Příběhy 20. století – Alois Vocásek (2020)

Pořad vznikl z jedinečné nahrávky, na které vypráví stočtyřletý muž jménem Alois Vocásek. Narodil se na konci devatenáctého století v Pečkách a zemřel v roce 2003 v Praze. Mikuláš Kroupa s ním natáčel před takřka dvaceti lety. V té době byl Alois Vocásek posledním žijícím československým legionářem.

Natočeno 2020. Premiéra 23. 8. 2020 (ČRo Plus, 20:05 h.).

Lit.. Kroupa, Mikuláš: Našel se kreslený deník z 1. světové války. Poslední legionář Alois Vocásek si ho zapisoval v zákopech. In web ČRo Plus, 23. srpen 2020  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Dva výstřely z poloautomatické pistole ráže 7,65 mm Browning stačily a 50 milionů lidí rukovalo na frontu. Osm milionů zahynulo v zákopech 1. světové války v blátě, sněhu, zásahem kulky, probodnutím bodákem, roztržením granátem. V červnu 1914 v ulicích Sarajeva zavraždil atentátník Gavrilo Princip arcivévodu a následníka trůnu Ferdinanda d’Este a jeho ženu Žofii Chotkovou.

Paměť národa zdokumentovala svědectví posledního legionáře Aloise Vocáska, který zemřel v roce 2003 ve věku 107 let. Dokumentaristé získali unikátní kreslený deník legionáře, který si zapisoval a ilustroval události přímo v zákopu.

Vzpomínky posledního legionáře Vocáska zaznamenali reportéři z neziskové organizace Post Bellum, kteří budují unikátní sbírku příběhů Paměť národa. Staňte se členem Klubu přátel Paměti národa, pomozte drobnými penězi k zaznamenání vzpomínek pamětníků. Zde. Děkujeme.

„Měsíc po této události ohlašováno na všech rozích a bubny, že ‚milovaný z boží milosti‘ císař rakousko-uherský Franz Josef I. s lítostivým srdcem velikého lidumila je nucen vypovědět nešťastnému Srbsku válku. Touto zprávou stanuli jsme mnozí jakoby před něčím děsivým,“ píše v úvodu deníku jednatřicetiletý kreslíř František Krejčí z Konic, který narukoval v Šumberku.

Na ruskou frontu odjížděl se 120 ostrými patronami. O něco mladší vyučený slévač Alois Vocásek prošel výcvikem v Rumburku a po šesti týdnech i on pochodoval na východ.

Deník československého legionáře Františka Krejčího (1883 – 1955) nedávno objevili jeho potomci v babiččině pozůstalosti. Je to jedinečné svědectví zapsané vojákem na východní frontě přímo v zákopech. Unikátnost deníku nespočívá jen v popisu událostí a pocitů autora, ale ve výjimečně podařených kresbách. Pravnuk Krejčího, designér Petr Skala, zhruba ve věku, kdy jeho praděda rukoval, chce deník vydat knižně i elektronicky. Z kreseb vznikne výstava: „O pradědovi jsem věděl, že je skvělý výtvarník, ale o tom, že je legionářem, vůbec. To jsem se dozvěděl, až když rodina objevila jeho zápisky. Ten příběh je strhující,“ říká Skala. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)