Zaostřeno na vzdělání dětí ze sociálně vyloučených rodin (2021)
Dostudovat nebo jít pracovat a podpořit rodinu – to je dilema, které řeší mnoho dětí ze sociálně vyloučených rodin. Sociální pracovníci upozorňují, že teď se situace ještě zhorší. Kvůli distanční výuce totiž vypadla role školy jako hlavní motivace ke studiu. Z nejnovějšího průzkumu organizace Člověk v tísni vyplývá, že více než čtvrtina dětí nerozumí probírané látce a konkrétní zpětnou vazbu poskytuje žákům jen polovina učitelů. Děti učení na dálku nezvládají, chybí také podpora rodičů. Jak těmto dětem pomoci a jaké budou dopady uzavřených škol na jejich vzdělání? Připravila Lucie Korcová.
Natočeno 2021. Premiéra 21. 2. 2021 (ČRo Plus, 17:34 h.).
Lit.: lup (= Luptáková, Věra) – Korcová, Lucie: Mladí ze sociálně znevýhodněného prostředí nevědí jak studovat. A distanční výuka jim v tom nepomáhá. In web ČRo Plus, 21. únor 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dostudovat, nebo jít pracovat a podpořit rodinu. Dilema, které řeší mnoho dětí ze sociálně vyloučených rodin. Sociální pracovníci upozorňují, že se situace ještě zhorší. Kvůli distanční výuce totiž vypadla role školy, jako hlavní motivace ke studiu.
Z nejnovějšího průzkumu organizace Člověk v tísni vyplývá, že více než čtvrtina dětí nerozumí probírané látce. Konkrétní zpětnou vazbu pak žákům dává jen polovina učitelů. Do šetření se zapojilo 800 klientů neziskových organizací deseti regionů. Děti učení na dálku nezvládají, chybí také podpora rodičů.
„Problém je v distanční výuce, kdy žáci nemají učivo dostatečně vysvětleno,“ říká v pořadu Zaostřeno kariérní poradkyně organizace Člověk v tísni Barbora Hocká. „Ve škole se děti nechtějí hlásit, vyptávat, natož pak v onlinu, kde koukají do černých obrazovek. Kvůli špatnému internetovému připojení často nevidí učitele, nezapínají si webkamery,“ dodává. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku