Host Radiožurnálu – Pavel Pecháček (2010)

Připravila a moderuje Šárka Ševčíková.

Hovoří dlouholetý ředitel české sekce Svobodné Evropy Pavel Pecháček.

Natočeno 2010. Premiéra 1. 7. 2010 (ČRo 1 Radiožurnál).

Lit.: Ševčíková, Šárka: Pavel Pecháček. In web ČRo 1 Radiožurnál, 1. červenec 2010  (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.:  Za několik dní oslaví Svobodná Evropa 60. výročí založení. I tento významný den okomentoval v dopoledním vysílání Radiožurnálu Pavel Pecháček, dlouholetý ředitel české sekce Svobodné Evropy, který dnes působí jako poradce prezidenta tohoto rádia. Zkušební vysílání na našem území začalo v Den nezávislosti, tedy 4. července 1950, pravidelné pak 1. května 1951.V pátek 2. července bude hostem Jan Stráský, předseda Klubu českých turistů.

„Nejprve šlo o hudební programy,“ vysvětluje s tím, že se na jeho přípravě podílel i slovenský redaktor Šebesta. Poté se k hudbě připojovaly zprávy, které měly často trochu zpoždění. „Šlo nám o to, aby se lidé dozvěděli pravdu, a tak jsme každou událost ověřovali ze dvou pramenů,“ popisuje způsob práce Pavel Pecháček s tím, že Svobodná Evropa podpořila svými vysílači v roce 1968 Československý rozhlas.

„V roce 1968 dostali místo ve Svobodné Evropě i členové komunistické strany,“ přiznává Pavel Pecháček a dodává, že v té době už nešlo o skutečné komunisty. Nově přijatí lidé se prý značně změnili a často razili podobné názory, které zastávali i tradiční redaktoři Svobodné Evropy. Nabízí se otázka, kolik pracovalo v rádiu agentů Státní bezpečnosti. „Po roce 1989 jsem byl překvapen, jak jich bylo málo,“ odpovídá. Sám Pavel Pecháček totiž předpokládal, že jich bylo mnohem víc. Přesto zmiňuje i tragédii, která Svobodnou Evropu postihla, totiž pumový útok. Ve vysílání se nevyhnul ani popisu plánovaného pokusu o únos jeho syna.

Pavel Pecháček zavzpomínal i na své působení v Československém rozhlasu. „Pracoval jsem jako externista a věnoval jsem se především sportovním reportážím. Naštěstí nikdo neudal, že jsem synem emigranta,“ vzpomíná. Své rodiče neviděl 20 let. „Po dlouhé době jsem se s nimi setkal a oni mi představili mou šestnáctiletou sestru, která se jim narodila ve Spojených státech,“ nastiňuje pohnutý osud rodiny.

Poradce prezidenta Svobodné Evropy Pavel Pecháček se ve vysílání dotkl i své emigrace v roce 1968, spolupráce se svým otcem, který působil jako prezident Svobodné Evropy, nebo událostí roku 1989. Nejen to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Rozhovor s poradcem prezidenta Svobodné Evropy Pavlem Pecháčkem o šedesáti letech od doby, kdy Radio Free Europe začalo vysílat do Československa, proč se začalo s programem v češtině i jakou úlohu sehrála stanice v pohnutých dobách naší země.

 

Záznam celého rozhovoru s Pavlem Pecháčkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)