Téma dne – Priority zahraniční politiky nového kabinetu (2021)
Koalice Spolu a Pirátů se Starosty chtějí mít v možné budoucí nové vládě vedle ministerstva zahraničí také ministra pro evropské záležitosti. Co by měly být hlavní priority zahraniční politiky nového kabinetu? Proč zrovna tyto důležité resorty, které definují politiku Česka směrem ven, nebude ovládat nejsilnější uskupení z voleb, ale právě koalice Pirátů a Starostů a nezávislých? A najde se silné společné téma pro předsednictví Česka v EU v druhé polovině příštího roku? Moderuje Martin Matějka.
Hosty byli Jan Lipavský, Piráti (PirSTAN), kandidát na ministra zahraničí; Tomáš Petříček, ČSSD, bývalý ministr zahraničí; Jan Zahradil, ODS, europoslanec (skupina Evropských konzervativců a reformistů); Kateřina Šafaříková, zpravodajka v Bruselu pro Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a časopis Respekt.
Natočeno 2021. Premiéra 4. 11. 2021 (ČRo Plus, 8:10 h.; 24 min.).
Lit.: marz – Matějka, Martin: Petr Fiala má trumfy v ruce. V EU se čeká úleva, že nebude pavlačový jako Babiš, hodnotí novinářka. In web ČRo Plus, 4. listopad 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Podoba budoucí vlády koalic Spolu a Pirátů se Starosty se pomalu rýsuje. V úterý se uskupení dohodla na návrhu programového prohlášení, došlo i k rozdělení počtu ministerských postů. Kdo konkrétně vedení resortů obsadí, je ale zatím v jednání. Ministrem zahraničních věcí by mohl být Pirát Jan Lipavský: „Je klíčové pokračovat v budování dobrých vztahů se zeměmi, které jsou pro nás důležité politicky, hodnotově i ekonomicky.“
Z hlediska ekonomiky je jasná orientace na Evropskou unii a v případě bezpečnosti pak na Severoatlantickou alianci (NATO). „Zaměřit bychom se měli na podporu vědy, výzkumu a inovací,“ věří Lipavský.
A jako příležitost pro Českou republiku vnímá například spolupráci s Tchaj-wanem v otázce přenesení výroby čipů do Evropy.
Ačkoliv nás zanedlouho čeká unijní předsednictví – a pro tuto úlohu se také rodí staronová funkce ministra pro Evropskou unii –, zatím nemáme jasno v prioritách, upozorňuje host Tématu dne.
„Chybí lidé, kteří by zaštítili práci na agendách, a je otázka, jestli je v takto krátkém čase ještě šance do Bruselu někoho dalšího vyslat, nebo to budeme muset řešit nějakými organizačními změnami,“ nastiňuje Lipavský. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku