Piš a slyš! 1/100 (1961-1969)

Pořad kuriozit a zajímavostí, uváděných na přání posluchačů. Magazín redakce Aktualit a zajímavostí. Připravil Ivo Fischer, Dita Skálová a další. Režie Jana Bezdíčková.

Uvádí Milan Mach, Rudolf Pellar, Ivo Gübel, Milan Neděla, Svatopluk Skládal, Jindra Hollmanová, Olga Čuříková, Julie Charvátová,  Josefa Pechlátová, Jana Dítětová.

Natočeno září 1961 – 1969.

Obsah:

20. vydání pořadu kuriozit a zajímavostí na přání posluchačů. Připravují Ivo Fischer a Miroslav Kratochvíl. Účinkují Vladimír Ráž a Otomar Korbelář. Natočeno 1963. Premiéra 23. 3. 1963 (Československo I, 19:00 – 20:00 h.). Ukázka v pořadu Audiotorium.

33. vydání pořadu kuriozit a zajímavostí na přání posluchačů. Připravil Zdeněk Bidlo. Improvizace na kytaru Vilém Prokop Mlejnek. Inspicie Věra Havlatová. Režie Olga Valentová. Účinkují Rudolf Pellar, Ivo Gübel, Milan Neděla, Svatopluk Skládal, Jindra Hollmanová, Olga Čuříková, Julie Charvátová a Josefa Pechlátová.
Natočeno 1964. Premiéra 26. 4. 1964 (Praha – RPD, 17:00 – 18:00 h.; 60 min.).

39. vydání pořadu zajímavostí a kuriozit na přání posluchačů připravil Ivo Fischer. Hudební spolupráce Vladimír Truc. Inspicie Artur Šviha. Režie Olga Valentová. Účinkují Jiřina Petrovická, Vlastimil Brodský, Ema Skálová, Štěpánka Holečková, Jan Víšek, Bedřich Bobek, Ladislav Trojan, Antonín Zíb, Jaroslav Drmlová, Ludmila Stambolieva a Svatopluk Skládal. Natočeno 1964. Repríza 25. 10. 1964 (Praha – RPD, 15:30 – 16:30 h.; 59 min.).

53. vydání pořadu aktualit a zajímavostí na přání posluchačů připravila Dita Skálová. Režie Jana Bezdíčková.  Premiéra 26. 12. 1965 (Československo I, 16:00 – 17:00 h.). -

57. vydání kuriozit a zajímavostí na přání posluchačů připravil Ivo Fischer. Režie Jana Bezdíčková. Vysíláno 26. 4. 1966 (Československo I, 9:00 – 10:00 h.).

62. Připravil Ivo Fischer. Použitá hudba John Lennon (Girl), E. Czerny (Má měsíc dlouhou chvíli), Václav Bláha (Jetelíček u vody), Luys Milan (Dvě panenky), Marquina (Espaňa cani), Johnston a Burke (Pennies From Heaven), Henry Mancini (Peter Gunn). Dramaturg Ivo Fischer. Režie Jana Bezdíčková. Účinkují Milan Mach a Jiří Pick. Natočeno 1966. Premiéra 25. 9. 1966 (Praha – RPD, 16:00 – 17:00 h.; 60 min.).

Vánoční vydání pořadu kuriozit a zajímavostí na přání posluchačů. Stromeček (Z.Endris), Zde se hrají jesle (Z.Endris), Vánočky (Z.Endris), Hekova půlnoční mše (A.Langr), Alenka v zemi divů (O.Unger), Good King Wenceslas (Jar.Someš), Tři králové (E.Fischerová), Bowle (Jiří Navrátil) Rolničky (Helena Helceletová). Připravil Ivo Fischer, účinkují Jana Dítětová, Milan Mach a Milan Neděla. Režie Jana Bezdíčková. Natočeno 1966. Obnovená premiéra 8. 12. 2014 (20:00 h.) v rámci pořadu Rádio Retro – Šťastné a veselé II.

69. vydání pořadu kuriozit a zajímavostí na přání posluchačů připravil Ivo Fischer. Premiéra 23. 4. 1967 (Praha, 16:00 – 17:00 h.) – 87. vydání (premiéra  listopad 1968; obnovená premiéra 21. 8. 2009 v cyklu Fonogramy). – 88. vydání.  Premiéra 27. 12. 1968 (Praha, 21:00 – 22:00 h.).

81. vydání pořadu kurizoti a zajímavostí na přání posluchačů. Připravil Ivo Fischer (Doba biblická). Použitá hudba traditional (Eli, eli), P. Callander / Pavel Vrba (Tak už pojď), Jiří Bažant, Jiří Malásek (Femina, feminae), Jaromír Klempíř (To to utíká), židovská lidová / Pavel Kopta (Noc), Angelo Michajlov / Eduard Krečmar (Šlechtici), Jaromír Klempíř (Poutníče příští). Režie Jana Bezdíčková. Účinkují Jana Dítětová, Milan Neděla a Vladimír Hrubý. Natočeno 1968. Premiéra 21. 4. 1968 (Praha – RPD, 19:30 – 20:30 h).

85. vydání pořadu kuriozit a zajímavostí na přání posluchačů připravil Ivo Fischer. Premiéra 25. 8. 1968. Účinkují Jana Dítětová, Milan Mach a Milan Neděla. Režie Jana Bezdíčková. (60 min)

86. vydání pořadu zajímavostí a kuriozit na přání posluchačů. Výprava do 18. století, do období rokoka. Připravil Ivo Fischer, účinkují Jana Bezdíčková, Milan Neděla a Milan Mach. Spolupracovali Antonín Langr, Jindřich Pokorný, Zbyněk Malínský, Zdeněk Endris a Marie Paříková. Režie Jana Bezdíčková. Premiéra 20. 10. 1968. Obnovená premiéra 2. 10. 2016 (3:00 h) v rámci cyklu Rádio Retro – Barvy podzimu.

Lit.: Hubička, Jiří: Na chvíli zpět do šedesátých let aneb Co je to Pišák? In web ČRo, 27. 10. 2016 (článek + ukázky k poslechu). – Cit.: Šedesátá léta minulého století bývají často označovaná za dobu uvolnění, kulturního i společenského rozkvětu, zkrátka za časy téměř idylické. Jako každé tvrzení, i toto platí jen do jisté míry. Co je ale nesporné, 60. léta znamenala nebývalý rozkvět kvality a žánrové pestrosti programu Československého rozhlasu. Jedním z příkladů, který tuto tezi potvrzuje, je pořad „Piš a slyš!“

Na přiložené fotografii nás bude zajímat ten muž vpravo, který vede rozhovor s rozšafně se tvářícím hercem Františkem Hanusem. Ten muž vpravo je – zachycen je jen na málo fotografiích – redaktor, textař, scenárista Ivo Fischer. Nebudeme se nyní zmiňovat o celé šíři Fischerovy tvorby (pak bychom asi měli zmínit hlavně texty k písním, které doslova zlidověly – Zelené pláně, Jó, třešně zrály, Žluté růže z Texasu, Podívej,kvete růže, Koukám, jak ten čas letí, Slavíci z Madridu,Tuhle rundu platím já, Červená řeka…) Ivo Fischera si připomínáme v tuto chvíli jako otce onoho slavného a svého času neobyčejně oblíbeného rozhlasového pořadu „Piš a slyš!“, neboli Pišáku, jak pořadu v rozhlase familiárně říkalo.

To se ptal jistý Jiříček Váchů z Českých Budějovic, a protože zvídavým dětem se má na otázky odpovídat, odpovědi se dočkal. Jeho dotazem to údajně všechno začalo. Nejprve byl ovšem proveden důkaz o tom, že žirafa je němá.

To vše, co jsme právě slyšeli, zaznělo ve vysílání stanice Praha v neděli 24. září 1961 po 16. hodině a redakce A-Z, neboli redakce aktualit a zajímavostí, tak odstartovala pořad s názvem „Piš a slyš!“. První vydání pořadu „Piš a slyš!“ bylo koncipováno jako poměrně tradiční magazín, v němž se střídaly jednotlivé rubriky s populární hudbou. Opomenut nebyl ani výlov z rozhlasového archivu. Návraty do tajemství zvukového archivu se staly trvalou součástí pořadu „Piš a slyš!“ po řadu let. Dalším sympatickým rysem autorů tohoto magazínu – ty si představíme za chvíli – byla skutečnost, že posluchače systematicky seznamovali s řadou rozhlasových profesí.

V prvním vydání „Piš a slyš!“ autoři zavítali ke gramomixérům. Na tomto zvukovém snímku je uchován poměrně vzácně hlas tehdejšího vedoucího tohoto rozhlasového oddělení Karla Tieftrunka. Představil zde posluchačům záběry, které natočil v pražské Zoologické zahradě, současně posluchače zasvětil do hlasů mnohých exotických zvířat.

Několik prvních částí pořadu „Piš a slyš!“ uváděli společně Ivo Fischer a spoluautor pořadu Miroslav Kratochvíl. Jejich průvodcovství však netrvalo dlouho. Brzy je vystřídali herci. Nežli si je představíme, zastavme se u další rubriky, která se postupně stala pravidelnou součástí Pišáku. Byla to rubrika zasvěcená humoru, vtipům.

Každý úspěšný rozhlasový pořad – a „Piš a slyš!“ takovým pořadem byl – měl svoji ustálenou znělku. Je zajímavé, že vývojem procházel i tento zvukový emblém pořadu. Na samém začátku měla znělka podobu, jakou si můžete poslechnout na následujícím záznamu. Na dalším zvukovém snímku je pak znělka novější, která je pamětníkům pořadu už nepochybně známější.

Nyní si uvedeme ukázku ze 6. vydání pořadu „Piš a slyš!“, který se vysílal v únoru roku 1962. Pořad si nadále uchovával magazínovou formu. Byly v něm příspěvky neobyčejně půvabné, vedle nich ovšem také zaznívala politická propaganda dost pádného kalibru. Týkala se tehdy Kuby. Zvukovou pohlednici z ostrova svobody, jak se říkalo, poslal dramatik Milan Jariš, četl ji František Hanus.

Hudba, která pořad „Piš a slyš!“ v jeho samých začátcích provázela, byla poměrně pestrá a přinášela posluchačům občas značné kontrasty. Za krajní meze těchto kontrastů bych označil výběr písní k jednomu vydání magazínu, kde se – v těsné blízkosti vedle sebe – ocitla známá sovětská populární píseň Moskevské večery a svižný černošský gospel.

Počínaje šestým vydání, tedy únorem roku 1962, začali pořad „Piš a slyš!“ moderovat dva Milanové – pánové Mach a Neděla. Oba pak zůstali stálými průvodci magazínu až do jeho závěru. V polovině 60. let tuto dvojici doplnila ještě Jana Dítětová.

O tom, jak se vyvíjel pořad „Piš a slyš!“ od poloviny 60. let, si povíme příště. Tuto stránku uzavřeme jedním příspěvkem ze stejného 6. vydání magazínu, tedy z února 1962. Jde o příspěvek příležitostný, protože je zasvěcen jednomu životnímu jubileu, je to současně fejeton nadčasový, protože v něm jedna významná postava naší kulturní historie hovoří o jiné, významem nemenší postavě našeho výtvarného umění.

Lit.: anonym: Auditorium – 1899 – narodil se Otomar Korbelář. In web MujRozhlas, 3. 11. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu) – Cit.: Před 125 lety se narodil český herec Otomar Korbelář. Vedle filmových a divadelních rolí se velmi dobře uplatnil i v rozhlase, a to jak v uměleckých, tak zábavně-vzdělávacích pořadech. Poslechněte si, jak Korbelář spolu s Vladimírem Rážem roku 1963 ztvárnili odpověď jedné posluchačce, která se dotazovala, jak si ryby vyrábějí bez dynama elektřinu a jak velkým zvířatům to může být nebezpečné (Piš a slyš, 24. 3. 1963).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)