Srpen 1968 – Smrt českých umělců Mongolsku (2018)

Daniel Kupšovský. Příběh konce jednoho slavného orchestru a několika talentovaných českých interpretů, který zmizel pod nánosem zpráv o okupaci Československa v srpnu roku 1968. Karla Dubu, jednoho z prvních hráčů na elektrickou kytaru v Československu, proslavily jak živé koncerty jeho kapely v 60. letech, tak účinkování v Českém rozhlase a televizi. Jeho specialitou bylo objevování nových talentů, čímž proslavil například tehdy začínající zpěváky Josefa Zímu nebo Josefa Laufera. Strmý nástup popularity jiných mladých objevů – Dany Hobzové a Bohumila Vaňka, byl bohužel náhle ukončen tragickou nehodou celého orchestru na zájezdu do Mongolska, který měl odstartovat turné kapely po Sovětském svazu. Autobus, který měl české umělce vyvézt na exkurzi k pomníku padlých sovětských vojáků, se zřítil ze srázu shodou okolností ve stejnou chvíli, kdy vojska sovětské armády obsazovala Prahu, 21. srpna 1968.

Natočeno 2018. Premiéra 2. 9. 2018 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 40 min.).

Pozn.: Následuje Noční Mikrofórum – Moderuje Dan Moravec. Host: Barbora Lukášová-Vostrá, o tragické havárii našich hudebníků v Mongolsku roku 1968.

Lit.: Kupšovský, Daniel:  Daniel Kupšovský: Srpen 1968 – Smrt českých umělců v Mongolsku. In web ČRo 2 Praha, 2. září 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V den invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa 21. srpna 1968 v mongolském Ulánbátaru přišlo o život šest českých zpěváků a hudebníků. Smutný příběh tehdy zapadl v proudu zpráv o okupaci.

Populární orchestr Karla Duby, který od roku 1962 doprovázel v rozhlase a televizi například Josefa Zímu, Juditu Čeřovskou, Janu Petrů, Karla Hálu nebo Karla Gotta, realizoval v 60. letech putovní estrádní pořady s hudebními a pěveckými hosty. Uvolněná atmosféra konce 60. let se odrážela nejen v hudbě, ale i v cestování.

Osudová cesta

Duba přinášel trendy ze zahraničí v podobě big beatu, elektrických nástrojů nebo písní s anglickými či francouzskými texty nejen československému, ale i zahraničnímu publiku. Ve druhé polovině 60. let se orchestr s komponovaným programem vydával na turné do Sovětského svazu a Mongolska. A právě jedna taková cesta byla pro Karla Dubu a dalších pět umělců cestou poslední.

20. srpna 1968 umělecký ensemble přistál v Ulánbátaru, aby vystoupil na Dnech československé kultury. Dále měl, jako několikrát předtím, dva měsíce cestovat a koncertovat po republikách SSSR. 21. srpna 1968 chtěli mongolští pořadatelé odvézt skupinu československých hudebníků, sólistů a technického doprovodu na příměstský kopec Zaisan, k pomníku padlých sovětských vojáků.

Autobus se zřítil

Autobus, který stoupal po obvodu kopce k monumentu, měl ale poruchu brzd a po špatném manévru mongolského řidiče se zřítil z cca 300metrové výšky do vyschlého koryta řeky v údolí. Při pádu a na následky zranění zemřelo 6 lidí. Kapelník Karel Duba, zpěvačky Dana Hobzová a Marie Pokšteflová, bubeník Josef Poslední, saxofonista Jaroslav Štrudl a zpěvák Bohumil Vaněk.

Stalo se to ve stejnou chvíli, kdy tanky přejížděly hranice Československa. Příběh konce jednoho slavného orchestru a několika talentovaných českých interpretů tak zmizel pod nánosem zpráv o sovětské okupaci a protestech proti ní.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)