Host Lucie Výborné – Jaroslav Vrba (2018)
Připravila a moderuje Lucie Výborná.
Hovoří hydrobiolog Jaroslav Vrba.
Natočeno 2018. Premiéra 31. 7. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 9:06 h.).
Lit.: Švarcová, Alžběta – Výborná, Lucie: Za deset let už se možná v přírodě nevykoupeme. A můžeme si za to sami, varuje hydrobiolog. In web ČRo 1 Radiožurnál, 31. červenec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pokud vás napadlo, že se před tropickým horkem zajdete zchladit k rybníku, radši se ještě posaďte. A než vyrazíte, poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s hydrobiologem Jaroslavem Vrbou.
Sinice už opět zamořují české vodní plochy. A podle Jaroslava Vrby se není čemu divit. „Sinice mají rády teplo, a také nadbytek živin. Jejich přikrmování začalo s vynálezem růstových průmyslových hnojiv,“ upozorňuje.
A pokračuje to dodnes. I na nás tak záleží, jak bude česká příroda vypadat za deset let. „Pokud dáme přednost svému pohodlí a budeme se tvářit, že problém neexistuje, nádrže pokvetou čím dál víc, v celé ploše a nebude se kde koupat,“ varuje hydrobiolog.
Voda mizí i z krajiny
A vliv to všechno může mít i na krajinu jako takovou. „Krajinu ovlivňujeme tím, jak se k ní chováme jako hospodáři a zemědělci. Například poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině, kdy například na jižní Moravě už krajina vodu ani nezadrží.“
Přehodnoťte svůh vztah k vodě. Abychom v dnešní době sucha a rozkolísaných srážek měli zásobu. Abychom si udrželi komfort toho, že z kohoutku teče pitná voda. Jaroslav Vrba
„Už padesát let se snažíme vody co nejrychleji zbavit. A pak se divíme, že je sucho. Začínáme mít nedostatek vody,“ upozorňuje Jaroslav Vrba. Česko přitom tvoří takzvanou „střechu Evropy“ a nová voda do něj téměř nepřitéká.
Co může udělat každý z nás?
1. Hlídejte spotřebu vody: zjistěte, zda vám třeba neprotéká záchod
2. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou
3. Při čištění zubů nenechávejte tekoucí kohoutek
4. Stavíte-li dům, myslete na využití dešťové vody
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku