Pro a proti – Brexit bez dohody (2019)

Britská vláda před pár dny navýšila o dvě miliardy liber rozpočet na přípravy na možný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Jak pravděpodobný je tento scénář? A jaké by měl tzv. tvrdý brexit důsledky? Moderuje Veronika Sedláčková.

Hovoří podnikatel a bývalý politik Pavel Bratinka a ekonom Vysoké školy ekonomické v Praze a hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.

Natočeno 2019. Premiéra 5. 8. 2019 (ČRo Plus, 9:34 h.).

Lit.: Čihák, Ondřej – Sedláčková, Veronika: Každý brexit, který Johnson vyjedná, bude jen dočasnou smlouvou, tvrdí ekonom Bartoň. In web ČRo Plus, 5. srpen 2019 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Podle skotské premiérky Nicole Sturgeonové by byl divoký brexit katastrofou nejen pro Skotsko, ale i pro celou Británii. Kdyby se britská vláda uchýlila k tomuto řešení, požádají prý Skotsko i Severní Irsko o vypsání referenda o setrvání uvnitř Spojeného království. Má Boris Johnson větší šanci vyjednat lepší odchodovou dohodu s Evropskou unií?

„Šance, že bude Boris Johnson úspěšnější, je nepatrná. Theresa Mayová na to měla dva roky, on má několik měsíců,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý politik a podnikatel Pavel Bratinka.
Ten připomněl, že Irsko nechce být vnitřní hranicí. „A na tom mechanismu, který současná smlouva měla, tedy že by Británie po neurčitou dobu zůstala součástí celní a regulatorní unie, přičemž ukončení tohoto režimu záviselo na EU, na tom ztroskotaly všechny snahy, aby brexitovou smlouvu schválil britský parlament.“

Ukazuje se, že i samotné referendum o brexitu bylo vyvoláno lidmi, kteří si mysleli, že ho vyhrají, tedy že nechtějí bydlet v Evropské unii. Ale voliči nerozhodli vůbec o tom, kam se pak chtějí přestěhovat… To je jak z komického filmu, protože takhle není možné se ptát vlastního lidu, jaká má být budoucnost země, protože lid o tom nerozhodne. Pavel Bratinka

Bývalý politik doplnil, že naděje na odtržení Skotska je relativně malá. „A trhat zemi jen proto, že 51 % obyvatel si to přeje, je dosti nešťastné.“

„Když vše skončí tvrdým brexitem a obě strany prohlásí, že se zatím nic měnit nebude a budou vyjednávat dál, tak bude v Británii nespokojenost, že se to sice stalo, ale všechno jede po staru. Ale Boris Johnson si to zavařil sám, protože během kampaně nesmírně lhal ohledně peněz a navíc mluvil jako komunista,“ shrnul Pavel Bratinka.

Skotské referendum

„Johnson má větší šanci, pokud zůstane ve své současné strategii, a to té, že žádnou dohodu nevyjedná,“ odhadl ekonom Petr Bartoň.

Podle něj ale jen neústupnost nestačí. „Musíte ji zkombinovat… Zaprvé nikdo neví, co bude…, je to tedy kreativní nejistota. Další možností je, a to je vyloženě Boris Johnson, kombinovat nedostupnost s dost silným projektováním vize, že jste dostatečně crazy, divný. EU považuje brexit za sebedestrukční tlačítko, proto nevěřila Mayové, že by ho zmáčkla.“

Souhlasil bych s dočasností jakéhokoliv režimu, který se teď vyjedná… I kdyby se dohodla nějaká rozvodová smlouva, tak to není na věky věků, ale jen do nějakého období. Teď tedy jednáme o nějaký dočasný režim po rozvodu. Petr Bartoň

Jediný, kdo může brexit odvolat, je ministerský předseda Velké Británie. „A parlament nemá moc možností, jak ho k tomu donutit. Stačí, když se parlament na něčem neshodne. Dosud byl dostatečně rozdroben…, žádná ze současných alternativ brexitu zatím nezískala nadpoloviční většinu.“

„Zvláště ve Skotsku je otázka brexitu spojena i se setrváním země ve Velké Británii. Referendum o nezávislosti prohráli Skotové s ještě větším rozdílem než to o setrvání v EU. Proto volání po referendu o vystoupení z EU je jen zástěrkou pro znovunastolení otázky vládní strany o nezávislosti Skotska,“ konstatoval Petr Bartoň.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)