Historie Plus – Podíl manželů Čeřovských na pádu komunismu v Čechách (2018)

Free Press Agency byl název servisní organizace Svobodné Evropy kterou vedli manželé Libuše a Zbyněk Čeřovští. Z Československa jim volalo několik set občanů a přijímali až několik desítek zpráv denně. Zapomenutý kousek historie roku 1989 vám přiblíží Historie Plus. Připravil Pavel Hlavatý.

Natočeno 2018. Premiéra 17. 11. 2018 (ČRo Plus, 18:00 h.; 25 min.). Repríza 18. 11. 2018 (ČRo Plus, 2:33 h.).

Lit.: Hlavatý, Pavel: Podíl manželů Čeřovských na pádu komunismu v Čechách. In web ČRo Plus, 17. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  16. prosince 1988 v 16:00 hodin bylo československým komunistickým režimem ukončeno rušení rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

Od tohoto dne bylo vysílání RFE možno nerušeně poslouchat na celém území Československa.

Československo bylo přitom – poté, co vysílání přestal rušit 30. listopadu 1988 Sovětský svaz – z evropských komunistických států předposlední, které rušení zastavilo. Poslední Bulharsko tak učinilo o čtrnáct dní později.

Svobodná Evropa prošla od dob svého vzniku na počátku 50. let několika postupnými proměnami. Zůstaneme-li u její československé redakce, tak ta zhruba od druhé poloviny 80. let výrazně zintenzivňovala svůj kontakt s domácím prostředím.

Klíčovou roli v tom sehráli manželé Libuše a Zbyněk Čeřovští, kteří se poté, co byl Zbyněk Čeřovský propuštěn z vězení (byl odsouzen za pobuřování) vystěhovali v roce 1984 z Československa do SRN.  

Svobodná Evropa jako domácí rozhlasové stanice

Díky kontaktům na různé československé občany a důležité informace, které tak byli schopni získávat, založili zpravodajskou agenturu, která se zprvu jmenovala Bohemia Press Agency, později pak byla přejmenována na Free Press Agency (FPA). Ve svém bytě pak na studiový magnetofon nahrávali telefonicky podávané zprávy z Československa.

Podle technické i obsahové kvality pak byly některé tyto zprávy vysílány přímo z nahrávky příslušného telefonátu, zatímco jiné musely být přetočeny redaktory Svobodné Evropy. Zprávy byly Svobodné Evropě prodávány (agentura podávala řádné daňové přiznání) a volající z Československa byli – byť poněkud složitým způsobem – honorováni.

Počet telefonátů se postupně zvyšoval, jejich intenzita stoupala také v období demonstrací či jiných zásadních událostí v Československu. Mezi telefonujícími byla řada předních československých disidentů, výrazným informačním zdrojem v poslední fázi komunistického režimu u nás byly v nezávislém prostředí působící Východoevropská informační agentura (VIA) a Demokratické tiskové středisko (DTS), přibývalo však i zpráv od běžných občanů.

V prosinci 1988, kdy už díky etablované práci FPA zprávy z Československa tvořily velmi důležitou součást vysílání, mohla tak Svobodná Evropa aspirovat na roli domácí rozhlasové stanice, což se v následujícím období plně projevilo.

V pořadu hovoří Zbyněk Čeřovský, zazní citace z odborné literatury a hlavně ukázky z telefonátů občanů, a to hlavně z těch částí nahrávek, které nebyly v původní syrové podobě odvysílány.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)