Seriál Radiožurnálu – Jizerská 50! 1/7 (2020)
Připravila Šárka Škapiková.
Natočeno 2020. Premiéra 3. – 9. 2. 2020 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:50 h).
Alternativní verze názvu: Jizerská padesátka
Obsah: 1. Jak to tehdy s Jizerskou padesátkou začalo? (4 min.) – 2. Proč je Jizerská 50 memoriál? (4 min.) – 3. Jak se jezdí v dobovém vybavení? (3:59) – 4. Konečně se vrátila zima. Máme v provozu všechno, co má kola nebo pásy, raduje se rolbař Jizerské 50 (4:04) – 5. Jizerská 50 očima horských záchranářů (3:47) – 6. Jak se správně mažou lyže? (3:57) – 7. Pro koho se jezdí Jizerská 50 (3:54).
Lit.: Škoulová, Tereza – Škapiková, Šárka: SERIÁL. Jizerská 50! In web ČRo 1 Radiožurnál, 4. únor 2020 (článek). – Cit.: Přes osm tisíc lyžařů vyhlíží víkend a start Jizerské padesátky. Stále neví, na jakých tratích se kvůli ubývajícímu sněhu pojede. Fenomén Jizerské padesátky začal v roce 1968 jako tréninkový běh padesátky horolezců.
Zdeněk Ciler, lyžař a trenér českých reprezentantů a olympioniků, závod několikrát odstartoval. To se ještě jezdívalo z Hrabětické louky.
Na úplné začátky vzpomíná pamětník a historik Jan Kotland: „Jizerská padesátka vznikla jako nevinný závod, horolezci se tenkrát účastnili celostátního štafetového závodu a jejich duchovní vůdce Karel Trousílek přišel s myšlenkou kvalifikačního závodu.“
Trousílek tehdy zapojil do příprav celou rodinu, občerstvení se připravovalo u nich doma v kuchyni. Začátky Jizerské padesátky v časech nastupující normalizace provázelo nadšení. Když v roce 1972 závod vyhrála Milena Cilerová, davy v horách nebývaly.
Letos se na start všech závodů během tří dnů postaví osm tisíc lyžařů. „Mám radost, že potkávám tolik lidí různého věku, že jezdí na běžkách a utečou do hor,“ popisuje nadšeně.
Pro padesátý první ročník dokonce vznikla píseň od Tata bojs. „S nápadem přišli pořadatelé Padesátky, kteří si nejprve píseň složili sami,“ popisuje Marek Huňát alias Mardoša. „Na nějaké oslavě přichystali překvapení: zazpívali Pěšáky z pozměněným textem na motivy Jizerské padesátky. A pak je napadlo nás oslovit, zda bychom nedotáhli jejich verzi.“
A na závěr jedno doporučení: pokud přemýšlíte o účasti v některém z příštích ročníků, trénujte. Jde totiž nejen o výsledky, ale také o styl, říká celoživotní lyžař a trenér Zdeněk Ciler: „Aby lyžování vypadalo k světu a nebyla to ostuda pro lidi!“ (…)
Lit.: Škapiková, Šárka: SERIÁL. Jizerská 50! 1) Jizerská padesátka vznikla jako nevinný závod, letos se na start postaví osm tisíc lyžařů. In web ČRo 1 Radiožurnál, 3. únor 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Pojede se v neděli celá lyžařská Jizerská padesátka s pořadovým číslem ročníku 53, nebo se bude kroužit po kratších úsecích? Záleží na počasí a sněhu, organizátoři zatím vyčkávají, pravděpodobnější je druhá varianta. První díl našeho seriálu nás vrátí na samé začátky závodů.
Lit.: Škapiková, Šárka – Duchková, Anna: SERIÁL. Jizerská 50! 2) Osudové okamžiky expedice Peru 1970: K tragické smrti českých horolezců před 50 lety nemuselo dojít, kdyby… In web ČRo 1 Radiožurnál, 4. únor 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Letos je to padesát let od tragédie, při níž v peruánských Andách zahynulo 15 horolezců z Československa, mezi nimi i zakladatelé Jizerské 50. Od té doby se závod jezdí jako memoriál. Letošní kulaté výročí se pořadatelé rozhodli připomenout také pamětními medailemi. Mosaznou medaili každý z osmi tisíc letos přihlášených lyžařů a stříbrné verze jsou určené pro pozůstalé horolezců.
Na ražbu pamětních medailí se přišli do jablonecké mincovny podívat nestoři Jizerské 50 – Ladislav Míka a Ivan Jaksch, oba symbolicky se startovním číslem na zádech.
Autorem návrhu medaile je akademický sochař a přední český medailér Jiří Dostál. „Snažil jsem se, aby písmenka na medaili nebyla stejná. Je tam písmo všech účastníků. Každý z horolezců byl originál, a tak jsem chtěl, aby tam byl každý svůj,“ vysvětluje.
Tragédie expedice Peru 1970
Koncem května roku 1970 zasáhlo Peru nejsilnější zemětřesení v historii země. Otřesy půdy daly do pohybu masu ledu, sněhu a kamení, která pohřbila několik měst a vesnic. Desítky tisíc lidí přišly o život. Lavina zasáhla i základní tábor československé výpravy pod horou Huascarán. O několik dnů později, 8. června 1970, potvrdila peruánská oficiální místa, že zahynula celá výprava. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku