On Air – Ladislav Zibura (2018)

Připravil Filip Titlbach.

Natočeno 2018. Premiéra 20. 4. 2018 (ČRo Rádio Wave).

Lit.: Titlbach, Filip:  „Cestování je přeceňovaný trend,“ říká Zibura. Jak si mladí vydělávají na putování po světě? In web ČRo Radio Wave, 20. duben 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:

Jedno mají společné. Ladislav Zibura, Petra Voráčková i Filip Mayer se živí cestováním. Sledují je při tom tisíce lidí na sociálních sítích. Rozděluje je ale způsob, jakým si na další poznávání světa vydělávají. Jeden píše knihy, druhý má sponzory, třetí si našla práci v cestovní agentuře. Kolik followerů je potřeba na to, aby se člověk stal známým? A je vůbec nutné budovat silný profil na sociálních sítích?

Ladislav Zibura prošel tisíce kilometrů pěšky. Na další cesty si vydělává vydáváním knih, vynáší mu taky přednášky, kde o svých túrách mluví. Rozhodl se, že nebude dělat reklamu žádné firmě. „Já si myslím, že jsme tuto hru, kdy všichni budeme spojení s nějakou značkou, přijali až moc automaticky. Je důležité říkat, že jde cestovat i bez toho. Žádné sponzory nemám. Radši udělám o pár přednášek víc, než abych psal, že nějaké boty jsou super.“

Instagram si založil před půl rokem. Na Facebooku pravidelně publikuje statusy, které mají mnohatisícové ohlasy. „Vždycky něco vyplodím v offline světě, pak se připojím, nasdílím to na Facebook a zase ho vypnu,“ popisuje svůj vztah k sociálním sítím. „Na cestách strávím na Facebooku třeba deset minut denně. Cíleně se snažím na něm trávit co nejmíň času.“

Podněcovat lidi k cestování se Ladislav podle svých slov nesnaží. „Poselství mých přednášek není takové, že by všichni měli cestovat. Já si naopak myslím, že cestování je trend, který je i trochu přeceňovaný. Měli bychom se začít bavit o tom, jak cestovat udržitelně. Třeba v Barceloně už se ukazuje, že není možné, aby tam celý svět jezdil, protože se v tom městě už nedá žít.“

O cestování by se podle Ladislava mělo mluvit víc kriticky. „Měli bychom se bavit o tom, jak je neekologické létat. Eurovíkendy jsou kravina. Letět na víkend do Londýna? To je přece šíleně neekologické.“

Na Instagramu a YouTube je známá pod přezdívkou Restless Child. Svoje cesty Petra Voráčková dokumentuje a potom sdílí na sociálních sítích. Jak sama přiznává, postupem času na nich začala být trochu závislá. „Nainstalovala jsem si teď aplikaci, která mi zakazuje být na Instagramu víc než hodinu denně.“

Hlavním zdrojem příjmů na poznávání světa je u Petry práce pro cestovní agenturu. „Objevila se v mém životě možnost, která spojuje všechny věci, co mě baví.

Sebeprezentace na sociálních sítích je pro ni důležitá. „Já jsem byla vždycky sdílná,“ směje se. „Samozřejmě mi dělá radost, když u fotek přibývají lajky. Ale stává se mi, že jsem smutná, když zveřejním snímek, se kterým jsem spokojená, ale nic se u něj neděje.“

Na Facebooku, Instagramu i YouTube se podle svých slov snaží sdílet reálný obraz svého života. Některé složky ale vynechává. „Nesdílím svoje privátní věci. Nevkládám na sociální sítě třeba fotky, které se týkají mého vztahu s přítelem.“

Filip Mayer cestuje dva roky, projel 60 států a provozuje Deník dobrodruha. Na sociálních sítích ho sleduje zhruba 25 tisíc lidí. „Znamená to pro mě ohromný závazek inspirovat společnost,“ říká.

Na cesty si vydělává podnikáním, peníze má ale taky od sponzorů. „Oslovil jsem své kamarády, řekl jsem jim, že projedeme 51 států Evropy za tři měsíce karavanem. S tímhle nápadem jsme začali shánět partnery. Nakonec jsme jich sehnali asi šest a vybrali jsme statisícové částky na to, abychom trip mohli uskutečnit.“ Částka nakonec pokryla jen náklady cesty.

Jak sám dodává, kvůli počtu sledujících a partnerství s různými firmami tráví hodně času editováním videí a úpravou fotek. „Je to obrovská dřina. Deník dobrodruha vyrostl na tom, že jsem tam každý večer vkládal rok v kuse fotku s jedním příběhem. Není to jen tak, že si užíváte výhody poznávání nových krajin, ale fakt musíte tvrdě makat na tom, aby vaše komunita rostla, aby vám neutíkali lidi. A když už jdete do spolupráce s partnery, tak jim musíte tvořit spoustu materiálů, protože jste většinou vázaní smluvně.“

Finanční prostředky se podle něj dají sehnat taky díky velkému počtu followerů na sociálních sítích. „Existuje třeba aplikace IndaHash, která nabízí influencerům, jako jsem já, možnost vydělávat si na základě fotek. Když snímky publikujete, tak obdržíte za zveřejnění určitou provizi, a to podle toho, ke kolika uživatelům se obsah dostal.“

Dokážou tři mladí cestovatelé vyjet do zahraničí, aniž by u toho nevyfotili jedinou fotku na Instagram? A jak si na putování po světě vydělat? Poslechněte si v rozhovorech!

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)