Památník Jiřího Mahena opět otevřen veřejnosti (2019)

Po rekonstrukci se znovu otevřel Mahenův památník veřejnosti i s expozicí věnovanou životu spisovatele a knihovníka Jiřího Mahena. Připravila Karolína Peřestá.

Hovoří autorka expozice Jana Máčalová.

Připravilo Brno v roce 2019. Premiéra 15. 3. 2019 (ČRo Brno, 3 min.).

Lit.: Peřestá, Karolína: Památník Jiřího Mahena se po osmiměsíční rekonstrukci otevřel veřejnosti. In web ČRo Brno, 15. březen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Světle žlutá vilka s bíle natřenými okny, nenápadný domek v brněnské Mahenově ulici, funguje jako památník stejnojmenného brněnského umělce. Po osmiměsíční rekonstrukci se znovu otevřel veřejnosti i s expozicí věnovanou životu spisovatele a knihovníka Jiřího Mahena.

„Vždycky budeme zasmušení, opravdu hodně v rozpacích…“, ozývá se po zvednutí sluchátka telefonu na stole v pracovně Jiřího Mahena jeho hlas. „Je to smuteční řeč při úmrtí Rudolfa Těsnohlídka. S Mahenem byli kamarádi od mladých let. A je to jediná dochovaná nahrávka, kterou máme ve fondu knihovny Jiřího Mahena v Brně,“ popisuje autorka expozice Jana Máčalová.

Život Jiřího Mahena je v domě rozdělen do pěti vitrín, kde je představen jako knihovník, spisovatel, novinář a dramaturg a nechybí tu ani jeho osobní život. „Snažili jsme se dát do vitrín co nejvíce informací, hlavně fotek a předmětů z jeho pozůstalosti nebo z pozůstalosti obou, jak Jiřího Mahena, tak Karly Mahenové,“ doplňuje Máčalová.

Informace, které se nevlezly do vitrín, si návštěvníci Mahenova památníku mohou prohlédnout na interaktivní tabuli. Jsou to fotografie a skeny Mahenových rukopisů, jeho korespondence. „Ta je hodně významná – mezi jeho přátele patřili například Leoš Janáček, Josef Lada.“

Dýchne na vás atmosféra 20. let

Jiří Mahen žil ve vile se svou ženou. Domek je jako památník otevřený veřejnosti od roku 1992. Rekonstrukce už byla potřeba, jak popisuje ředitelka knihovny Jiřího Mahena v Brně Libuše Nivnická: „Řada věcí tady už byla za zenitem. To byl jeden velký důvod, proč jsme do toho šli, druhý důvod byl, že jsme chtěli té vilce, kde Mahenovi žili, vetknout víc atmosféru doby 20. a 30. let.“

„Knihovna v domě vznikla právě díky paní Karle Mahenové. Ta si přála, aby tady knihovna existovala poté, co už tady sama nebude žít. To, co je v přízemí, je zcela běžná knihovna s beletrií a  naučnou literaturou, věnujeme se regionální literatuře a najdeme tady také díla Jiřího Mahena.“

Stavaři se při rekonstrukci museli popasovat jak s malým prostorem, tak s historickým prostředím, popisuje architekt Mikuláš Starycha: „Na podlahách byla linolea, na historických kachličkách byly také nalepené čtverce z PVC. Pokusili jsme se to dostat do alespoň trochu původního stavu. Úkolem bylo docílit útulného dojmu, že jsme na návštěvě u Mahenů doma.“

V létě plánuje vedení památníku upravit ještě prostor kolem domu a vytvořit posezení pro návštěvníky. Knihovna a expozice Mahenova památníku jsou otevřené vždy v úterý, čtvrtek a neděli.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)