Od začátku vláda podceňuje právní rámec boje s pandemií covidu-19. I proto nedávno přišlo překotné rozvolňování, podle Nejvyššího správního soudu totiž řada opatření neměla oporu v zákoně. Jak to, že si vláda zákony nepohlídala?
Hostem Ptám se já byl soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
Nejvyšší správní soud na konci května upozornil Ministerstvo zdravotnictví, že si musí být vědomo, že svými zákazy postupuje nezákonně a působí tím škody. Problematické bylo podle soudu například jarní omezení některých obchodů a restaurací a později takto označil třeba i nošení roušek na veřejnosti, pokud má osoba dostatečný rozestup. Celkem dosud Nejvyšší správní soud zrušil dvanáct protikoronavirových opatření. Důvod byl pak ve většině případů stejný – ministerstvo nedokázalo zákazy řádně odůvodnit.
Exministr Petra Arenberger přitom už v dubnu sám přiznával, že si je vědom, že jeho úřad vydává rozhodnutí, která soudy později zruší. „Je absolutně tristní, když veřejně a ne v krajní nouzi ministr řekne, že udělají předpisy, které nejsou v souladu s právním řádem. To je skandální výrok. Ukazuje to na širší fenomén, jak k pravidlům přistupují ti, kteří mají pravomoc je tvořit, měnit a zasahovat do života každého z nás,“ kritizoval Arenbergerova slova Baxa s tím, že je očividné, jak vládě právo překáží. Ta prý v pandemii po právní stránce obstála velmi mizerně. (…)
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku