Houpačky – Vlaďka Bartáková (2019)

Proč se kluci neustále vrtí, s něčím třískají nebo bojují? Proč jsou naše roztomilé holčičky panovačné, intrikující královny? Jak se navzájem ovlivňují sourozenci? Dozvíte se v Houpačkách. Připravila Michaela Sladká.

Natočeno 2019. Premiéra 6. 11. 2019 (ČRo Rádio Wave, 21 min.).

Lit.: Sladká, Michaela: Neříkejte temperamentním holčičkám, ať se zklidní, a citlivým klukům, že jsou mimoni. In web ČRo Radio Wave, 6. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: (…) „Musíme počítat s tím, že když jsou naši malí kluci do něčeho zabraní, zbytek jejich mozku vlastně není zapnutý,“ říká Vlaďka Bartáková, psychoterapeutka a lektorka kurzu Jak vychovávat kluky/holky a nepřijít o rozum. O tom, co se s dětmi v klíčových obdobích jejich života děje i o genderových stereotypech ve výchově, jsme mluvili v Houpačkách.

„Kluky už od dělohy formuje testosteron, hormon, který je nutí uvádět sebe i ostatní věci do pohybu. Holčičky se naproti tomu celé těhotenství koupou v oxytocinu, vztahovém hormonu lásky a důvěry,“ vysvětluje Bartáková základní principy odlišného chování kluků a holek. Dodává: „Do popředí ale pak hlavně vstupují jejich osobnostní vlastnosti. Takže můžeme klidně mít testosteronového kluka, který je uzavřený introvert, možná trochu mimoň, a je to klučičí poloha, která je úplně v pořádku. Stejně tak jako máme holky princezny a holky amazonky.“

Podle Bartákové musíme brát ženský nebo mužský mozek u svých dětí v potaz, ale měli bychom jít ještě o krůček dál a rozumět trochu osobnostním typům. „Měli bychom rozumět tomu, kdo jsou oni, i kdo jsme my. Jestli já jsem perfekcionista, který má rád věci v lati, a moje dítě je flexibilní člověk, který si rád nechá čas a prostor, než se rozhodne, půjdeme často do střetu, bez ohledu na pohlaví,“ říká Bartáková.

Jaká jsou klíčová období v životě kluků i holek a proč je důležité, aby je doprovázeli máma i táta? Jak moc děti ovlivňujeme a co je jim prostě dáno? Poslechněte si Houpačky.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)