Balanc – Hypersenzitivita (2020)
Jak se pozná vysoká citlivost a co to pro její nositele znamená? Jaká povolání jsou pro citlivé vhodná a nevhodná? S jakými problémy se tito lidé potýkají v partnerských vztazích? Jak funguje vysoce citlivý mozek? Připravil Petr Bouška.
Hovoří psycholožka a terapeutka Michaela Vlasáková Charyparová.
Natočeno 2020. Premiéra 8. 12. 2020 (ČRo Rádio Wave, 27 min.).
Lit.: Bouška, Petr: Hypersenzitivní lidé nasávají emoce druhých a často si nevěří. Jak si citlivě vyladit život na míru? In web ČRo Radio Wave, 8. prosinec 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Lidé s vysokou citlivostí se často zmítají v pochybnostech o sobě, může pro ně být obtížné mít se rád,“ popisuje v Balancu psycholožka a terapeutka Michaela Vlasáková Charyparová. Vysokou citlivost zatím věda dostatečně neprozkoumala, kritéria krátkých dotazníků nemusí být přesná.
Nejedná se o poruchu, i když si odmala citliví kvůli této vrozené dispozici často myslí, že jsou divní a že je s nimi něco špatně. Mohou narazit na problémy v práci, v partnerství a potýkat se s větší únavou a vyčerpáním.
„Byla bych opatrná s tvrzením, že je v populaci 15 až 20 procent vysoce citlivých. Výzkumy jsou staré, stálo by za to je ověřit.“ Hypersenzitivitu zkoumala americká psycholožka Elaine Aron se svým manželem. Její dotazník ale obsahoval jen 23 otázek a lidé se vlastně posuzovali sami. Dnes se výzkum zaměřuje třeba i na EEG – elektroencefalografii.
Vysoká citlivost je vrozená, ale není to diagnóza, něco, co bychom chtěli léčit a zbavit se toho. Není to možné, vysoce citliví mají možnost své rysy využít, musí se ale dobře poznat a život si přizpůsobit. Terapeutka dále vysvětluje, jak můžeme na sobě vysokou citlivost poznat, a zmiňuje i výzkumy, které probíhají v Česku. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku