On Air – Gabrielle Jackson (2019)
Proč se ženy do 90. let téměř neúčastnily klinických výzkumů a proč jsou stále lékařskou vědou diskriminované? Připravila Eva Svobodová.
Hovoří Gabrielle Jacksonová.
Natočeno 2019. Premiéra 10. 12. 2019 (ČRo Rádio Wave, 19 min.).
Lit.: Svobodová, Eva: Diskriminuje medicína ženy? Vše, co víme o lidské biologii, pochází ze zkoumání mužů, říká novinářka. In web ČRo Radio Wave, 10. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Znalosti medicíny jsou založené na zkoumání mužského těla. Moje kniha Pain and Prejudice je o tom, jak medicína ve skutečnosti moc nerozumí ženské bolesti,“ říká Gabrielle Jackson, autorka knihy, novinářka a editorka australského vydání deníku The Guardian. Povídaly jsme si o tom, proč jsou některé choroby, kterými trpí zejména ženy, lékařskou vědou často opomíjené a jaké jsou historické příčiny diskriminace žen v lékařských výzkumech.
Lékařská věda se na první pohled může jevit jako neutrální. Podle Gabrielle Jackson toho ale lékařská věda o fungování ženského těla ve skutečnosti mnoho neví. „Za normální lidskou bytost byl v historii považován muž. Všechno, co bylo odlišné, bylo považováno za deviaci, za něco nedostatečného. Medicína se nikdy ženskou biologií nezabývala tak, jako se zabývala tou mužskou,“ vysvětluje. Ještě do 90. let nebyly ženy téměř vůbec zapojeny do klinických testů. Jedním z důvodů byla představa, že menstruační cyklus žen může ovlivňovat účinky léků, a tím i výsledky studie. „Pak je to ale přece docela důležité a měli bychom to vzít v potaz,“ komentuje Jackson. Se stejným argumentem byly pouze na samcích převážně prováděny i testy na krysách a dalších zvířatech. V USA pak v 70. a posléze i v 80. letech vznikla kampaň, díky níž se podařilo prosadit řadu změn. Mezi nimi i zákon, který nařizuje, aby se testů léčiv účastnily i ženy.
Ženy ale stále disproporčně trpí některými chorobami, například 75 % lidí s autoimunitním onemocněním jsou ženy. Problém spočívá právě v tom, že toho podle Jackson o ženské biologii příliš mnoho nevíme. „Například skutečnost, že tři čtvrtiny lidí s autoimunitním omezením jsou ženy, napovídá, že máme odlišné imunitní systémy. Proto by tato oblast měla být podle mě řádně probádána.“ Druhým problémem je pozdní diagnóza. Ta je patrně jednou z příčin vysokého výskytu autoimunitních onemocnění u žen. Týká se to ale i celé řady typů rakoviny, které postihují i muže, například rakoviny plic nebo tlustého střeva. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku