Co vás zajímá – Inkluze (2020)
O tom, jak přistupují k žákům s poruchami učení nebo chování, si s Pavlem Hallou povídá ředitelka Základní školy a Mateřské školy při Fakultní nemocnici Plzeň Alice Kozáková.
Připravil ČRo Plzeň v roce 2020. Premiéra 18. 1. 2020 (ČRo Plzeň, 39 min.).
Lit.: Halla, Pavel: Speciální pedagogika u nás byla na špičkové úrovni. Zavedení inkluze nepřináší pouze pozitiva. In web ČRo Plzeň, 18. leden 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Podle Alice Kozákové, ředitelky Základní školy a Mateřské školy při Fakultní nemocnici Plzeň, je začleňování dětí s poruchami učení a dalším nemocemi do běžných základních škol jen nákladnou a pro všechny vyčerpávající praxí.
Podle novelizovaného školského zákona mají všichni žáci se speciálními potřebami učení nárok na svého asistenta pedagoga. Na to však podle Alice Kozákové základní školy často nemají dostatek personálu.
Původně dobrý záměr ministerstva školství se tak v praxi setkává s řadou úskalí. Už řadu let přitom v Plzni existuje specializovaná škola, která se dětem s diagnózami jako je ADHD nebo autismus věnuje cíleně a důsledně. Ve speciálních třídách.
Škola ročně pomáhá stovkám žáků s různými poruchami učení nebo chování. Jejími metodami a koncepcí se inspirují speciální pedagogové a lékaři z České republiky i zahraničí.
Pro umístění dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami se někdy celá rodina přestěhuje do Plzně. Pokud se o škole dozvědí. Jak připomíná Alice Kozáková, do péče speciálních pedagogů se děti často z běžných základních škol dostanou velmi pozdě. Až když se u nich rozvinou vážné školní nebo i další psychické problémy. Chybí totiž trvalá a intenzivní osvěta.
„Naše koncepce vzdělávání žáků se speciálními potřebami je cílená, důsledná a velmi prospěšná všem. V autistické třídě je maximálně šest žáků, ve třídách se žáky s hyperaktivitou a dalšími poruchami maximálně čtrnáct“, poznamenala Alice Kozáková. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku