Studio N – Jak by se změnil úřad ombudsmana pod vedením Stanislava Křečka (2020)
Připravil Filip Titlbach.
Hovoří David Janeczek ze sportovní redakce a Honza Moláček.
Natočeno 2020. Webová premiéra 15. ledna 2020 (Deník N, 16:43 h.).
Lit.: Titlbach, Filip: Studio N: Jak by se změnil úřad ombudsmana pod vedením Stanislava Křečka. In web Deník N, 15. 1. 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Studio N je zpravodajský podcast Deníku N. Aktuální témata, původní zprávy, komentáře.
Bývalý poslanec a zástupce ombudsmana Stanislav Křeček přijal nominaci prezidenta Miloše Zemana na post veřejného ochránce práv, řekl to v rozhovoru pro Deník N. Úřad by podle svých slov vedl úplně jinak než Anna Šabatová, jejíž funkční období končí v únoru. Nesoustředil by se tolik na diskriminaci, která podle něj představuje jen malou část problematiky a mají ji řešit soudy. Stanislava Křečka přibližuje Honza Moláček.
A ještě jedno téma. V českém hokeji se vede velká debata o tom, že je potřeba lépe vychovávat mladé hráče a více vzdělávat trenéry. Česká hokejová reprezentace do dvaceti let už totiž 15 let čeká na medaili. Posledním trenérem, který ji přivezl, byl Alois Hadamczik. Co je důvodem špatného stavu českého hokeje, vysvětluje David Janeczek ze sportovní redakce.
Lit.: Ustohalová, Jana – Moláček, Jan: Křeček jako zástupce ombudsmanky sdílel hoaxy, zastával se Babiše a zlehčoval diskriminaci. In web Deník N, 15. 1. 2020 (článek). – Cit.: Pokud bychom měli hledat symbol spolupráce mezi ombudsmankou Annou Šabatovou a jejím bývalým zástupcem Stanislavem Křečkem, pak by to byly zavřené dveře mezi jejich sousedícími kancelářemi.
Stejně jako před šesti lety navrhl prezident jako kandidáta do funkce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Tehdy ale ve třetím kole volby zvítězila Šabatová a Křeček zůstal jejím zástupcem. Z úřadu, který sídlí v brněnské Údolní ulici, odešel loni v prosinci.
Že to bude mezi Šabatovou a Křečkem skřípat, bylo jasné od začátku. Do vedení důležitého úřadu totiž zasedly dvě zcela odlišné osobnosti. Žena, která svou zarputilost ohledně ochrany základních práv a svobod osvědčila už jako studentka, když ji komunistický režim dva roky věznil za roznášení letáků a samizdatu. Další léta strávila v disentu a režim perzekvoval celou její rodinu.
A vedle ní muž, který léta působil jako politik a poslanec vládní ČSSD. V roce 1996 vyšlo najevo, že neoprávněně používal akademický titul JUDr., ačkoliv rigorózní zkoušku složil až o devět let později.
Lišila se i jejich veřejná komunikace. Šabatová si po nástupu do úřadu hned zrušila účet na Facebooku a odmítala oficiálně komentovat vše, co se netýkalo její práce, především politiku. Kdežto Křeček často aktivně a impulzivně komentoval společenské dění i rozhodování úřadu v médiích i na sociálních sítích. Za své statusy a komentáře čelil mnohokrát kritice. Zejména proto, že pravidelně sdílí dezinformace a vyjadřuje pochopení pro stereotypy namířené proti menšinám. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku