Mozaika – Divadlo Sklep slaví 50 let 1/4 (2021)
Připravili Tomáš Pilát a Veronika Štefanová.
Hovoří teatrolog a nakladatel Pražské scény Jan Dvořák a režisér Václav Marhoul.
Natočeno 2021. Premiéra 12. – 15. 4. 2021 (ČRo 3 Vltava). Repríza 6. 9. 2021 (ČRo 3 Vltava).
Obsah: 1. díl: Počátky Divadla Sklep aneb Strhující večírek na jevišti (6:05) – 2. díl: Touha vyjádřit se aneb Sklep jako součást Pražské 5 (6:40) – 3. díl: Sklep ve filmu aneb Trable se sklepáckým tajemstvím (7:15) – 4. díl: Režiséři vzešlí ze Sklepa aneb Filmy více či méně propojené se Sklepem (7:02).
Lit.: Pilát, Tomáš – Štefanová, Veronika: Spontánní projev a okamžitě sdílená svoboda. Divadlo Sklep slaví 50 let. In web ČRo 3 Vltava, 14. duben 2021 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Punk i postmoderna – tuto poetiku přinesla v 80. letech na českou kulturní scénu Pražská pětka. Do ní náležitě patří i legendární Divadlo Sklep, které slaví 50. výročí svého založení. V Mozaice mu proto věnujeme čtyřdílnou sérii, ve které promluví teatrolog a nakladatel Pražské scény Jan Dvořák a režisér Václav Marhoul.
„Sklep přispěl k profilaci nejvýraznějšího českého generačního uměleckého hnutí 80. a 90. let, k profilaci Pražské 5. Ta fungovala na bázi souběžného působení kvinteta divadelních souborů, propojených personálně i životním, filosofickým a estetickým názorem,“ píše Jan Dvořák v knize Sklep 1971-1999.
Kolem roku 1978 se utvořilo jádro souboru – kromě Davida Vávry a Milana Šteindlera ještě přibyli Jiří Burda, Tomáš Vorel, František Váša, Eva Holubová a Tomáš Hanák. Sklepní začátky vyústily ve volně strukturované jevištní formáty, takzvané Besídky. Sklep byl, jak jsme řekli, součástí Pražské 5, která jakožto umělecké hnutí byla jedním z nejvýraznějších projevů české postmoderny. Na českou scénu pronikla už v 80. letech minulého století. Za Pražskou 5 stojí dílo divadelní, filmové, výtvarné, architektonické i literární. Patřila do ní Recitační skupina Vpřed kolem Lumíra Tučka, pantomimická skupina Mimoza, baletní jednotka Křeč, kam patřili bratři Cabanové, kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, nebo grafik Aleš Najbrt.
Sklepem prošlo mnoho desítek herců, hudebníků a dalších umělců, mezi zatím nezmiňovanými byli i Pavel Auerbach, Monika Načeva, Jana Hanáková, Robert Nebřenský, Tereza Kučerová a mnoho dalších. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku