Na dostřel (2019)
Taylor Adams. Kompletní audiokniha. Překlad Irena Steinerová. Režie Michal Bureš.
Čte Filip Švarc.
Natočeno 2019. Vydal OneHotBook, březen 2019 (1 CD MP3, katalogové č. AK252; EAN 8594169482521; celková délka nahrávky 9 hodin 52 minut).
Pozn.: Když mladí manželé James a Elle Eversmanovi projíždějí Mohavskou pouští vstříc novému životu, nečekaně se jim porouchá auto. Uvíznou uprostřed pustiny, bez vody, mobilního signálu a bez jakékoli šance na záchranu. K tomu je z více než kilometrové vzdálenosti drží na mušce chladnokrevný a děsivě přesný odstřelovač. Není kam se schovat ani kam utéct a nikdo nepřichází na pomoc…
Taylor Adams
Vystudoval film a scenáristiku na americké Eastern Washington University, kde byl oceněn za vynikající práci a získal prestižní cenu Edmunda G. Yarwooda. Úspěchu se dočkal i krátký film And I Feel Fine, který v roce 2008 režíroval a který se promítal na festivalu nezávislých filmů v Seattlu. Už odmala ho fascinuje vyprávění napínavých příběhů – ať už v knižní nebo filmové podobě. Svůj první román Na dostřel vydal v roce 2014 a už jeho třetí thriller Není úniku (2017) byl přeložen do 24 jazyků a stal se celosvětovým bestsellerem.
Filip Švarc (* 1975)
První filmovou smlouvu mu rodiče podepisovali, když mu bylo šest, k tomu se přidalo i hostování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde po šesti letech úspěšně absolvoval obor herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu. Jedenáct let také strávil za mikrofonem Fajn Rádia.
Lit.: Doubravová, Michaela: Deset intenzivních hodin boje o život. In web Knihkupectví Luxor, 19. 4. 2019 (recenze). – Cit.: „Neboj se. Viděl jsem spoustu hororů. V poušti se nikdy nic špatného nestane,“ chlácholí James Eversman svou ženu Elle, když cestou do svého nového domova projíždějí Mohavskou pouští. Jen o chvíli později uvíznou v rozpálené pustině bez vody a mobilního signálu. Na dostřel šílenci, který si na vytipovaných obětech trénuje své střelecké umění. Mrazivý thriller Taylora Adamse nově vychází jako audiokniha u vydavatelství OneHotBook.
Na dostřel je Adamsův debut, který se na český trh dostal až po úspěchu jeho třetího románu Není úniku. Obě knihy jsou si přitom v lecčem podobné. Na omezeném prostoru, v omezeném čase, s několika málo postavami buduje autor příběh prosycený napětím, strachem a atmosférou bezvýchodnosti, která je místy odlehčená černým humorem. Postavy nestojí jen proti sobě, ale i proti silám přírody, které je ženou až na hranici možností.
První polovina románu Na dostřel je poměrně rozvláčná. Soustředí se na vykreslování charakterů a vzájemných vztahů pomocí flashbacků, které současně odkrývají motivy postav. Vzpomínky natahují čas syžetu, přerušují rozvířené emoce a napětí aktuálního okamžiku. S přibývajícími mrtvolami a více či méně zoufalými pokusy o záchranu holých životů se však akce stupňuje a s ní se stupňuje i dynamika projevu Filipa Švarce. Jeho přednes je dobře rytmizovaný, využívá funkční pauzy a drobnými nuancemi řeči odlišuje jednotlivé postavy. Jen je škoda těch občasných nepřesností ve výslovnosti amerických jmen a názvů (například Tulsa, Leatherman), které pozornému posluchači neujdou.
Režisér Michal Bureš zvolil v pozitivním slova smyslu konzervativní pojetí četby o jednom interpretovi a minimu zvukových efektů, které zprostředkovávají autentický čtenářský zážitek, aniž by působily rušivě a nadbytečně. Hudební složka se omezuje na dramatické předěly mezi kapitolami nebo jejich částmi, výjimečně hudební motiv podbarvuje vyhrocené momenty nebo působí jako stylizovaný ruch, zejména výstřel. Zručná práce s tichem je podle mě silnější než případné realistické ruchy, které mohou v audioknize vyznívat jako nežádoucí posun k dramatizaci. Těch se tvůrci vyvarovali.
Stejně jako někteří čtenáři prohlašují, že nedokázali rozečtenou knihu odložit, nemohla jsem se zásluhou zkušeného tvůrčího tandemu Bureš – Švarc odtrhnout od poslechu, dokud jsem po necelých deseti hodinách nedošla k hořkosladkému rozuzlení. Strhující tempo příběhu, které postupně nabírá na obrátkách, je přednesem přiměřeně zdůrazněné. Díky tomu jsem v proudu událostí autorovi téměř odpustila momenty tak trochu přitažené za vlasy, samozřejmě ve prospěch akce v mezních situacích, ve kterých si Taylor Adams doslova libuje.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku