za necelé čtyři roky nasbíral přes 18 tisíc followerů a stal se díky tomu jednou z nejznámějších a nejvýraznějších postav tuzemských sociálních médií. „Jeho tweety říkaly, že svět je vlastně nakonec v pořádku,“ napsal Martin Veselovský. Ukázalo se, že byl taky osobním terapeutem některých uživatelů Twitteru.

Nejprve tomu nikdo nevěřil. Tweet se totiž objevil na začátku dubna. „Na apríla jsem s celou nejbližší rodinou oslavil narozeniny svého synovce. Zahráli jsme si bowling, dal jsem si pár piv. Pak jsem si venku sedl na lavičku a prostě umřel. Pohřeb budu mít ve čtvrtek 5. dubna v 16 hodin v Hradčovicích.“ Později, po stovkách tázavých a nevěřícných komentářů, se na účtu objevily další informace. Z přihlášeného počítače je doplnil bratr Rostislava Šrámka. „Není to stupidní vtip. Měl 40 roků a nemocné srdce, které mu v tu až podezřele pěknou chvíli vypnulo.“

Účet s názvem @cvrliky sbíral „to nejlepší z českého Twitteru“. Rostislav Šrámek se snažil zůstat v anonymitě, jeho jméno znal málokdo. Sdílel vtipné postřehy i dojemné poznámky, které se vešly do omezeného počtu znaků. Reagoval pod tweety dalších uživatelů, a jak se po několika dnech po jeho smrti ukázalo, svým pozitivním přístupem k životu a šířením tolerance zasáhl možná víc lidí, než by kdokoliv čekal. S řadou z nich si taky vyměňoval soukromé zprávy.

 „Po večerech jsem si s ním často psával, svěřoval se mu, on vše přijal. Následně poradil, dostal mě z toho,“ píše uživatel @JosefzBrna. „Nikdy jsme se nepotkali. Ale když mi bylo úplně nejhůř, nebála jsem se mu napsat o pomoc. A on pomohl, protože prostě mohl,“ objevilo se na účtu @prejmartik. A podobných výpovědí přibývá. Velké množství uživatelů si k profilové fotce jako symbol smutku přidalo černý pruh. Lidé se na sociální síti dokonce spojili a poslali peníze na nákup pohřebního věnce.

„To, co se mi tu děje pod rukama, je neuvěřitelné. @cvrliky ovlivnil svým dobrosrdečným přístupem víc lidí, než si stačil uvědomit. Většina z vás mě samozřejmě neposlechla a poslala víc peněz, než měla. Plán byl překročen několikanásobně. Část půjde na charitu. To by se mu líbilo,“ napsal později Ondřej Synčák, který sbírku zorganizoval.

Že se stal účet pro mnoho lidí neznámého uživatele slavným, potvrzují i příspěvky známých osobností. „Když jsem si v roce 2014 založil Twitter, účet Cvrliky byl prvním, který jsem začal sledovat. Toužil jsem po srdíčku od něj a retweet byl pro mě vyznamenáním,“ napsal například Leoš Mareš. „Neznal jsem ho osobně, ale jeho tweety mi říkaly, že svět je vlastně nakonec v pořádku. A teď chybí…“ přidal se Martin Veselovský.

Kromě účtu na Twitteru provozoval Rostislav Šrámek taky blog s názvem Tolerance plno, kde zveřejňoval lidské příběhy o lásce, radosti, rodině, ale taky životních ztrátách. I já jsem si s Rostislavem psal. A na blog jsem mu přispěl jedním textem.

O pár měsíců později se objevil poslední tweet od @cvrliky. „Díky za všechny vaše reakce. Udělali jste tím to nejlepší, co jste pro něj i pro naši rodinu udělat mohli. Myslím, že ani on sám netušil, jaký dopad na vaše životy měl. Prosím, respektujte, že obřad proběhne pouze v úzkém rodinném/vesnickém kruhu. Toto je poslední tweet, sbohem.“

Jak člověk, kterého skoro nikdo neznal, měnil život prostřednictvím 280 znaků na sociální síti? Poslechněte si v příspěvku.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)