Host Radiožurnálu – Miloslav Turek (2018)

Digitalizoval projev prezidenta Masaryka, před tím procesy s Rudolfem Slánským. Archivář Českého rozhlasu Miloslav Turek ví, jaké to je držet v ruce zvukovou historii této republiky. Proč za první republiky zasahovala do nahrávek na zvukových fóliích státní cenzura? K čemu byly desítky gramodesek s hlasem Klementa Gottwalda a kam byly za normalizace odvezeny pásky z roku 1968? Na to, jak vypovídají archivní zvukové dokumenty o dějinách naší republiky se zeptá moderátorka Patricie Strouhalová.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 10. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 10:06 h).

Lit.: Strouhalová, Patricie – Havel, Prokop: Dokumentace uložená do archivu. Miloslav Turek přibližuje objevení nahrávky s TGM. In web ČRo 1 Radiožurnál, 28. říjen 2018 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Zvukového záznamu z 28. října 1918 se asi nedočkáme – rozhlasové vysílání se spustilo až v roce 1923 a nahrávat na gramofon tehdy na Václavské náměstí asi nikdo nešel. Nicméně v archivu Českého rozhlasu se nešly jiné poklady. Například nedávno nalezená zvuková nahrávka projevu Tomáše Garrigua Masaryka z 28. října 1931.

„Nahrávka patří do řady prvních 20 snímků Radiožurnálu,“ vysvětluje Miloslav Turek, archivář Českého rozhlasu, který zpracovává nově objevené historické nahrávky.

Nahrávka z Masarykova projevu pravděpodobně nebyla nikdy vydána na gramofonových deskách, neumožňovala následné využití. Spíše to byla dokumentace uložená do archivu. A když v roce 1950 končila éra gramofonových desek, tak všechny kovové matrice byly sesypány na hromadu.

„Až do současné doby se v těch kovových matricích téměř nikdo nehrabal. Až to přišlo na mne,“ říká s úsměvem.

A jak hodně prvorepublikový rozhlas reagoval na oslavy 28. října? Po každý rok velkou řadou příspěvků z odhalování pamětních desek, hrála se národní hudba, školní a naučná pásma pro školy…

Zajímavou nahrávku pak představuje záznam z roku 1936. Tehdy už politická atmosféra v Evropě houstla a Československé se stalo součástí Malé dohody. A u příležitosti státního svátku do Prahy přijel rumunský král Karol se svým synem Michalem. „Akce do té doby, kromě všesokolských sletů, neměla obdoby,“ říká Turek.

Ukázku z návštěvy rumunského krále, ale i další archivní nahrávky si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Miloslavem Turkem.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)