Portréty – Věroslav Mertl (2019)

Česká literatura v letech socialismu neměla jen spisovatele povolené nebo zakázané. Kdesi uprostřed bylo široké pásmo těch, kteří občas mohli vydat nějakou knížku a pak dlouhá léta nic. Tomu pásmu se říkalo šedá zóna a patřil do něj i jihočeský katolický spisovatel Věroslav Mertl. V pořadu Portréty ho připomene historik Eduard Burget. Připravil David Hertl.

Natočeno 2019. Premiéra 28. 3. 2019 (ČRo Plus, 20:05 h.).

Lit.: Hertl, David: Věroslav Mertl. Komunisty trpěný spisovatel v šedé zóně, který byl trvale podezřelý. In web ČRo Plus,  28. březen 2019 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: „Můj úděl: mimo oficiální i neoficiální struktury, mimo establishment i mimo underground, mimo chartisty i mimo antichartisty, mimo ceněné i mimo zcela zavržené,“ napsal si v listopadu 1979 do deníku spisovatel Věroslav Mertl.

Člověk pozoruhodný dílem, které po něm zůstalo, i osudem jedince, který jako by vždy stál kdesi „na okraji“, v šedé zóně. Věroslav Mertl (1929-2013) sice od mládí přispíval povídkami a fejetony do mnoha různých periodik a spolupracoval i s rozhlasem, coby absolvent obchodní akademie se ale živil jako úředník.

Do literatury vstoupil až v roce 1969 knihou povídek Stín blaženosti. V oněch dobách, kdy najednou mohlo – alespoň na chvíli – vydat knížky mnoho autorů, právě tato Mertlova kniha zaujala významného kritika Bedřicha Fučíka, který se o ní příznivě zmínil v časopisu Nové knihy. Fučík viděl v Mertlovi jakéhosi pokračovatele slavného Jana Čepa; dnešní literární věda (i s ohledem na další Mertlovy práce) až tak vysoko jeho knihy nehodnotí.

Ze spisovatele tajemníkem

V Mertlově případě není důležité jen dílo, ale také okolnosti, za kterých vznikalo. V letech 1968 až 1970 pracoval Mertl v českobudějovickém nakladatelství Růže a zároveň byl redaktorem měsíčníku Arch, v té době jediného pokusu o katolický literární časopis. Ten byl na počátku normalizace zastaven a Mertl musel z nakladatelství odejít.

Nestal se z něj ale „zakázaný“ spisovatel v dělnickém povolání. Našel si práci jako tajemník okresního výboru Československé strany lidové, jedné z politických stran, které v rámci znormalizované Národní fronty vytvářely dojem politické soutěže.

I toto období popisuje v denících, třeba zápisem z května 1971, ve kterém přibližuje atmosféru schůze vesnické organizace lidové strany kdesi na Šumavě: „Pět starších zemědělců, hovor jde o tom a onom. Převládá obecné mínění – jenom kdyby do nás pořád nehustili tu svou pravdu. Když mají recht, tak by to tak nemuseli vnucovat. A jestli recht nemají, stejně jim to nepomůže.“

Trvale podezřelý

Vedle práce tajemníka lidovců Mertl dál psal, jeho knížky ale vycházely v nízkých nákladech a ještě nesměly být recenzovány, aby se o nich veřejnost nedozvídala. Spisovatel spíše trpěný než oficiální – a podobně tomu bylo i s jeho politickou činností.

Mertla vedla v letech 1974 až 1989 v patrnosti i Státní bezpečnost. Ke spolupráci jej nezískala, pečlivě ale do jeho svazku přidávala každou informaci o tom, co kde řekl nebo napsal; trvale byl podezřelý ze šíření „pravicové ideologie“.

Poslechněte si celé Portréty ve kterých tíživou situaci křesťansky orientovaného literáta na okraji společnosti přibližuje historik Edurad Burget.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)