Černá zem (2018)

Audiokniha Černá zem  - autor Timothy Snyder   - interpret Pavel RímskýTimothy Snyder. Kompletní audiokniha. Překlad Martin Pokorný.

Čte Pavel Rímský.

Natočeno 2018. Vydala Audiotéka – Bookmedia, září 2018 (MP3, celková délka 19 hodin 11 minut).

Pozn.:  Audiokniha Černá zem, kterou napsal Timothy Snyder, je povinnou četbou pro všechny se zájmem o historii dvacátého století.

V Osvětimi zahynulo zhruba milion židovských mužů, žen a dětí. Na východě Polska, v Pobaltí, na Ukrajině a v Bělorusku jich bylo vyvražděno téměř pět milionů.Timothy Snyder líčí holokaust historicko-politickou analýzou, která nabízí další a jiný pohled na děsivé dějiny druhé světové války. Vychází hlavně ze samotných myšlenek Adolfa Hitlera a jejich aplikace. Soustředí se tak i na východní Evropu a pobaltské státy, které byly před válkou ještě součástí SSSR.TIMOTHY SNYDER
je slavný americký historik. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na holokaust. Získal doktorát na Oxfordské univerzitě, působil v Paříži, ve Vídni, Varšavě a na Harvardu, a nyní je profesorem historie na Yaleově univerzitě. Jeho knihy získaly řadu mezinárodních cen. Žije New Havenu v Connecticutu.

PAVEL RÍMSKÝ:
je český herec a dabér, narozený v roce 1949 v Pardubicích. V roce 1972 dokončil studia na JAMU a získal své první angažmá v Hradci Králové. Později působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Městských divadlech pražských, v Realistickém divadle (nyní Švandovo divadlo), v Divadle v Dlouhé a od roku 1997 je členem Divadla na Vinohradech. Mnoho hereckých příležitostí také získal v televizních inscenacích a seriálech (např. Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí). Pavel Rímský má výjimečný hlas, který využil v mnoha rolích v dabingu, kde mimo jiné propůjčil svůj hlas Sylvestru Stallonovi.

Lit.: Gregor, Lukáš: Smutná černá zem. In web Naposlech.cz, 23. 10. 2018 (recenze). – Cit.: Mimořádná kniha Timothy Snydera Černá zem: Holokaust – historie a varování se dočkala své audio verze. Nikoho, kdo se jen trochu zabývá historií, by neměla minout.

Zájemcům o léta minulá není třeba Snydera představovat. Patří mezi nejpřednější žijící historiky, přičemž jeho záběr se nejvíce opírá o střední a východní Evropu. Ostatně ani pro čtenáře tohoto portálu nebude jeho jméno cizí. Recenze se zde dočkala i jeho předchozí práce, Krvavé země. Ty, stejně jako text o holokaustu, vydala Bookmedia pod značkou Audiotéka. Tentokrát má nahrávka o pět hodin méně, ale i tak přesahuje devatenáctihodinový poslech. A vězte, že poslech ne zrovna dvakrát snadný.Stěží lze očekávat od titulu s holokaustem v názvu odpočinkovou četbu, Snyderův text je ale možná ještě nad očekávání obtížnější. Ne snad kvůli způsobu psaní – Snyder obdivuhodně zvládá obrovský náklad faktů překlopit do jazyka vhodného i veřejnosti. Ten tíživý kámen spočívá v nekompromisnosti, s jakou se Snyder coby historik pouští do rozboru velmi palčivých a bolavých míst dějin.

I tentokrát otevírá rány a nešetří prakticky nikoho. Po poslechu už přestanete vnímat „řešení židovské otázky“ jen prizmatem nacismu a Němců. Snyder odkrývá prostory, kde se vina nachází prakticky v každém rohu. Ušetřeny nezůstanou mnohé národy, neboť antisemitismus, ale i jeho vyhrocená tvář (která Židy hnala na smrt), prostupoval celou Evropou. Úzko zůstává v hrdle i z toho, jak Snyder dokáže obracet minulé přešlapy směrem k současnosti. Jak varuje, jak zvedá prst.

Škoda jen, že se i tentokrát Bookmedia nerozhodla angažovat Jiřího Plachého. Ne snad, že by Pavel Rímský neměl barvu hlasu, jež se k takovému dramatu hodí. Je už ale natolik úzce spjat s literaturou faktu a obdobnými dokumenty, až člověka zamrzí, že se mu do uší nedostává přeci jen něčeho více neotřelého. Chápu, že toto je skutečně jen věcí osobního vkusu – Rímský je profesionál jako málokdo, ale čím častěji jej mám možnost poslouchat, tím více mi jeho jednotlivé interpretace splývají. A jaksi nabývám dojmu, že i uvnitř samotného textu, Černé země, jako by Rímský zkrátka jen četl a četl, ale scházela tomu duše. Něco, co by spíše text vnímalo a převyprávělo. S jistou nadsázkou bych to pojmenoval jako „na hranici deklamace“, což u takového textu, jakým ten Snyderův je, zamrzí.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)