Za oponou války 1/? (2019)
Jakub Szántó. Četba na pokračování z knihy zahraničního zpravodaje České televize. Pro rozhlas upravil Marek Pivovar. Dramaturgie Eva Lenartová. Technická spolupráce Marek Hoblík. Režie Tomáš Soldán.
Účinkuje David Viktora.
Připravil ČRo Ostrava v roce 2019. Premiéra 1. dílu 13. 9. 2019 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Obsah: 1. O jednu ulici dál (Gruzie 2008) – 2. Libye 2011 -
Lit.: Lenartová, Eva: Jakub Szántó: Co naučí válka. In web Týdeník Rozhlas, 1. září 2019 (článek). – Cit.: J
,,Narození mých synů ze mě udělalo lepšího reportéra. Zbavilo mě cynismu,“ píše Jakub Szántó ve své knize Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě. Sedmidílnou četbu z publikace, která v soutěži Magnesia Litera získala Kosmas cenu čtenářů, vysílá od 13. září Český rozhlas Plus v pořadu Radiokniha.
Jakub Szántó (1977) je válečný reportér. A tedy očitý svědek událostí, u kterých by většina čtenářů či diváků, neboť Szántó je reportérem České televize, rozhodně být nechtěla. Ostatně i zprostředkovaný vjem v tomto případě bere dech a iluze.
Dějinný kontext
Autor knihy Za oponou války s podtitulem Zpravodajem nejen na Blízkém východě popisuje dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků, státních převratů a revolucí. Dovídáme se, co všechno televizní zpravodajové musí podstoupit, než v televizních zprávách uvidíme několikaminutový šot. A nejde jen o řešení technických detailů, jako například kdy a kam si mezi svištícími kulkami odskočit na záchod, jak se přemístit z místa na místo nebo proč je vyloučeno spustit z očí svého kameramana. Držitel Ceny Ferdinanda Peroutky Jakub Szántó studoval na Karlově univerzitě moderní dějiny, a tak mu nedělá potíže uvádět často těžko pochopitelné události či fakta do dějinného kontextu. Situace, ze kterých mrazí, vyvažuje lehkou sebeironií a pro přežití tolik potřebným humorem, a hlavně předáním silných okamžiků projevů lidství, které ani ve válečné vřavě neumlká nadobro. Kniha je tematicky rozdělena do sedmi bloků, jež respektuje i rozhlasová úprava Marka Pivovara. Hned na začátku se dovíme, ja k podstatnou roli hraje v životě reportéra obyčejná zvědavost, v další části se Jakub Szántó soustředí na politické převraty, pokračuje kapitolami spojenými motivem strachu (což je mimochodem základní lidský instinkt umožňující přežít), následují stránky, jež rozvádějí téma války v přímém přenosu, nebo příběhy, jejichž leitmotivem je smrt. Ostatně jedny z nejmrazivějších kapitol jsou ty, v nichž se s autorem dostáváme na kyjevský Majdan a k moskevskému divadlu Dubrovka.
Být při tom
Vlastně si celou dobu říkáte, jak to může vydržet, proč proboha tak moc riskuje, ja k je možné, že nepodlehne strachu, že ho nepřemůže panika, že se tam znovu a znovu vrací. I na tyto otázky najdeme v knize Za oponou války odpovědi. Reportérovi jde o pravdu. Chce být při tom, chce zjistit, co se doopravdy děje, a hlavně musí být přesvědčen, že jeho práce má smysl. A o tom v době, kdy není žádný problém vypustit falešnou fotografii, video či dokonce „osobní“ výpověď, není vůbec pochyb.
Sedmidílná četba z knihy Jakuba Szántó Za oponou války nás zavede do Gruzie roku 2008, Libye roku 2011, na Ukrajinu roku 2014, do Sýrie, Afghánistánu, Iráku i Ruska. Válka, říká Jakub Szántó, je myriáda mikroskopických dějů a bodů. Kde v jednu chvíli hrozí akutní nebezpečí, rozhostí se za pět minut naprostý klid. Jde o to, napadá čtenáře, nebýt ve špatném okamžiku na špatném místě, protože za rohem je třeba hluboký lokální a momentální mír, potvrzený hojně navštěvovaným barevným tržištěm. I to vás válka naučí. Žít jako člověk tak dlouho, dokud to jde.
Sedmidílnou četbu pro rozhlas v dramaturgii Evy Lenartové připravil Marek Pivovar, v režii Tomáše Soldána, se kterým na zvukové stránce pořadu spolupracoval Marek Hoblík, účinkuje David Viktora. V ostravském studiu natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku