Vážený pane Voskovče… (2000)

Připravil a uvádí Robert Tamchyna.

Účinkují Jiří Voskovec, Jan Werich, Jiří Sýkora, Michal Schönberg, Karel Krautgartner, Jiří Černý, Josef Abrhám a další. Z Voskovcových dopisů, textů a poznámek čte Josef Abrhám.

Natočeno 2000. Repríza 17. 5. 2022 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) k úmrtí Josefa Abrháma.

Pozn.: Dokument získal hlavní cenu na desáté soutěžní přehlídce rozhlasové žurnalistiky „Report 2001″.

Pozn.: Pokračování předchozího pořadu Vážený pane Werichu… z roku 1995. Střihový pořad, který je dokumentem, ale zároveň i velmi osobním autorským vyznáním, představuje Voskovce také očima vzácných archivních dokumentů.

Lit.: Tamchyna, Robert: Vážený pane Voskovče… In Týdeník Rozhlas 34/2001 (anotace). – Cit.: „Měl jsem už skoro dopsané tohle psaní, ale pak mi na to vylila nějakou sklenici sodovky místní pokojská Mexikánka a vše se rozpustilo, takže jsem ty moudrosti nemohl ani opsat. Do toho před týdnem vybuchla zpráva o Janově úmrtí. Trošku jsem doufal, že třeba odejdu do věčných lovišť před ním, ale to mi nevyšlo. Je mi strašně líto, že už se neuzříme a že teď už na beton spolu nic neuděláme…“  /8. listopadu 1980 – Texas Jiří Voskovec/.

Rozhlasová koláž Vážený pane Voskovče…, kterou pro vysílání ČRo 2 – Praha připravil Robert Tamchyna, je pokračováním předchozího pořadu Vážený pane Werichu… (r. 1995). Po šesti letech Dialog přes oceán mezi W + V znovu otevírá setkání dvojice přemýšlivých klaunů, abychom si ale tentokrát připomněli především jedinečný smysl pro humor a vzácný smysl pro jemnou ironii Jiřího Voskovce v zrcadle jeho neopakovatelných životních zkušeností. Střihový pořad, který je dokumentem, ale zároveň i velmi osobním autorským vyznáním, vůbec poprvé představuje Werichova partnera také očima vzácných archivních dokumentů. Vedle úryvků z rozhovoru s Karlem Kynclem v New Yorku (r. 1963) uslyšíte např. i záběry z rozhovoru s Jiřím Sýkorou pro vysílání Hlasu Ameriky nebo ukázky z dialogu mezi Michalem Schönbergem a Jiřím Voskovcem, který byl pracovním setkáním pro pozdější vydání knihy Osvobozené. Novinkou jsou také rozhovory mezi W + V při jejich posledním setkání ve Vídni v roce 1974. Pozvání k rozhlasovému mikrofonu s osobní vzpomínkou na návštěvu u Jiřího Voskovce v New Yorku ochotně přijal herec Josef Abrhám, který je interpretem vybraných částí Voskovcových textů, dopisů a poznámek.

Lit.: Tamchyna, Tobert: Vážený pane Voskovče. In Týdeník Rozhlas, 24/2005, 6. 6. 2005 (anotace). – Cit.: Když jsem v roce 1995 dokončil rozhlasovou koláž Vážený pane Werichu, zdálo se mi, že jsem tak o Janu Werichovi řekl všechno, co jsem chtěl a navíc ještě stylem, který je pro mne víc než jen hrou a zábavou. Střihová koláž totiž dokáže nabídnout zajímavé jednotlivosti, archivní střípky, ale taky velké plátno v podobě originálního rozhlasového puzzle. A tak především nečekaný ohlas posluchačů, otevřel cestu k tomu, abych o pět let později představil rozhlasovému publiku i další volné pokračování věnované tentokrát životní osudům Jiřího Voskovce.

Umělecká tvorba Jiřího Voskovce (zvlášť po roce 1948) zůstává dodnes neprávem ve stínu toho, co všechno víme o Janu Werichovi. Možná i proto skončili oba celoživotní přátelé v anketě o Největšího Čecha každý na jiném místě. Jan Werich v první desítce, Jiří Voskovec na čtyřiadevadesátém místě. Jan Werich – bodrý český filozof a moudrý klaun. Jiří Voskovec – přemýšlivý intelektuál, herec oceňovaný i na americkém divadelním jevišti.

Reprízu pořadu Vážený pane Voskovče uslyšíte v předvečer nedožitých stých narozenin Jiřího Voskovce. Od chvíle premiéry se naštěstí hodně změnilo. Jiří Voskovec už není tak neznámou osobností a např. letošní výstava k poctě V+W ukázala návštěvníkům také velké množství neznámých fotografií ze života obou umělců. Rozhlasová koláž připomíná Jiřího Voskovce v detailním portrétu s použitím ukázek ze všech dostupných zvukových záznamů. Z dopisů a poznámek Jiřího Voskovce čte Josef Abrhám.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)