Zeman versus Babiš. Zápas alfa samců může být tvrdší (2018)

Karel Hvížďala. Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 20. 7. 2018 v rámci cyklu Názory a argumenty (ČRo Plus).

Lit.: Hvížďala, Karel: Karel Hvížďala: Zeman versus Babiš. Zápas alfa samců může být tvrdší. In web ČRo Plus, 20. červenec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: První kolo zápasu mezi dvěma alfa samci v našem politickém ringu máme za sebou, ale to neznamená, že pan Babiš je vítězem a může si dělat co chce, jak naznačily spory o výši sociálních výdajů a platy policistů.

Po devíti měsících máme vládu s důvěrou parlamentu a tímto krokem byla zřejmě naplněna dohoda mezi prezidentem a premiérem. Nynější premiér a jeho ANO podpořilo v prezidentských volbách Miloše Zemana a ten za to dvakrát jmenoval do funkce Andreje Babiše. Otázka je, jak jejich souboj bude pokračovat. O tom můžeme jen spekulovat.

Největším problém pro stabilitu vlády Andreje Babiše je sám Andrej Babiš, který je impulzivní, jedná intuitivně, zvyklý 40 let o všem rozhodovat rychle a sám na základě momentálních výhod a pohnutek. Takhle vytěsnil či se zbavil řady výrazných osobností jako byli pánové Telička, Zlatuška, Stropnický, Pelikán či paní Šlechtová.

Dokazují to i Babišova slova po jmenování nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka: „Když se mu bude dařit, může zůstat ministrem.“ Jenže když nezůstane, otevře se zase prostor pro prezidenta, který se bude snažit na jeho místo dosadit svého člověka, což by zrovna v tomto případě, kdy premiér je trestně stíhaný, nemuselo být moc příjemné.

A jak ukázal příběh Miroslava Pocheho, kterého nominovala na ministra zahraničí ČSSD, prezident ho odmítl jmenovat, ač dle ústavy má v tomto případě roli notáře. Rozhodnutí vlády jen formálně stvrzuje.

Když vládne institucionální nihilismus

Jenže zřejmě kvůli dohodám, které prezident s premiérem uzavřel, pan Babiš kompetenční žalobu nepodal a i kdyby ji podal a prezident by ji nesplnil a kauza by se dostala před Ústavní soud, protože prezident by ani jeho nález neakceptoval, nic by se nestalo.

Důvod je zřejmý: v civilizované společnosti se nepočítá s tím, že by ústavní činitelé nedodržovali ústavu a nálezy Ústavního soudu. Vše v ústavě být napsáno nemůže, protože musí být stručná. Podobně pan Babiš zase nemusí dodržet koaliční dohodu, kdyby ČSSD odešla z vlády a bude se snažit tam prosadit lidi, kteří budou blízcí jemu či prezidentovi. To je možné jen proto, že u nás dlouhodobě vládne institucionální nihilismus.

Na druhé straně má pan Babiš výhodu dokonalého marketingu: pracuje podobně jako obchodní domy před výprodejem, které nabízí slevy až 75 procent a cílová skupina, která takové zboží nakupuje, se spokojí s pocitem, že nakoupila výhodně.

Podobně pracuje Babišův marketing s vládním programem, v němž – jak už na to poukazují politologové – pracuje s výrazy „předloží“ či „připraví“, čili vzbudí jen pocit, že se jeho vláda bude chovat vůči lidem komfortně. A to cílové skupině jeho voličů většinou stačí. Druhé kolo zápasu o moc může být proto tvrdší než to první, v němž byly karty jasně rozdané předem.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)