Předvolební debata v Praze III. (2018)
Debatu moderuje Jan Pokorný.
Hovoří Václav Šimek, JAUNER Československo 2018; Jaroslav Dvořák, Strana Práv Občanů Zemanovci; Ladislav Linek, Strana soukromníků České republiky; Jiří Vítek, Patrioti České republiky; Jan Čižinský, Praha sobě; Bohuslav Svoboda, Občanská demokratická strana; Tomáš Dvořák, Pro Zdraví a Sport.
Natočeno 2018. Premiéra 3. 10. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál).
Lit.: Švehla, Marek: Rozhlas si hraje na demokracii, my trpíme. Jestli platí, že volby jsou vážná věc, pak je debaty s kandidáty třeba změnit. In web Respekt, 4. 10. 2018 (článek). – Cit.: Pokud si někdo ve středu v podvečer pustil stanici Český rozhlas Plus a zaposlouchal se do debaty kandidátů na pražského primátora, vyslechl i proslovy muže jménem Václav Šimek z politické formace Jauner Československo 2018. Mimo jiné tu zaznělo, že kandidátka této strany na primátorku nedávno Českému rozhlasu sdělila, že o své nominaci neví. Šimek sám v minulosti kandidoval do Senátu za radikálně nacionalistickou Národní demokracii s hesly Adieu, tyranská EU! a Googbye, agresivní NATO!
Šimek samozřejmě nemá nejmenší šanci získat dost hlasů k postupu do pražského zastupitelstva, jeho názory přesto dostaly stejný prostor jako názory kandidátů, kteří mají reálnou příležitost vést Prahu z pozice primátora. Nejde ale jen o Jauner. Podobně mizivé nebo spíš nulové šance promluvit v příštích čtyřech letech do pražské politiky mají další účastníci celkem tří předvolebních debat v ČRo Plus - třeba delegáti stran Patrioti ČR, Rozumní nebo Dost je dost! Z jednadvaceti pozvaných účastníků je většina takových, kteří pouze využili šance, aby se mohli voličům připomenout a exhibovat své z pohledu pražské politiky zcela bezvýznamné názory v přímém přenosu veřejnoprávního média. Žádný počitatelný vliv na život obyvatel hlavního města mít po volbách nebudou.
Tím se dostáváme k jádru věci. Pokud platí, že volby jsou vážná věc, je trvale neúnosné, aby veřejnoprávní rozhlas pokračoval v debatách jako dosud. To znamená v rámci jakési skutečné demokracie zvát alibisticky každého, kdo se přihlásí do voleb, aby třeba i za pomoci podvodu s vymyšlenými kandidáty získal své setiny procenta hlasů. Že nejde o okrajový jev, ukazují minulé komunální volby, kdy v Praze z 31 kandidujících stran získalo 19 stran méně než půl procenta hlasů a 7 méně než desetinu procenta hlasů.
Vypadá to sice nedemokraticky, ale opak je pravdou. Čas je drahý a voliči si zaslouží respekt. Veřejnoprávní média proto mají umět rozlišit relevantní informace (volební programy) od zcela irelevantních, jakkoliv si může kandidovat, kdo chce.
V debatách v hlavním vysílacím čase mají probíhat střety důležitých politických vizí, které mají reálnou šanci, že budou po volbách fungování měst ovlivňovat. Ty ať dostanou čas a prostor a jsou podrobeny otázkám či zkoumání moderátorů. Rozhlas i televize přitom musí najít klíč, kudy narýsovat čáru mezi těmi podstatnými a nepodstatnými. I s těmi ať se klidně debatuje, ale ne na úkor času, kdy zapínáme rádio, abychom se dozvěděli vážné věci.
Pozvání Jana Pokorného do společného vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus přijali:
- Václav Šimek, JAUNER Československo 2018
- Jaroslav Dvořák, Strana Práv Občanů Zemanovci
- Ladislav Linek, Strana soukromníků České republiky
- Jiří Vítek, Patrioti České republiky
- Jan Čižinský, Praha sobě
- Bohuslav Svoboda, Občanská demokratická strana
- Tomáš Dvořák, Pro Zdraví a Sport
Co je ve vašem programu jedinečné?
První otázkou, kterou moderátor Jan Pokorný hostům položil, byl jedinečný bod v programu jednotlivých hnutí a koalic, jaké nenajdou voliči v jiných předvolebních slibech.
Podle Ladislava Linka (Strana soukromníků České republiky) jsou jediní, kdo myslí na „malé, střední a nejmenší podnikatele a živnostníky“. „V Praze se zaměřujeme na parkování a modré zóny, které jsou podle nás naprosté neštěstí,“ řekl ve společném vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
„Územní plán a politický systém“ jsou podle Jaroslava Dvořáka (Strana Práv Občanů Zemanovci) hlavní hity jejich volebního programu. „Podle nás to v současné době funguje tak, že developeři si určují, diktují. Ale ve světě i v každé normální obci to funguje tak, že se staví na pozemcích města, které zasíťuje, připraví změny územního plánu, připraví se urbanistické studie a pak se to developerům prodává,“ vysvětluje Jaroslav Dvořák.
Václav Šimek (JAUNER Československo 2018) zdůraznil, že jsou začátečníci. „U nás není žádný klientelismus, voličům nabízíme, že budeme kvalitní a odhodlanou opozicí,“ řekl.
„Naší hlavní prioritou je změna v oblasti sportu, v oblasti školství,“ popsal Tomáš Dvořák (Pro Zdraví a Sport), který také připomněl, že hnutí je v Praze nové. Přišlo ze severu Čech, kde například v Děčíně má podle Dvořáka primátora.
Doprava, bezpečnost, digitalizace a rychlejší výstavba bytů. To jsou podle Bohuslava Svobody (Občanská demokratická strana) hlavní body programu ODS pro komunální volby. „Na našem programu je nejzásadnější: My neslibujeme. Slibovat umí každý, papír snese všechno. Mluvíme o reálných věcech,“ vysvětlil bývalý pražský primátor Svoboda.
„Možná jsme asi jediní, kdo nesouhlasí s výstavbou nových bytů. Město, které není schopné zajistit dopravu v Praze, parkování, chce stavět nové domy a zahušťovat Prahu. Podle nás by se Praha měla rozšiřovat,“ představil program Patriotů České republiky Jiří Vítek.
Jan Čižinský připomněl, že Praha sobě je první občanská kandidátka v historii hlavního města. „Nabízíme energii a akceschopnost na řešení největších problémů Prahy. Co je unikátní, nabízíme seřízení všech křižovatek v Praze, kterých je 660, ale nejsou seřízené do jednoho celku. A tohle je možné za tři roky udělat. Stálo by to 750 milionů korun. Ta města, která to udělala, snížila dobu strávenou v kolonách o dvacet procent,“ popsal ve společném vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus Čižinský.
Poslední debata
Dvě debaty Český rozhlas již v pondělí a v úterý odvysílal, další debatu bude vysílat ve čtvrtek. Volební vizitky všech zástupců stran a hnutí, kteří odpovídali na šest stejných otázek, pak najdete pod tímto odkazem.
Projít si také můžete obsáhlého průvodce komunálními volbami, kde server iROZHLAS.cz shrnul vše důležité. Nebo si vyzkoušejte kvíz s 11 záludnými otázkami.
Kdo nahradí stávající primátorku Adrianu Krnáčovou z ANO, rozhodnou voliči v pátek 5. a sobotu 6. října.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku