Houpačky – Kybernenávist (2020)
Připravila Michaela Sladká. Jak souvisí kybernenávist s kyberšikanou? A které děti jsou nejvíc ohrožené?
Hovoří Marie Bedrošová
Natočeno 2020. Premiéra 10. 6. 2020 (ČRo Rádio Wave, 17 min.).
Lit.: Sladká, Michaela: Online realita se od té offline nedá oddělit, to musejí děti vědět, říká odbornice na kybernenávist. In web ČRo Radio Wave, 10. červen 2020 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Děti v Česku se setkávají s kybernenávistí více než jejich vrstevníci jinde v Evropě. Nejnovější výsledky evropského výzkumu, který se dlouhodobě věnuje chování dětí na sítích, ukazují, že české děti mají zkušenost s nenávistným obsahem na internetu ze všech nejčastější. „Kybernenávist přitom ohrožuje soudržnost společnosti a posiluje diskriminační postoje vůči už tak zranitelným skupinám,“ varuje spoluautorka výzkumné zprávy, socioložka Marie Bedrošová.
Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo skoro 9500 dětí z deseti zemí Evropy, to jsou právě Češi ve věku 11–17 let, kdo na internetu přichází do kontaktu s nenávistným obsahem nejčastěji. Tuhle zkušenost má 59 % dětí, podle autorů zprávy narůstá jejich podíl s věkem. „Za takový výsledek může být do určité míry zodpovědná metodologie, důležitou roli ale hraje to, jak různorodá společnost v daném státě žije a jak online i offline nenávistné obsahy reguluje stát nebo poskytovatelé platforem,“ vysvětluje socioložka Bedrošová.
Češi se podle ní v komunikaci na sítích nijak zvlášť nevymykají evropskému standardu. Jako zásadní uživatelskou radu rodičům doporučují psychologové i sociologové z autorského týmu otevřenou komunikaci s dětmi o tom, co na sítích zažívají. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku