Neobyvatelná Země 1/14 (2020)
David Wallace-Wells. Četba na pokračování. Překlad Sylva Ficová. Pro rozhlas připravil Radek Štěpánek. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.
Čte Igor Dostálek.
Nastudovalo Brno v roce 2020. Premiéra 1. dílu 10. 12. 2020 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha. Repríza 1. dílu 16. 7. 2022 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Obsah: 1. Kaskády I – 2. Kaskády II – 3. Kaskády III – 4. Smrt vedrem a hlad. – 5. Zatopení a lesní požáry. – 6. Nepřirozené katastrofy a vysychání pitné vody. - 7.Umírající oceány a nedýchatelný vzduch – 8. Epidemie oteplování a ekonomický kolaps. - 9. Klimatický konflikt a systémy. – 10. Vyprávění. – 11. Krizový kapitalismus a církev technologická. – 12. Politika spotřeby a Dějiny po pokroku. – 13. Etika na konci světa. – 14. Antropický princip.
Pozn.: Klimatická změna už začala. O tom, že oxid uhličitý způsobuje skleníkový efekt, který může být pro naše podnebí fatální, přitom vědci ví už dlouho. Ve své knize Neobyvatelná Země americký novinář David Wallace-Wells řeší nejen to, proč dosud děláme tak málo, abychom zabránili krizi, ale i to, co nás čeká, pokud urychleně nezačneme jednat. (anotace)
Lit.: Blažejovská, Alena: David Wallace-Wells: Neobyvatelná Země. Je to mnohem horší, než jsme si mysleli. In web ČRo Plus, 11. prosinec 2020 (článek). – Cit.: Čtrnáctidílná četba na pokračování představí nejlepší knihu roku podle The New York Times, The Economist i podle časopisu Time. Neobyvatelná Země je také knihou, o níž historik Timothy Snyder řekl, že bychom si ji měli přečíst, pokud nechceme, aby nás naše vnoučata proklínala. Výjimečná je především tím, že přehledně shrnuje dosavadní poznatky vědců o proměně klimatu Země a na jejich základech navrhuje scénáře možného vývoje. A také burcuje, že důležité je ztratit co nejméně.
I kdyby byl život na Marsu možný, vždycky bude mnohem těžší, nákladnější a horší než život na Zemi. I takový je vzkaz Davida Wallace-Wellse, autora knížky Neobyvatelná Země.(…)
Ta letos vyšla v nakladatelství Host jako první kniha nové edice Klimax, zaměřené na environmentální témata. Už její podtitul Život po oteplení naznačuje, jakými krajinami provází – představuje Zemi, jak asi bude vypadat v následujících desítkách let 21. století.
Než autor sestavil pravděpodobné scénáře vývoje naší planety a reakcí lidské společnosti, čerpal ze stovek analýz, článků a rozhovorů, které byly na dané téma publikovány. Na jejich podkladě pak zkoumá, jaký vliv mají a budou mít teploty rostoucí kvůli skleníkovému efektu na naši planetu a civilizaci. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku