Pro a proti – Vystrčilova cesta na Tchaj-wan (2020)

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS o víkendu odlétá na dlouho plánovanou a očekávanou cestu na Tchaj-wan. Setká se tam mimo jiné s tamní prezidentkou a veze také početnou podnikatelskou delegaci. Je dobře, že druhý nejvyšší ústavní činitel na Tchaj-wan jede – čínské nelibosti navzdory? Moderátor Michael Rozsypal.

Hovoří senátor Marek Hilšer a poslanec SPD Jiří Kobza.

Natočeno 2020. Premiéra 28. 8. 2020 (ČRo Plus, 10:34 h.; 27 min.).

Lit.: Čihák, Ondřej – Rozsypal, Michael: Kobza z SPD: Vystrčil nenese důsledky toho, co jeho cesta na Tchaj-wan způsobí. Ohrožuje obchod a firmy. In web ČRo Plus, 28. srpen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Cesta Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan má dva rozměry: hodnotový a morálně politický, druhý je ekonomický. Jedeme podpořit demokratickou zemi sousedící s komunistickou Čínou, která se snaží omezovat nezávislost Tchaj-wanu,“ říká v Pro a proti na Plusu senátor Marek Hilšer (STAN). S tím nesouhlasí poslanec SPD Jiří Kobza.

Na Tchaj-wan odlétá předseda Senátu Vystrčil v sobotu, doprovodí ho zástupci 36 českých firem. Proti cestě protestuje Čína, která ho pokládá za svou provincii, kritizují ji také český prezident i premiér.

Podle Hilšera ze senátorského klubu STAN je českým úkolem podporovat demokracii ve světě a země, se kterými obchodujeme. „Tchaj-wan je čtvrtým největším investorem u nás, mimo státy Evropy. Vytvořil u nás asi 24 tisíc pracovních míst, zatímco Čína si 3 tisíce. Takže čísla hovoří jednoznačně,“ říká s tím, že pouze s demokratickými státy je možné navazovat regulérní obchodní vztahy. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)