Příběhy 20. století – Zdeněk Kalenský (2020)
V dnešních Příbězích 20. století se věnujeme osudům a vzpomínkám dvou židovských kluků: Zdeňka Kalenského z jižních Čech, kterého za nacismu za peníze ukrývali starší polští manželé – a Petra Webera z Plzně, který naopak pochází z Polska a po smrti rodičů nalezl útočiště u českého manželského páru. Připravil Adam Drda.
Natočeno 2020. Premiéra 30. 8. 2020 (ČRo Plus, 20:05 h.; 49 min.).
Lit.: Trnková, Eva – Drda, Adam: Otec mi dal život dvakrát. Příběh Zdeňka Kalenského (Kohna). In web ČRo Plus, 30. srpen 2020 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Na novém židovském hřbitově ve Světlé nad Sázavou má hrob Josef Margolius, obchodník z nedalekých Velkých Křepin. Zemřel v roce 1936.
S manželkou Karolínou vychovali sedm dětí: Žofii, Marii, Martu, Františka, Emu, Irmu a Bedřicha. Nacismus přežila jen Žofie, ostatní zahynuli v Treblince, Majdanku, Osvětimi a na neznámých místech, jejich jména jsou vyryta na Josefově náhrobním kameni.
Sto dvacet kilometrů od Světlé nad Sázavou, v jihočeské vsi Sedlec, visí na budově bývalé školy pamětní deska. Připomíná rodinu místního řezníka Jindřicha Kohna, otce šesti dětí: Arnošta, Františka, Rudolfa, Karla, Jiřího a Heleny. Z početné Jindřichovy rodiny přežil holokaust pouze syn Arnošt, manžel Marty Kohnové rozené Margoliové, a jejich syn Zdeněk. Jmenuje se dnes Kalenský a vzpomíná v nových Příbězích 20. století.
Zdeněk přišel na svět 19. října 1935 v Nestanicích nedaleko Vodňan. Měl ještě dva sourozence, ti však zemřeli krátce po narození. Arnošt byl řezník, stejně jako většina ostatních Kohnů. Všichni mluvili česky, byli asimilovaní a nenáboženští, neslavili svátky, nechodili do synagogy. Zdeněk si pamatuje, že chodil s dědem Josefem plavit koně a že si hrával s pekařovým synem ze sousedství. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku