Po stopách neznámých odbojářů (2018)
Reportáž z kyjevských archivů KGB. Dokument o Olexandru Serhijenkovi připravil Ľubomír Smatana.
Hovoří ředitel archivů SBU a historik Andrij Kohut, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Štěpán Černoušek.
Natočeno 2021. Premiéra 25. 8. 2018 (3 min.).
Lit.: Smatana, Ľubomír: Svědectví z archivů KGB: sedm roků vězení pro Ukrajince, který byl proti okupaci Československa. In web IRozhlas, 25. 8. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Sedm let si odseděl ve vězení a tři roky ve vyhnanství za Uralem Olexandr Serhijenko. Kromě jiného za to, že kritizoval okupaci Československa v roce 1968. Serhijenko už zemřel a donedávna o něm nikdo nevěděl ani na rodné Ukrajině, natož u nás. Teprve před časem našli ukrajinští historici jeho jméno v archivech KGB v Kyjevě. A právě tam pátral reportér Radiožurnálu po dalších detailech.
Archiv KGB najdete v jedné z budov ukrajinské tajné služby SBU, přímo v centru Kyjeva nedaleko známé Zlaté brány. Ukrajinská vláda ho otevřela teprve nedávno a umožňuje do něj vstup všem zájemcům, což není v postsovětském prostoru vůbec samozřejmé. Dovnitř se samozřejmě dostanete jenom na propustku.
Archivářka přináší obrovský, snad půlmetrový štos zažloutlých spisů. Na přední straně je číslo spisu, uvnitř vězeňská fotografie a otisky prstů – a příběh Olexandra Serhijenka z pera KGB.
„Našli u něj československý manifest Dva tisíce slov přeložený do ukrajinštiny,“ popisuje ředitel archivů SBU, historik Andrij Kohut. „Text pocházel z ukrajinského samizdatu, a to byl jeden z důvodů odsouzení. Sedm let vězení, tři roky ve vyhnanství.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku