Český wesmjr 1/4 (2021)
Připravil Petr Šourek.
Hovoří Michal Kuneš z ESA BIC Praha, podnikatelé Angelika a Ctibor Dudovi a odborník na družicové systémy Daniel Štefl, provozní ředitel ATC Space Aleš Homolka a iniciátor projektu Hydronaut, potápěč Matyáš Šanda, Lenka a Marie Vávrovy a jejich otec Petr Vávra, obyvatelka Jižního Města Lenka Šourková, sochařka Monika Havlíčková, kulturní historik Ondřej Váša, vesmírný pedagog Jan Spratek z pražského planetária a vedoucí oddělení kosmických aktivit Ministerstva dopravy Ondřej Šváb.
Natočeno 2021. Premiéra 21., 28. 2. 2021 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.) a 7. 3. 2021 (ČRo Plus, 14:33 h.) v cyklu Dokuseriál.
Obsah: 1. Vesmírný průmysl – 2. Vesmírné děti. – 3. Vesmírný průmysl – 4. Náš člověk ve vesmíru.
Alternativní verze názvu: Český vesmír
Pozn.: V prvním díle seriálu Český wesmjr se seznámíme s rodinným start-upem manželů Dudových. K rozjezdu své firmy chtějí využít dvě nejmodernější technologie dneška – superpřesná satelitní data a šifrovací technologii blockchain. Pomocí nejnovějších technologií chtějí nabízet to, co mají Češi nejraději – slevy! Dále poznáme dcery Vávrovy, které z panelového domu na pražském sídlišti konají experiment na oběžné dráze Země. Vzdělávací programy Evropské kosmické agentury umožňují dětem získat představu o vesmírném výzkumu a vývoji. Holky a kluci poznávají vesmír v praxi – programují, experimentují.
Pozn. 2: Od roku 2008 je Česká republika členem ESA – Evropské kosmické agentury. V roce 2020 český příspěvek rozpočtu ESA činil 59,5 milionu eur. Tyto peníze fungují jako vstupenka do klubu špičkových technologií. České podniky mají možnost se zapojit do struktur kosmického průmyslu. Jak tuto příležitost využívají? Otázkou tohoto dílu je i poslání dalšího Čecha do vesmíru. Remkův let byl symbolickou odměnou za kolaboraci se sovětskou okupační mocí. Dnes jsme svobodná země a díky členství v Evropské kosmické agentuře můžeme posílat lidi do vesmíru za férových podmínek. Astronauta či astronautku má v kompetenci ministerstvo dopravy. Zatím se o to nepokoušíme. Je to hodně peněz. Stálo by to za to?
Lit.: Šourek, Petr: Český wesmjr. Jak se Češi vztahují k časoprostoru nad našimi hlavami? In web ČRo Plus, 7. březen 2021 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Vesmír dávno není jenom pro vojenské piloty nebo vědce. Dnes se vesmírem zabývají podnikatelé v obchodě, stavař, potápěč, úředník na ministerstvu dopravy nebo děti ze základních či středních škol – o nich je čtyřdílný dokumentární seriál Český wesmjr, který na webu uslyšíte v prodloužené režisérské verzi. Třetí a čtvrtý díl vysíláme v neděli 7. března ve 14:33. (…)
Lit.: Pokorný, Milan – Šabata, Petr: Stížnost posluchačky P. Prokšanové ohledně pořadu „Náš člověk ve vesmíru“ na ČRo Plus (duben 2021). In web ČRo, 28. duben 2021 (stížnost + odpověď ČRo). – Cit.: Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 28. 4. 2021.
Vyjádření Rady ČRo
Vážená paní Prokšanová,
děkujeme za Váš podnět. O vyjádření jsme požádali vedení Českého rozhlasu, poskytl ho šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Petr Šabata. Jeho znění připojujeme k naší odpovědi.
Rada Českého rozhlasu považuje některé formulace, které na adresu Vladimíra Remka ve zmíněné relaci zazněly, za nepřiměřené a vulgární a se stanoviskem šéfredaktora Šabaty se neztotožňuje. Radní Českého rozhlasu tímto vyzývají vedení Českého rozhlasu k dodržování části preambule kodexu Českého rozhlasu, kde se píše, že Český rozhlas má dostát povinnosti stát vždy na straně lidské důstojnosti a základních lidských práv a svobod.
S pozdravem
Ing. Miroslav Dittrich,
předseda Rady ČRo
Vyjádření vedení ČRo
Vážená paní Prokšanová,
odpovídám na Vaši stížnost na pořad „Český vesmír. Jak se Češi vztahují k časoprostoru nad našimi hlavami?“ (čtvrtý díl s názvem Náš člověk ve vesmíru) z 11. března 2021.
Z kontextu celého pořadu je zřejmé, že autor nijak nesnižuje úspěchy a odvahu Ing. Vladimíra Remka. Popisuje hlavně nástroje komunistické propagandy, které mohly v některých občanech Československa, kteří nesouhlasili s režimem vlády jedné strany, vyvolávat pocit, že jde spíše o úspěchy politické než vědecké. Je to jeden z pohledů na historii, který je ve svobodné společnosti, při pluralitě názorů, přípustný.
Doktor Ondřej Váša je kulturní historik s důkladnou znalostí dějin vesmíru a jeho dobývání. Ve svém hodnocení letu Vladimíra Remka pak vychází z dlouhodobého konsenzu historického bádání. Literatura k němu je obsáhlá – v češtině stojí za zmínku například studie Remek českého literárního historika Vladimíra Macury v knize Šťastný věk (Academia v roce 2008), která obsahuje poučený rozbor propagandy kolem Remkova letu do vesmíru. Let Vladimíra Remka podle této podrobné práce byl a zůstává především propagandistickým úspěchem Sovětského svazu, který tímto gestem zaútočil na city obyvatel okupovaného Československa.
Ani autor, ani dramaturg pořadu, natož Český rozhlas jako instituce tedy neměli v úmyslu snižovat význam letu Vladimíra Remka, ale upozornit na některé jeho další souvislosti.
Pro upřesnění – pořad v této podobě nevysílal Český rozhlas Plus (ani v premiéře Český rozhlas Dvojka), tato verze je umístěna na webových stránkách stanice a je u ní uvedeno, že se jedná o sestřih autora:
https://plus.rozhlas.cz/cesky-wesmjr-jak-se-cesi-vztahuji-k-casoprostoru-nad-nasimi-hlavami-8435937.
S pozdravem
Petr Šabata
šéfredaktor ČRo Plus
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku