Na dřeň – Rodina bez filtru 1/5 (2021)
Připravila Hana Kašpárková (1), Alžběta Havlová (2), Marie Moreno (3), Anežka Wiewiorková (4), Hana Strašáková (5).
Hovoří Jiří Zajíc (1), Jana (2), Petr (3) a Jana (3), Miloslava a Karel Striovi (4), Tereza (5)..
Natočeno 2021. Premiéra 1. dílu 4. 11. 2021 (Rádio Proglas, 16:00 h.); 2. dílu 11. 11. 2021 (Rádio Proglas, 16:00 h.); 3. dílu 18. 11. 2021 (Rádio Proglas, 16:00 h.); 5. dílu 2. 12. 2021 (Rádio Proglas, 16:00 h.).
Obsah: 1. O rozvodu – 2. O neplodnosti – 3. O nevěře – 4. O pěstounství – 5. Příběh lidí žijící single.
Lit.: Rozsypal, Michael: Potraty nebo nevěra v křesťanském podcastu? Poslouchají nás i důchodci, říkají autoři. In web DVTV, 8. 1. 2022 (anotace + video). – Cit.: V podcastu otevírají témata jako je homosexualita nebo sexuální násilí v církvi. „Jsme mladší generace a přišlo nám samozřejmé mluvit o tom, co se děje. Máme skvělé reakce a poslouchají nás lidé napříč generacemi,” říkají autoři podcastu Na dřeň Alžběta Havlová a Ondřej Havlíček. „Chceme ukázat rodinu bez filtru. Církev není jen o pravidlech, pro nás je úplně o něčem jiném, dodávají.”
Lit.: Havlová, Alžběta: Na dřeň a nový seriál: Rodina bez filtru. In web Radio Proglas, 2. listopadu 2021 (článek). – Cit.: Pět příběhů, pět lidí, kteří “nezapadají”. Nový listopadový seriál přináší témata, která se týkají rodiny a lidských vztahů, ale vymykají se pojmu tradiční křesťanská rodina. Rozvod, neplodnost, nevěra, ale také pěstounství a život člověka, který je (nedobrovolně) single.
Máma, táta a spousta dětí. Model, který všichni známe. V souvislosti s rodinou se o něm hlavně v církvi mluví jako o tom jediném správném. Co když se ale právě tak základní věc, jako je fungující rodina, někomu prostě nedaří? Z jakéhokoli důvodu – manželství se rozpadne, na vlastní děti partneři čekají marně, někdo nemůže najít toho pravého.
Pak se z tohoto ideálu a často opakovaného tradičního modelu může právě pro tyto lidi stát velmi citlivá záležitost. Přitom každý mezi svými blízkými máme někoho, kdo něco podobného prožil nebo prožíval. Seriál chce proto ukázat, že i tyto těžkosti lidé v církvi řeší – a že to z nich nedělá o nic horší křesťany (ani jejich rodiny).
Jak se cítí muž, kterému se po dvaceti letech rozpadne vztah, když je v kostele? Jde ve vztahu překonat nevěru? Co prožívá žena, když jsou už všechny její kamarádky těhotné nebo s dětmi, a jim se ani po čtyřech letech nedaří počít? A jaké to je být i ve čtyřiceti sám?
Seriál nabídne pět dílů. Rozhovory Na dřeň můžete poslouchat v tradiční čas ve čtvrtek v 16 hodin na Radiu Proglas nebo kdykoli v podcastových aplikacích.
Kašpárková, Hana: Na dřeň o rozvodu s Jiřím Zajícem: Na manželství jsem outsider. In web Radio Proglas, 3. 11. 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Má za sebou bohaté životní zkušenosti jako pedagog, publicista a skaut. Za úspěchy ale mnohdy stojí i prohry. Za tu největší považuje Jiří Zajíc nepovedené manželství, které skončilo po pětadvaceti letech. V tu dobu již měli spolu s manželkou tři děti.
„Pochopil jsem, že primární zavinění, byť morálně neúmyslné, bylo na mé straně,“ svěřuje se Jiří Zajíc se svým pohledem. „Myslím si, že takovou pitomost udělá málokdo…skutečný partnerský vztah vyžaduje, aby mezi lidmi byla souhra nejen v oblasti názorů, ale aby tam fungovaly určité podvědomé, ale strašně důležité prvky. To já jsem tehdy zásadně podceňoval,“ dodává Zajíc o počátcích svého manželství.
Jaký je jeho pohled na tuto životní etapu? A jak ji s odstupem času hodnotí? První díl podcastové série Na dřeň Rodina bez filtru o rozvodu poslouchejte ve čtvrtek 4. listopadu v 16 hodin a poté kdykoliv v podcastových aplikacích.
Lit.: Havlová, Alžběta: Na dřeň s Janou o neplodnosti: Už si dovolím brečet i v tramvaji. Pořad v souvislostech. In web Radio Proglas, Čekání na Godota – tak se jmenuje blog, který píše mladá psycholožka Jana. Podobně nekonečné je totiž její čekání na to, až otěhotní. S manželem se o dítě snaží téměř čtyři roky, zatím neúspěšně. Co prožívá žena, která si od dětství nepřála nic jiného, než se stát maminkou? A jak neplodnost ovlivní partnerství a sexualitu? I o tom bude druhý díl seriálu Rodina bez filtru, který má tentokrát i bonusový díl.
„Sama jsem ženství měla spojené s tím, že žena je matka a pečuje o druhé. A teď je mi třicet a maminka pořád nejsem,“ vypráví Jana: „Beru to vlastně jako selhání. Snažím se s tím bojovat, ale ne vždycky to jde.“ S manželem se začali snažit o dítě v jejích 26 letech.
Že je něco možná špatně, jí nejprve před třemi lety trochu nešetrně sdělil její gynekolog. „Tehdy jsem se úplně zablokovala a řekla si, že do umělého oplodnění teda určitě ještě jít nechci. Pak jsem pochopila, co lidi vede k tomu, že odbočí z chodníku té západní medicíny,“ popisuje a jmenuje věci, které ve snaze o otěhotnění vyzkoušela – od změny životního stylu po cvičení hormonální jógy. Nakonec se vrátila do péče lékařů. Po třech letech marné snahy o dítě přišla i diagnóza – endometrióza.
Lit.: Moreno, Marie: Na dřeň o nevěře: Když to prasklo, pro manžela to byl šok, pro mě vysvobození. Pořad v souvislostech. In web Radio Proglas, Nevěra se nevyhýbá ani věřícím párům. Manželé, kteří přijali pozvání k rozhovoru jsou toho důkazem. Po 23 letech manželství si nevěrou prošli. Svou zkušenost popisují jako „extremní destruktivní zážitek na hranici života a smrti”. I přesto jsou teď nadále spolu. Od té doby uplynuly dva roky a oba manželé jsou připraveni o své zkušenosti promluvit. Poslouchejte další díl seriálu Rodina bez filtru.
Manželé Petr a Jana spolu žili v manželství, které popisují jako harmonické, s běžnými – nikoli však zásadními problémy. Tedy až do doby, kdy Jana navázala milenecký vztah se svým nadřízeným. (Hosté rozhovoru si přáli vystupovat v anonymitě, proto jsou jména uvedená v tomto článku smyšlená.)
Po zkušenosti, kterou si prošli, jsou dnes schopni rozpoznat varovné signály, které už tehdy předesílaly, že by se mohlo něco stát. „Začali jsme se sobě navzájem vzdalovat. Řešili jsme spolu jen práci. Z partnera milence se stal partner byznysový. Byla chyba, že jsme netrávili čas jen spolu bez dětí a přestali jsme si říkat, že se máme rádi,” popisuje Jana.
„Dostala jsem se do fáze, kdy jsem byla mrtvá za živa. Navenek to nebylo poznat. Uvnitř jsem ale zažívala samotu, chlad a hrůzu,” vzpomíná Jana na to, co prožívala v době, kdy v tajnosti udržovala vztah se svým milencem. Zároveň dodává, že tento stav přestal v momentě, kdy se její manžel o nevěře dozvěděl.
„Nejprve je to pocit zrady a ponížení. Potom máte vztek a začne se ve vás začne zvedat úplné bahno, agresivita a zlost a vy máte najednou touhu se zvednout a jít udělat něco, čeho byste nikdy dřív nebyli schopni. Nic horšího vás nemůže potkat,” popoisuje Petr pocity, které prožíval, když se o manželčině nevěře dozvěděl.
Oba manželé se shodují na tom, že to nejhorší je však teprve čekalo. Obnovit totiž vzájemnou důvěru a udržet manželství je stálo obrovské úsilí. Jak sami říkají, chápou páry, které touto závěrečnou fází projít nezvládnou.
Jak se jim nakonec podařilo překonat nejbolestnější období jejich vztahu? Je možné nevěru bezvýhradně odpustit? A proč stojí za to z manželství neodcházet? (…)
Lit.: Wiewiorková, Anežka: Na dřeň o pěstounství: Než nám utečou, musíme si je užít. In web Radio Proglas, Dali domov dětem, které by jinak vyrůstaly bez rodiny. Seriál podcastu Na dřeň tentokrát přináší dva příběhy o pěstounství. Jaké to je, přijmout jiné než vlastní dítě? A jak nepřijít o pěkný manželský vztah uprostřed velké rodiny?
Dana a Stanislav Skřičkovi vychovávají šest vlastních dětí, sedmé mají v pěstounské péči. Že by jednou mohli dát domov opuštěnému dítěti, si říkali už v době, kdy spolu chodili. Na začátku manželství pak museli společně ustát smrt druhého miminka, které se narodilo s vadou neslučitelnou se životem, a nevěděli, jestli nakonec pěstounství nebude jedinou možností, jak mít další dítě. „Bylo to smutný, ale bylo to silný. Co je silný v bolesti, tak pak se člověk stejně silně umí radovat. Takže víme, že to bylo požehnání. Ale v té chvíli to bylo těžký, modlili jsme se za zázrak, čekali jsme do poslední chvíle, že se něco stane. No a pak se stalo, máme těch dalších pět zdravých dětí. Akorát to v té době člověk neví,“ vzpomínají. Proč se rozhodli pro pěstounství, i když měli své vlastní biologické děti? A proč je důležité, aby si partneři, kteří se starají o děti, nacházeli čas také sami pro sebe?
Lit.: Strašáková, Hana: Na dřeň se single Terezou: I mezi hromadou lidí se cítím sama. Pořad v souvislostech. In web Radio Proglas, Závěrečný díl seriálu Rodina bez filtru se věnuje tématu, u kterého se může zdát, že s rodinou vlastně ani nesouvisí. Povídám si v něm s Terezou Kozderovou o tom, jaké je to žít v 37 letech “single”, tedy bez životního partnera. Jak těžké je každý den přijít do prázdného bytu? A kdo je tedy její rodinou?
Sedmatřicetiletá Tereza přišla o oba své rodiče i o prarodiče. A jak sama říká, nechybí jí jen partner, ale taky rodiče, živá duše, se kterou by mohla sdílet každodenní radosti i strasti. “Jsem úplně sama. Je to asi to nejtěžší, před co mě zatím život postavil. Žít tu samotu.
Člověk je najednou sám uplně ve všem. V radostech, bolestech, ve starostech,” popisuje Tereza svou životní situaci. Naučila se ale být šťastná, protože utápět se v bolesti prý ničemu nepomůže. Hledá dál partnera a pečuje sama o sebe. Naučila se taky odolávat tlaku společnosti s věčných otázek, jestli je vdaná a má rodinu. “Tenhle život přece žiju já, ne společnost a pravidla. A poslední roky jsem opravdu šťastná,” dodává. (…)
Lit.: Vodrážka, Prokop: Z křesťanského rádia odešla kvůli řediteli třetina lidí. Stěžují si na bossing a ponižování. In web Deník, 17. 5. 2022 (článek). – Cit.: Desítky zaměstnanců a spolupracovníků odešly ze soukromé křesťanské rozhlasové stanice Radio Proglas. Jako důvod uvádějí nekolegiální chování ředitele a majitele rádia Martina Holíka. Zaznívají i slova o manipulaci a bossingu. Holík kritiku odmítá, podle něj jde mimo jiné o snahu převzít nad médiem kontrolu. (…)
Problémy, které podle všeho dlouho vřely pod povrchem, se naplno projevily začátkem letošního roku. A vedly k odchodu části redakce a dalších spolupracovníků.
Spouštěčem se stal konec výrazného pořadu pro mladé posluchače Na dřeň, který se věnoval tématům, jež se v církvi neotvírají snadno. Když se koncem loňského roku ukázalo, že oblíbený pořad, který mimo jiné získal Novinářskou cenu, končí, naštvalo to část redakce i posluchačů.
Vše vybublalo na veřejnost poté, co se autoři Na dřeň rozloučili s posluchači a na Facebooku uvedli, že jejich pořad z rozhodnutí vedení už nebude pokračovat. Část posluchačů se ozvala s tím, že je škoda, že pořad končí.
Vyjádřila se také jedna z jeho posledních respondentek Tereza Kozderová. Ta v jednom z dílů otevřeně mluví o svých partnerských a rodinných problémech či samotě. „Špatné, velmi špatné rozhodnutí!“ napsala Kozderová. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku