Nosorožec (2009)
Eugéne Ionesco. Absurdní komedie z roku 1959. Příběh lidí nechtěně vehnaných do osidel zla. Z francouzštiny přeložil Ivan Zmatlík. Pro rozhlas upravil Michal Bureš. Hudba Richard Mlynář, na lesní roh hraje Milan Křeháček. Mistr zvuku Zdeněk Slavotínek. Asistentka režie Jindřiška Zornová. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Michal Bureš.
Osoby a obsazení: Bérenger (Igor Bareš), Jean (Jan Fišar), Daisy (Dita Vojnarová), logik (Petr Kubes), starý pán (Zdeněk Vrablík), kavárník (František Řehák), servírka (Olga Kaštická), děvčátko (Alžběta Anna Mankovecká), paní Boeufová (Ivana Plíhalová), pan Botard (Ladislav Lakomý), pan Dudard (Vladimír Krátký), pan Papillon, ředitel (Josef Bartoň), domovník (Radko Choc), jeho manželka (Hana Lančíková), hlas (Zora Ježková).
Nastudoval ČRo Olomouc, říjen 2009. Premiéra 9. 1. 2010 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h). Repríza 21. 6. 2011 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.); 9. 8. 2016 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.).
Veřejný předpremiérový poslech 26. 11. 2009 v 17 hod. ve Studiu 1 ČRo Olomouc na Horním náměstí 21 v Olomouci.
Lit.: -sul- (= Sulovský, Jan): Nosorožec na Rozhlasovém jevišti ČRo 3-Vltava. In web ČRo 3 Vltava, 14. 1. 2010 (článek + nahrávka rozhovoru). – Cit.: V sobotu 16. ledna ve 14 hodin vtrhne na Rozhlasové jeviště ČRo 3-Vltava „Nosorožec“. Nikoli reálný, alespoň doufejme, ale v podobě absurdní komedie Eugéna Ionesca z roku 1959. O rozhlasové inscenaci v překladu Ivana Zmatlíka si s autorem rozhlasové úpravy a režisérem Michalem Burešem povídal Jan Sulovský z Českého rozhlasu Olomouc. Zajímalo jej, proč si Michal Bureš zvolil právě tento titul.
Lit.: Pekárek, Hynek: Eugène Ionesco: Nosorožec. In web ČRo 3 Vltava, červen 2011 (článek + ukázka k poslechu). – Cit.: Městečko, poklidné nedělní poledne, znějí zvony. Kočička sedící před vchodem do domácky vyhlížející kavárny se požitkářsky protáhne a zamňouká, kavárník to zhodnotí slovy: „Málo naplat, žijeme v krásném městě“. Takto bezmála kýčovitě se otevírá rozhlasová úprava dramatu Nosorožec, které Eugène Ionesco (1912 – 1994) napsal ve svých šestačtyřiceti letech. Premiéra se konala v lednu roku 1960 v pařížském divadle L’Odéon.
Děj své hry Nosorožec umístil francouzský dramatik Eugène Ionesco do malého města na jihu Francie, kde se jednoho dne zčistajasna objeví nosorožci. Počáteční obavy a rozhořčení obyvatel se však pozvolna změní v davovou touhu totálně splynout se stádem tlustokožců a odhodit svou lidskou podstatu. Hru, kladoucí znepokojivé otázky týkající se náchylnosti moderní evropské civilizace k totalitářství všeho druhu nastudoval v roce 2010 z překladu Ivana Zmatlíka režisér Michal Bureš v Českém rozhlase Olomouc. V hlavních rolích uslyšíte Igora Bareše, Jana Fišara, Vladimíra Krátkého a Ditu Vojnarovou. Autorem hudby je Richard Mlynář.
Lit.: Bureš, Michal: Nosorožec na rozhlasovém jevišti. In Týdeník Rozhlas 2/2010 (anotace). Cit.: Městečko, poklidné nedělní poledne, znějí zvony. Kočička sedící před vchodem do domácky vyhlížející kavárny se požitkářsky protáhne a zamňouká, kavárník to zhodnotí slovy: „Málo naplat, žijeme v krásném městě“. Takto bezmála kýčovitě se otevírá rozhlasová úprava dramatu Nosorožec, které Eugene Ionesco (1912–1994) napsal ve svých šestačtyřiceti letech. Premiéra se konala v lednu roku 1960 v pařížském divadle L’Odéon, rovných deset let po uvedení autorovy prvotiny Plešatá zpěvačka.
Nedělní poledne se přehouplo v odpoledne, spokojení obyvatelé poklidného městečka jsou (i s kočičkou) svědky podivného ataku – hlavní ulicí proběhne a obecní infrastrukturu hrozivě poničí neurvalý lichokopytník. Po chvíli se objeví další, za ním další, za ním další a za ním další. (Kočičku udupají.)
Sklepní divadélko Théatre de Poche na pařížském Montparnassu, kde jsem vloni na jaře Bérengéra, hlavního hrdinu hry, poprvé spatřil, v bulletinu k představení uvádí: „Je to hra o nás a našem světě. Už to není svět rozdělený, ale přesto v něm nosorožčí vábivé troubení uslyšíš.“ Nosorožci jsou bytosti cílevědomé, akční, nemrhající časem, láskou ani přílišným přemýšlením, důležité je zabezpečit si potravu a spokojeně žít. Ioneskův Nosorožec však není moralitou, je hrou na hru, která sama sebe relativizuje a shovívavě se sama sobě usmívá.
Rozhlasová premiéra tohoto absurdního dramatu se udála v srpnu roku 1959 na vlnách britské BBC. K českému posluchači přiběhnou lichokopytníci poprvé v sobotu 16. ledna ve 14 hodin, kdy se na Vltavě rozezní inscenace, kterou z překladu Ivana Zmatlíka do vysílání připravil dramaturg Hynek Pekárek ve spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc. V hlavních rolích účinkují Igor Bareš, Jan Fišar, Vladimír Krátký a Dita Vojnarová. Autorem hudby je Richard Mlynář.
Tvůrčí tým – zleva Bureš, Vojnarová, Řehák, Kaštická, Kubes, Vrablík, Bareš, Fišar. Foto Zdeněk Slavotínek.
Lit.: -amb-: Oblíbení herci zvou do rozhlasu na Ionescova Nosorožce. In web Olomouc.cz, 26.11.2009 (článek). – Cit.: František Řehák, Ladislav Lakomý nebo třeba Igor Bareš. Tito i další populární herci se sešli při natáčení rozhlasové verze jednoho ze stěžejních děl rumunského dramatika Eugèna Ionesca Nosorožec. Hru, kterou režíroval Michal Bureš, si dnes mohou v předpremiéře za účasti aktérů poslechnout všichni zájemci ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.
V jednom malém městě se zničehonic objeví podivný lichokopytník a není sám, objevují se další a další, až je jich celá armáda. Tak začíná hra Nosorožec Eugèna Ionesca, rumunského dramatika, který žil v Paříži a svého Nosorožce napsal v roce 1959. Hra vypráví příběh lidí z malého města, kteří se nechtěně ocitnou v osidlech zla. Pro všechny příznivce rozhlasových her a mluveného slova ji nyní připravil Český rozhlas Olomouc. Z překladu Ivana Zmatlíka hru upravil a režijně nastudoval Michal Bureš. V hlavních rolích účinkují herci Igor Bareš, Jan Fišar, Vladimír Krátký, Josef Bartoň a Ladislav Lakomý, dále se v ní představí Dita Vojnarová, Ivana Plíhalová, Petr Kubes, František Řehák a mnozí další.
Kdo chce vědět, jak to s nosorožcem a dalšími postavami hry dopadne, může se do příběhu zaposlouchat a osobně se setkat s jeho protagonisty dnes od 17 hodin ve studiu 1 Českého rozhlasu Olomouc na Horní náměstí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku