Historie Plus – Živé pochodně (2020)
I když je Jan Palach symbolem politického protestu formou sebeupálení, nebyl jediným u nás ani v dalších kdysi socialistických zemích, kdo se k tak zásadnímu kroku rozhodl. Příběhy dalších takzvaných živých pochodní připomene v pořadu Historie Plus publicista Pavel Hlavatý.
Hovoří historik Petr Blažek, autor knihy Živé pochodně v sovětském bloku.
Natočeno 2020. Premiéra 15. 8. 2020 (ČRo Plus, 20:33 h.; 26 min.). Repríza 19. 1. 2022 (ČRo Plus).
Lit.: Hlavatý, Pavel: Palach nebyl jediná živá pochodeň, ale stihlo se o něm před utužením cenzury mluvit a psát. In web ČRo Plus, 15. srpen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jan Palach je u nás nejznámější živou pochodní sovětského bloku, nebyl ale jediný.
Inspirace k takto vyhrocené formě politického a společenského protestu přišla z Jižního Vietnamu, kde se na protest proti zkorumpovanému a nábožensky netolerantnímu režimu začali upalovat buddhističtí mniši. Po vítězství komunistů v občanské válce a vytvoření sjednoceného Vietnamu protestovali stejnou formou další mniši. To je známo daleko méně.
Historik Petr Blažek zařadil do své knihy Živé pochodně v sovětském bloku s podtitulem Politicky motivované případy sebeupálení v letech 1966 – 1989 jednadvacet zdokumentovaných příběhů, a to z Československa, Polska, NDR, Maďarska, Rumunska a ze zemí bývalého Sovětského svazu, tedy Lotyšska, Litvy, Ukrajiny a Ruska.
Zařazeny jsou i některé případy, které lze označit za hraniční, jestliže v nich byla prokazatelně přítomna složka politického protestu. Kniha dokumentuje i tři příběhy, kdy aktéři pokus o sebeupálení přežili. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku