Jediná myšlenka vyplní nekonečno (2020)
William Blake. Rozhlasová antologie básní a textů anglického spisovatele a výtvarníka, mystika, symbolisty, předchůdce romantismu. / Souzvuk z básní a mystických vizí anglického malíře a spisovatele Williama Blaka s hudbou vybranou v inspiraci blakeovskými názvuky Jima Jarmushe a Neila Younga. Překlad Zdeněk Hron (Duševní poutník, Proroctví nevinnosti, Snoubení Nebe a Pekla) a Sylva Ficová (Zpěvy nevinnosti, Zpěvy zkušenosti). Vybral a úvodním slovem opatřil Adam Borzič. Hudební spolupráce Ondřej Gášek. Režie Petr Mančal.
Účinkují Ivana Uhlířová, Ondřej Brousek a Ivan Řezáč.
Natočeno 2020. Premiéra 21. 9. 2020 (ČRo Vltava, 22:00 h.; 55 min.) v cyklu Souzvuk. Repríza 28. 11. 2022 (ČRo Vltava, 22:00 h.; 55 min.) v cyklu Souzvuk.
Lit.: Borzič, Adam: William Blake: Jediná myšlenka vyplní nekonečno. In web ČRo 3 Vltava, 21. září 2020 (článek). – Cit.: Souzvuk z básní a mystických vizí anglického malíře a spisovatele Williama Blaka s hudbou vybranou v inspiraci blakeovskými názvuky Jima Jarmushe a Neila Younga. (…) Výběr z Básní ze zápisníku, z Pickeringova rukopisu, ze sbírek Písničky nevinnosti a Písničky zkušenosti a textů z knihy Snoubení nebe a pekla.
Dílo Williama Blaka, slavného mystika a vizionáře anglického umění přelomu 18. a 19. století, představuje pro vltavský Souzvuk básník Adam Borzič: „anglický básník, malíř, grafik a tiskař patří k nejpozoruhodnějším postavám onoho zvláštního období evropské kultury, kdy rozjasněný Věk rozumu začíná vrhat první stíny, a z nichž se postupně rodí romantická revolta. Blake ovšem do žádné doby úplně nezapadá. Za života takřka neznámý, vnímaný spíše pro své tiskařské a ilustrátorské dílo, v podstatě nepochopený, i nejzajímavějšími romantiky svého věku pokládaný za blázna, se až po smrti stane zářivou kometou vizionářské poezie, která skrze něj mluvila slovem i obrazem. Až mnohem později se k básníkovi přihlásí další literární a umělecké generace, symbolisty počínaje až k beatníkům, kteří se už nezaleknou jeho díla plného andělů a duchů, kosmických sfér a erotu, jeho mysticismu i revolučního naturelu, v osobním i společenském smyslu.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku