Fórum mladých autorov V. 1/11 (Fórum mladých autorů, 2018)
Cyklus rohlasových minidramat studentů VŠMU. Júlia Oreská (8), Jakub Spevák (2), Vanesa Lippová (10), Ján Štiffel (3), Alica Mária Bujnová (5), Klára Madunická (6), Brian Brestovanský (9), Daniela Brezániová (1), Barbora Nitschová (7), Vanda Zemanová-Alberty (4), Patrik Samohýl (11). Dramaturgie a pedagogické vedení Alena Bodingerová, Peter Pavlac, Dušan Kozák. Zvuk Natália Jancová, Karol Kullifay, Daniel Horňák, Igor Jedinák, Peter Markovski, Marek Buranovský, Juraj Podhradský, Andrej Osvald, Gergely Both, Matúš Imríšek, Michal Horváth, Samuel Štefanec, Viktor Kyselica, Dušan Kozák. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková a Ľudmila Hodulíková. Produkce Alena Rumanovská a Silvia Lukáčová. Režie autoři a autorky her.
Účinkují Božidara Turzonovová, Lucia Vráblicová, Edita Borsová, Sarah Arato, Zuzana Kapráliková, Mária Schummerová, Miroslav Trnavský, Alfréd Swan, René Jankovič, Lukáš Dóza, Michal Jánoš, Peter Ondrejička, Štefan Martinovič, Matúš Krátky, Přemysl Boublík, Matúš Beniak, Samuel Gáfrik, Šimon Zeman, Adriana Sečkárová, Karin Adzimová, Marek Lupták, Michal Noga, Lukáš Kunák, Vanda Zemanová Alberty, Ján Štiffel, Alžbeta Dvoranová, Peter Martinček, Filip Žitňanský,Mária Ševčíková, Peter Kováč, Ráchel Šoltésová, Marika Tisoňová, Alica Mária Bujnová, Alex Koníček, Dušan Kozák a Gavin Shoebridge.
Natočeno 2018. Premiéra 25. 6. 2018 (Rádio Devín, 20:00 h) a 29. 6. 2018 (Rádio Devín, 21:00 h). Repríza 7. hry 27. 6. 2023 (SRo Rádio Devín).
Obsah: 1. Daniela Brezániová: Salvator (15´20´´) – 2. Jakub Spevák: Mimikry (8´03´´) – 3. Ján Štiffel: Kým nejde o život (13´06´´) – 4. Vanda Zemanová-Alberty: Infekcia Stereotypu (15´29´´) – 5. Alica Mária Bujnová: Ema a Lucia (6´02´´) – 6. Klára Madunická: Requiem pre Rusalku (15´41´´). Premiéra šesti her 25. 6. 2018 (Rádio Devín, 20:00 h).
7. Barbora Nitschová: Feldpošta (17´07´´) – 8. Júlia Oreská: Avokádo (8´14´´) – 9. Brian Brestovanský: Sedem archanjelov (15´05´´) – 10. Vanesa Lippová: Telefón (9´55´´) – 11. Patrik Samohýl: Incident Ludex (15´38´´) .
Pozn. 2: Hry Incident Ludex, Infekcia stereotypu, Requiem pre Rusalku a Feldpošta se dostala do užšího výběru Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. 6. 2019, Trnava).
Lit.: anonym: Festival rozhlasovej hry: Užší výber. Rozhlasová tvorba. In web SRo Rádio Devín, 30. 4. 2019 (článek). – Cit.: Dnes boli v priamom prenose vo vysielaní Rádia Devín medzi 15:00 – 16:00 vyhlásené rozhlasové hry, ktoré v oboch kategóriách (rozhlasové hry do 30 minút a rozhlasové hry nad 30 minút) postupujú do užšieho výberu Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. jún 2019, Trnava).
Rozhodovala porota zložená z erudovaných odborníkov s rôznou mierou priamej rozhlasovej skúsenosti, no zato s potrebnou dávkou objektívnosti a erudovaného posúdenia kvalít rozhlasovej dramatickej produkcie RTVS za uplynulé dva roky.
Porotca Aleš Vrzák, šéfrežisér Českého rozhlasu, konštatoval, že má rád príbehy ľudí (malých i tzv. veľkých) – „a tými je rozhlasová tvorba RTVS naozaj naplnená. A to tak v podobe dramatickej, tak v podobe takpovediac „literárnej“ až „publicistickej“.“ Výrazná tematická a formálna pestrosť súťažných rozhlasových hier fascinovala porotcu Juraja Bielika, umeleckého šéfa Divadla Jána Palárika v Trnave: „Byť členom poroty súťaže rozhlasových hier je nesmierne zaujímavé zadanie. Zaujímavé a vzrušujúce. Študentské práce, dramatizácie, dokumentárne hry, experimentálne kompozície… Celkovo 63 hier – to už je naozaj slušná vzorka pôvodnej (a kvalitnej) tvorby. Rozhlasová hra žije!“
Podľa porotkyne Nadeždy Lindovskej, teatrologičky z Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení, prím hrali dramatizácie: „Ukazuje sa, že najlepšie, najkvalitnejšie, najzaujímavejšie výsledky dosiahli prevažne tí tvorcovia, ktorí sa mohli oprieť o kvalitnú literárnu alebo dramatickú predlohu. Medzi postupujúcimi ich bola väčšina, najmä v kategórii dlhých hier. Pôvodné námety sa ocitli v menšine.“
Avšak bez ohľadu na to, aké inšpiračné zdroje súťažné hry mali, bodovali očarujúcou vlastnosťou rozhlasového umenia, že dramatické dielo nemusí slepo kopírovať realitu, ale môže konštruovať vlastný svet. Podľa predsedu poroty, spisovateľa Pavla Rankova, výsledná kolekcia hier v užšom výbere v oboch kategóriách ponúka rôzne typy poetík a spracovaní: od „temného tajomného príbehu vyrozprávaného v strhujúcom tempe Wedekindovej Lulu“ cez „dialóg rozporuplného básnika – ministra s rovnako rozporuplným eštebáckym technikom“ v Pavlacovom Slove Válkovom či „dramatizáciu knihy poľskej reportérky o rómskej poetke v Papuši Angeliky Kuźniak“ až po „spletitý príbeh o komplikovaných medziľudských vzťahoch v súčasnom svete“ v hre Ivice Ruttkayovej Volám sa Mária.
V kategórii rozhlasových hier do 30 minút si umiestnenie v užšom výbere vo vyrovnanej proporcionalite rozdelili tituly zastupujúce všetky série tohto formátu: Naša zabudnutá klasika z dramaturgickej proveniencie Petra Pavlaca, banskobystrický projekt Ako to bolo ďalej i progresívne Fórum mladých autorov. V oboch kategóriách sa sa tak v hre o ocenenia ocitajú diela, na margo ktorých porotca, teatrológ Miron Pukan, povedal: „Umeleckú úroveň tohtoročného Festivalu rozhlasovej hry považujem za pomerne vyrovnanú, pričom sa objavili aj také spracovania, ku ktorým sa história bude vracať a interpretovať ich, čo považujem za potešujúce.“
Do užšieho výberu v kategórii do 30 minút postupujú hry:
Faust, Ján Mikuš
Feldpošta, Barbora Nitschová
Incident Ludex, Patrik Samohýl
Infekcia stereotypu, Vanda Zemanová – Alberty
Kar, Terézia Vansová / Miroslav Dacho
Requiem pre Rusalku, Klára Madunická
Tuberáci, Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho
V borbe s temnotou, Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho
Zememerač K, Tomáš Hučko
Život v lese, Tomáš Hučko
Do užšieho výberu v kategórii nad 30 minút postupujú hry:
Advent (groteska z hranice), Dodo Gombár
Lulu, Frank Wedekind
Marína Havranová, Ivan Stodola /
Mrzutá, Jonáš Záborský / Lenka Garajová
Obvinenie, Maroš Hečko a Maja Hriešik / Radka Hoffmanová
Papuša, Angelika Kuźniak / Martina Vannayová
Posledné dni ľudstva, Karl Kraus
Slovo Válkovo, Peter Pavlac
Volám sa Mária, Ivica Ruttkayová
Vražda na Níle, Agatha Christie / M. Vannayová a M. Cvečková
Lit.: anonym: Fórum mladých autorov V. Rozhlasová tvorba. In web Rádio Devín, 25. 6. 2018 10:16 (článek). – Cit.: Rádio Devín uvedie už piaty ročník cyklu minidrám študentov VŠMU.
Fórum mladých autorov dáva najmladšej generácii tvorcov možnosť slobodnej výpovede s ohľadom na ich špecifickú cieľovú skupinu, priblíženie cez jazyk a témy, ktoré nie sú vnútené, ale vyrastajú z osobnej potreby tvorcov o nich vypovedať.
Tento rok prišlo k ďalšiemu rozvinutiu celého projektu, nakoľko sa k študentom réžie, dramaturgie a divadelnej vedy, ktorí pracovali na zadaní rozhlasovej minidrámy (na predmete Autorský seminár) v rozsahu do 20 minút pridali aj študenti filmovej scenáristiky so zadaním napísať krátky rozhlasový útvar – do 10min. Po minuloročnej extrémne prínosnej skúsenosti sme zopakovali aj spoluprácu s externými zvukovými majstrami. Interný rozhlasový zvukový majster Dušan Kozák, o. i. pedagóg ateliéru zvukovej skladby na FTF VŠMU, prizval do projektu svojich študentov zvukovej skladby. Myšlienka generačnej výpovede sa tak opäť mala šancu realizovať nie len v zmysle obsahu hier, ale aj v ich formálnej realizácii, práve vďaka osobitému prístupu z hľadiska zvukových realizácií.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku