Osobnost Plus – Jaroslav Němeček (2019)
Jaroslav Němeček, autor Čtyřlístku. Kreslí je půl století. Ano, skutečně! Padesát let maluje čtyři postavičky nejslavnějšího českého komiksu – Fifinku, Myšpulína, Pinďu a Bobíka. Jaký k nim má vztah? A v čem tkví podle něj úspěch jejich příběhů? Moderuje Lucie Vopálenská.
Natočeno 2019. Premiéra 20. 12. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h.).
Lit.: Vopálenská, Lucie – Tesařová, Kateřina: Námitky slyším dnes a denně, říká o genderové tematice ilustrátor Čtyřlístku Němeček. In web ČRo Plus, 20. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ilustrátor a autor proslulého Čtyřlístku Jaroslav Němeček kreslí čtyři postavičky populárního dětského komiksu už 50 let. V příbězích Fifinky, Mišpulína, Bobíka a Pindi se výhradně zásadně zobrazování násilí, stejně tak ale i politickým tématům.
Příhody čtyř kamarádů mají vždy šťastný konec. „S manželkou se snažíme být příjemní lidé, tedy i Čtyřlístek má příjemný děj . Pokud s někým někdo bojoval, byl to Zádrhel,“ zmiňuje autor také celoživotní spolupráci se svou ženou.
„Nejsem apolitický,“ pokračuje host Osobnosti Plus. „Snažím se spíš ochránit Čtyřlístek. Sami jsme rodina, kde má každý člen jiný pohled na svět. Občas se i s manželkou pošťouchneme. Bylo by hloupé, abychom tahali takovou problematiku do tvorby, když už to neděláme 50 let.“
Fifinčino vaření
Němeček se zejména v poslední době setkává s negativními reakcemi na mnohdy až stereotypně přísné rozdělení mužských a ženských rolí v půlstoletí let vycházejícím komiksu.
„Tři měsíce slyším námitky, dnes a denně, a považuji to za hloupost. Moje maminka dělala všechno, co maminky dělají. I mě seřezala, když jsem zlobil. Tatínek chodil do práce, staral se o rodinu a všechno normálně klapalo. Nikoho ani nenapadlo, že by nemělo. Jinak to ani nešlo. Přeji ale každému, aby žil svůj život. Když se někomu chce žít genderově, ať žije,“ uzavírá ilustrátor. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku