Han Kang. Kompletní audiokniha. Ani člověk, ani zvíře – jako rostlina i živočich v lidském těle. Režie Jitka Škápíková.
Čte Martina Krátká, Zdeňka Žádníková Volencová, Marek Holý, Filip Kaňkovský.
Natočeno 2018. Vydal OneHotBook, 24. 9. 2018 (1 CD MP3, katalogové č. AK206; EAN 8594169482064; celková délka 6 hod. 18 min.).
Pozn.: Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v zatvrzele patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jak ale nakonec události ovlivní nejen samotnou Jonghje, ale i jejího agresivního manžela, pasivní sestru Inhje a švagra, který po novopečené vegetariánce palčivě touží?
Han Kang (* 1970)
Jihokorejská autorka pochází ze spisovatelské rodiny. Vystudovala korejskou literaturu, koncem 90. let absolvovala seminář tvůrčího psaní na univerzitě v Iowě. Roku 1993 debutovala jako básnířka a povídkářka, za svá díla získala v Koreji několik ocenění. Román Vegetariánka je její první próza, která byla přeložena do angličtiny. V roce 2018 vyšla v češtině i její další kniha s názvem Kde kvete tráva.
Martina Krátká (* 1984)
V dětství byla členkou dětského studia v Divadle Husa na Provázku, na JAMU nejdříve studovala klaunskou scénickou a filmovou tvorbu a po třech letech nastoupila na činoherní herectví. Po studiu nastoupila do Divadla Husa na Provázku a od roku 2011 je členkou hereckého souboru Švandova divadla, kde ztvárnila řadu rolí a čím dál více prosazuje i jako režisérka (např. CRY BABY CRY nebo Slušný člověk). V roce 2008 si zahrála ve filmu Nestyda a objevila se v nejnovějším pokračování básnické hexalogie Dušana Kleina Jak básníci čekají na zázrak (2016). Televizní diváci ji mohou znát ze seriálu Místo zločinu Plzeň (2015).
Zdeňka Žádníková Volencová (* 1974)
Ještě během studia alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU přešla v roce 1996 se svým absolventským ročníkem do angažmá v Dejvickém divadle. Od té doby zde ztvárnila řadu rolí, např. v představeních Příběhy obyčejného šílenství, Bratři Karamazovi, Kouzelná flétna nebo Revizor. Objevila se v několika televizních pohádkách, ale proslavila ji zejména role v seriálu Rodinná pouta (později Velmi křehké vztahy). Zahrála si také ve filmech americké produkce Deník Anne Frankové (2001) a Melting Glass (2000).
Marek Holý (* 1979)
Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho cesta pokračovala do Prahy, kde působil několik let v Divadle Na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta / muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas.
Filip Kaňkovský (* 1985)
Vystudoval hru na klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka, poté absolvoval obor herectví na DAMU v Praze. Je členem souboru Činohry pražského Národního divadla, hostuje v ústeckém Činoherním studiu, v Divadle Komedie i v Divadle Minor. Je také součástí divadelního uskupení Tygr v tísni. Zahrál si rovněž ve filmech jako …a bude hůř, Klub osamělých srdcí, Jarmareční bouda, Lidice, Příběh kmotra či v seriálech Čtvrtá hvězda, Modré stíny, Bohéma. Je frontmanem kapely Green Småtroll, v níž zpívá a hraje na klávesy (kapela získala žánrovou cenu Anděl 2009 v kategorii Ska & Reggae za album Rude Jazz).
Lit.: anonym (= Skutilová, Vladana?): Vegetariánka (audiokniha). In web Jeduvknize.cz, b. d. (18. 10. 2018) (recenze). – Cit.: Jonghje se zdál sen, díky kterému přestala jíst maso. Vzepřela se manželovi, rodině, patriarchální společnosti, pomalu se uzavřela do svého světa. Přestala přijímat cokoli živočišného původu, rezignovala na tradiční korejské konvence. Nikomu nic nevysvětlovala, nikoho se nesnažila přesvědčit. Měla noční můry, nemoha spát, hubla, komunikovat s ní nebo alespoň ji pochopit bylo stále obtížnější. Vzdala se spousty věcí, něčeho se ale držela až s nevídanou silou a přesvědčením.
Han Kang nabízí na Jonghje více pohledů. Začíná sama Jonghje, pokračuje manžel, švagr, manžel sestry, končí její sestra Inhje. Ta se od Jonghje neodvrátila, chtěla jí být oporou, i když měla asi největší důvod ji opustit. Rozuměla jí více než ostatní, protože se dostala do podobné situace, i když to s masem nemělo nic společného. Ono vegetariánství jako takové není v knize to zásadní, je to jakýsi symbol. Místo něho si lze představit cokoli jiného, důležité je pochopit to skryté. Kniha je hlavně o dvou ženách, které formovala společnost a jejich rodina. Plnily očekávání, bezchybně hrály své role, až se v nich něco zlomilo. Jedna neměla co ztratit, tak ztratila úplně vše, jen ne sebe. Druhá měla pro co žít, a tak jen přežívala. Její volba byla o hodně snazší a zároveň tak komplikovaná. Záleží na úhlu pohledu. Vegetariánka není kampaň proti masu. Jde spíš o zamyšlení nad životem, rodinou, partnerstvím, našimi postoji a opoře námi poskytované či nám dávané, to vše zasazené do úplně jiného kulturního prostředí.
Audioknihu namluvili čtyři interpreti. Jonghje je v podání Martiny Krátké zcela adekvátně odtržena od reality, její část je snová, působí jako z jiného světa, kam Jonghje postupně směřuje. Dokonalý protiklad představuje manžel. Jeho část načetl Filip Kaňkovský. Je tak přízemní, tak toužící po pochvale, uznání. Drží se konvencí, své malé sebevědomí maskuje přístupem nadsamce a pána všeho. Jenže vše související s Jonghje se mu naprosto vymyká z kontroly. Kaňkovský se své role zhostil dokonale, většího blba by jeden těžko pohledal. Marek Holý, švagr Jonghje, je umělec, stejně jako ona překračuje konvence. Jeho pasáž byla pro mě asi nejlepší, i když byla nejvíc mimo, asi ještě víc než ta Jonghje. Je charismatický, velmi osobitý, Holý to beze zbytku vystihl. Čtveřici uzavírá Zdeňka Žádníková Volencová coby Inhje. Je nejvíc civilní. Ze začátku plně respektuje svou roli ve společnosti, rodině i manželství. Podvolila se dominantnímu otci, slouží manželovi, poskytuje mu veškerý servis, postupně přichází o své já. Vedle toho vidí rozpad osobnosti sestry (její útěk?), které nemůže pomoci, ačkoli by chtěla. Její část je nejvíce tragická, vše uzavírá i bez jasného konce. Žádníková Volencová vystihla všechna rozpoložení Inhje, aniž by přehrávala nebo byla expresivní více, než by roli příslušelo.
Text doprovází hudba inspirovaná Koreou. Zní flétna, činely, piano kajagum. Tóny jsou jemné, dramatické, postupně přecházejí v šum, což plně reflektuje vše, čím nejen Inhje prochází.
Moje hodnocení: 91 %
Knihu jsem hodnotila 90 %, lehce symbolické jedno procento přidávám za hodně zdařilé zpracování.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
.
Úplně mi zaplesalo srdce, když jsem vpravo v kolonce posledních 5 záznamů viděl „Vegetariánka“, ukázka (na Youtube) nemá chybu, naprosto brilantní! A teď čtu to obsazení a takové zklamaní :((( Ach.. Proč.
(Poslechněte si ukázku na Youtube!)