Ze Země na Měsíc (2018)

Jules Verne. Živě vysílaná rozhlasová hra. Dobrodružná cesta tří přátel za překonáním zemské přitažlivosti a vzhůru vesmírem. Podle románů Ze Země na Měsíc a Okolo Měsíce pro rozhlas zdramatizoval Vít Vencl. Ruchaři Petr Šplíchal a Jiří Litoš. Mistři zvuku Dominik Budil a Tomáš Pernický. Hudba Jakub Rataj. Dramaturgie Klára Novotná. Asistentka režie Dana Reichová. Režie Vít Vencl.

Osoby a obsazení: předseda Impey Barbicane (Kamil Halbich), doživotní tajemník J. T. Maston (Miroslav Hanuš), generál a pokladník James B. Morgan (Jiří Vyorálek), major Bilsby (Leoš Noha), fregatní kapitán Blomsberry (Zdeněk Velen), mladík Cyrus S. Grant (Lukáš Příkazký), kapitán Nicholl (Tomáš Pavelka), Francouz Michel Ardan (Marek Němec), americký novinář (Vasil Fridrich), německý novinář (Strahinja Bučan), francouzský novinář (Guillaume Narguet).

Natočeno 2018 (studio S 2). Premiéra 16. 9. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:00 – 21:17 h) živě vysílaná v rámci projektu Léto s Vernem.

Lit.: Novotná, Klára: Ze Země na Měsíc v přímém přenosu. In Týdeník Rozhlas, 37/2018, s. 10 (článek).

Lit.: Vencl, Vít: Velkolepý průvodce lidskou představivostí. In Týdeník Rozhlas, 37/2018, s. 10 (článek).

Lit.: Sobotka, Petr: Opravdová cesta na Měsíc. In Týdeník Rozhlas, 37/2018, s. 10 (článek).

Lit.: Sobotka, Petr:  Bláznivé finále Léta s Vernem: Poslouchejte první živě vysílanou rozhlasovou hru z vesmíru! In web ČRo 2 Praha, 3. září 2018  (článek). – Cit.: Dvojka se pokusí o skoro nemožné: živě vysílanou hru na motivy románu Julese Verna Ze Země na Měsíc pošle v reálném čase do vesmíru tak, abyste mohli poslouchat její odražený signál z Měsíce.

Francouzský spisovatel sci-fi Jules Verne byl velký snílek. Přesto si asi nikdy nepomyslel, že by se jeho hrdinové dostali na Měsíc i ve skutečnosti. Vždyť svůj román Ze Země na Měsíc psal ve století páry, 104 let před tím, než se na Měsíc poprvé dostal člověk. V neděli 16. září 2018 na Měsíc Vernovi hrdinové skutečně poletí, a to díky Českému rozhlasu Dvojka.

Živě hraná rozhlasová hra bude totiž poprvé v historii přenášena na Měsíc a to v reálném čase. Poslouchat ji tímto unikátním způsobem budou moci všichni radioamatéři, kteří na to mají vybavení. Ostatní zájemci zaslechnou signál z Měsíce přímo ve vysílání Českého rozhlasu 16. září po 20:00.

Jediný u nás

V České republice existuje prakticky jen jediný člověk, který dokáže vyslat k Měsíci rozhlasové vysílání prostřednictvím radiové vlny tak silné, aby její odraz byl poslouchatelný. Jmenuje se Zdeněk Samek a na zahradě svého domku nedaleko Prahy si postavil obří anténu o průměru 10 metrů. Ta dokáže vyslat k Měsíci radiové vlny na frekvenci 1296 MHz.

Tato anténa bude vysílat hru na oblohu do prostoru o průměru 7 měsíčních úplňků. Od Měsíce se odrazí asi 15 % signálu, takže na Zemi se signál vrátí v podstatně zhoršené kvalitě. Protože jedna anténa nedokáže zároveň vysílat a přijímat, bude signál z Měsíce přijímat František Střihavka pracující s radioteleskopem Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Panské vsi.

Radioamatéři světa, zbystřete

Abychom lépe přiblížili kosmické vzdálenosti: Měsíc v tu chvíli bude od Země vzdálen přes 397 000 kilometrů. Celkovou vzdálenost tam a zpět, tedy cca 794 000 kilometrů urazí signál za 2,5 sekundy. Z tohoto důvodu hru uslyšíte s mírným zpožděním. Poslouchat mohou všichni radioamatéři na světě, kteří mají v tu chvíli Měsíc nad obzorem.

Jules Verne už má na Měsíci svůj kráter o průměru 146 kilometrů. 190 let od spisovatelova narození dojde k dalšímu milníku – k Měsíci dorazí hrdinové románu Ze Země na Měsíc – prostřednictvím radiových vln šířících signál Českého rozhlasu Dvojky.

Český rozhlas Dvojka bude rozhlasovou hru Ze Země na Měsíc natáčet a vysílat živě i ve videu. Sledujte náš Facebook a YouTube kanál.

Jules Verne: Ze Země na Měsíc

Žádná válka na obzoru. Národy Nového světa jako naschvál žijí v míru a pokoji. A přitom zrovna teď by se toho dalo v balistice tolik udělat… Členové Gun Clubu v Baltimoru, světově nejprestižnější instituce zabývající se balistikou, stojí před zásadním úkolem – vykonat čin, který bude hodný pokroku 19. století a přitom zůstane věrný dělostřeleckému poslání. Předseda klubu, ctihodný Impey Barbicane, přichází s jedinečným nápadem a navrhuje vyslat dělovou kouli na Měsíc. Tak začíná Jules Verne jedno ze svých nejznámějších vědeckofantastických vyprávění Ze země na Měsíc z roku 1865. Příběh o odvážném balistickém experimentu doplnil o pět let později románem Okolo Měsíce, ve kterém líčí neuvěřitelné vesmírné putování tří hrdinných odvážlivců.

Prvotní záměr vyslat k Měsíci prázdnou kouli změní totiž francouzský vizionář Michel Ardan, který přesvědčí nejen předsedu Gun Clubu Barbicana, ale taky zarytého odpůrce celého projektu kapitána Nicholla, aby spolu s ním na vlastní kůži vyzkoušeli možnosti a úspěšnost celého návrhu. Stávají se nejen dobrodruhy v nekonečném kosmu, ale především vyslanci Země, připravení reprezentovat planetu při možném setkání s neznámou civilizací. Kudy vede a jak probíhá jejich odvážná cesta? Dosáhnou svého cíle? A vrátí se se svými zážitky vůbec zpátky na Zem? (…)

Lit.: Žertová, Yvona: eRko – Novinky z Českého rozhlasu. In web ČRo 2 Praha,  15. září 2018 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Host: režisér Vít Vencl bude v neděli s herci ve studiu živě inscenovat rozhlasovou hru podle Julese Verna Ze Země na Měsíc a zpět. Dozvíte se, co má na starosti Digi tým. Karel Oujezdský představí vltavský triptych věnovaný letošnímu jubilantovi, kterým je významný český fotograf Josef Koudelka. Moderuje Jan Kovařík.

Lit.:  Janáč, Marek – Taud, Rostislav:  Román, ve kterém se Jules Verne nejvíc trefil. A zároveň si nejvíc vystřelil. In web ČRo 2 Praha, 13. září 2018 (článek). – Cit.: Těch shod je příliš mnoho na to, aby to byla náhoda. Při psaní svého čtvrtého vydaného románu (a prvního českého) Jules Verne spolupracoval s předním matematikem své doby.

O Vernovi se říká, že byl velký vizionář. I když většina jeho „vynálezů“ v jeho době už existovala. Stále ale fascinuje jeho jedinečný kalkul v románu Do Měsíce (1865) a jeho pokračování Okolo Měsíce (1870).

Trefil Mys Canaveral

„Verne byl někdy velmi přesný. Taková nejzajímavější shoda jeho fikce se skutečností je volba místa, odkud se letělo na Měsíc,“ popisuje náš přední znalec Vernova díla Ondřej Neff. Dělo, které vystřelí střelu k Měsíci, totiž Jules Verne umístil velmi blízko Mysu Canaveral na Floridě.

„On velmi správně usoudil, že takového podniku se ujmou Američané. A pak logicky došel k tomu, že  kvůli rotaci Země bude rozumné umístit startovací zařízení co nejblíž rovníku. A nejjižnější místo je Florida. Takže to nebyla náhoda. On to skutečně byl výpočet a logická úvaha.“

Všechny počty sedí

Novodobé kosmické středisko Spojených států na Mysu Canaveral je tak dnes jen 250 km od místa, ze kterého k Měsíci vzlétla Vernova střela. To ale není jediný správný výpočet. Cesta na Měsíc trvala skutečným kosmonautům téměř stejně dlouho jako hrdinům Vernovy knihy.

Verne poslal do vesmíru trojici kosmonautů, stejně jako o 100 let později Američané při misi Apollo. A pro start své střely vymyslel Verne tzv. připočítávání. Novodobí organizátoři cest do vesmíru tento trik okopírovali, jenom ho obrátili. Místo připočítávání odpočítávají.

Inspiroval Ciolkovského

Vernovi kosmonauti dokonce v románu používají rakety, aby ve vesmíru pozměnili dráhu své střely. „To je obrovsky technicky prozíravé řešení, které naprosto předběhlo svou dobu. To bylo dávno před teoretickými pracemi Ciolkovského,“ uvažuje Neff.

„Zcela správně je v románu uvedena i například hodnota druhé kosmické rychlosti, něco přes 11 km/s, kterou musí těleso získat, aby opustilo gravitační sféru Země,“ popisuje Antonín Vítek z Akademie věd ČR. Jak to mohl Verne trefit? Na výpočtech spolupracoval s vynikajícím astronomem a matematikem své doby Henrim Garcetem.

Vystřelil si ze čtenářů

Jules Verne byl ale taky v podstatě humoristou a tímhle románem si z leckoho vystřelil. Z americké záliby ve zbraních, ze svého přítele Nadara-Ardana, ze svých hrdinů, kterým na začátku zapomněl přibalit pomocné rakety, které je měly dostat zpátky, a dokonce i ze čtenářů.

Román totiž vycházel na pokračování v novinách. „A když Verne popisoval, jak se vytváří na Floridě dělo a z toho děla se vystřelí lidi na Měsíc, čtenáři novin si mysleli, že je to skutečně fakt, a chtěli letět taky,“ popisuje Ondřej Neff.

Vernovi hrdinové se ale na Měsíc nakonec dostanou. Pošle je tam Český rozhlas Dvojka v rámci bláznivého finále Léta s Vernem. Rozhlasovou hru Ze Země na Měsíc totiž vyšle signálem k Měsíci. Radioamatéři pak budou moct poslouchat radiový signál odražený z Měsíce. Podívejte se na video, jak to uděláme.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Délka samotné hry 68 min.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)