Uprostřed stojí ten, kterého neznáte 1/2 (2009)

Miloš Doležal. Kdysi zpíval Karel Kryl, že už i generace ´68 má svoje mučedníky. Jejich otcové je měli dávno. Jedním z nich byl farář Toufar. Po stopách „Číhošťského zázraku“ a umučeného kněze Josefa Toufara. Tragický příběh, který se začal před šedesáti lety o třetí neděli adventní 11. prosince roku 1949. Redaktor Michal Lázňovský. Dramaturgie Michal Lázňovský. Zvukový mistr Miloš Kot.

V pořadu účinkují Miroslav Hanuš, Miroslav Táborský a Jana Franková.

Natočeno v roce 2009. Premiéra 9. a 16. 12. 2009 (2 x 60 min.). Repríza 2. dílu 4. 3. 2012 (ČRo 6, 20:10 h) v cyklu Téma;  25. 2. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.) k 65. výročí od jeho smrti v únoru 1950 v cyklu Hrdina.cz; 6. a 13. 2. 2020 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Radiodokument.

K poslechu zde.

Lit.: Doležal, Miloš: Uprostřed stojí ten, kterého neznáte – 1. část. In web ČRo, prosinec 2009 (článek). – Cit.:  V radiodokumentu nazvaném Uprostřed stojí ten, kterého neznáte se redaktor Miloš Doležal vydává po stopách takzvaného „Číhošťského zázraku“ a komunisty umučeného kněze Josefe Toufara. Tragický příběh se začal odehrávat před šedesáti lety, o třetí neděli adventní, 11. prosince roku 1949, kdy se podle očitých svědků během Toufarova kázání sám od sebe několikrát pohnul krucifix v číhošťském kostelíku. První díl dvoudílného dokumentu vysíláme na Českém rozhlase 3 – Vltava v rámci Radiodokumentu ve středu 9. prosince ve 21.45 hod.

O třetí neděli adventní, 11. prosince roku 1949, tedy právě před šedesáti lety, kázal Klement Gottwald na sjezdu revolučních odborů své evangelium třídní nenávisti. Tentýž den kázal v obci Číhošť na Vysočině prostý kněz Josef Toufar na téma „uprostřed nás stojí ten, kterého neznáte“. Kříž s Kristem se podle očitých svědků při jeho kázání několikrát pohnul. Znamení? Zázrak? Přinejmenším vynikající záminka pro Státní bezpečnost k otevřenému a exemplárnímu útoku na katolickou církev. Následující vyšetřování, které ve své zuřivosti přivodilo brzkou Toufarovu smrt, jen potvrdilo, v jakém duchu se ponesou následující léta totality. Redaktor Miloš Doležal sesbíral mnoho výpovědí dobových svědků, pamětníků i znalců tohoto případu, který se stal milníkem v boji Komunistické strany proti církvím a svobodě myšlení vůbec.

Číhošťský zázrak po šedesáti letech
Píše se konec roku 1949, pošmourné ráno třetí neděle adventní a v kostele v zapadlé obci Číhošti na Vysočině se při bohoslužbě na oltáři třikrát podivně rozkýval malý dřevěný kříž. Úkaz vidělo devatenáct svědků, kteří svoji výpověď potvrdili později i před státními orgány. Místní kněz, sedmačtyřicetiletý Josef Toufar pohyb neviděl a dozvěděl se o něm až druhý den. Tímto podivuhodným okamžikem začíná nejen celý „Číhošťský zázrak“, jak je dnes celá událost nazývaná, ale také mučednické martyrium nevinného venkovského kněze, jedné z prvních obětí komunistického režimu.

Z Číhoště se tehdy, na přelomu roku, začalo stávat poutní místo. Zájezdy, zvědavci a čumilové nepřestávali přijíždět a okukovat, několik fotografů záhadně zkroucený křížek nasnímalo, člen SNB místo ohledal, kněz Toufar je zájmem veřejnosti zaskočený a k výkladu pohybu zdrženlivý, přičemž zdůrazňuje: „Nemusíme se strachovat, že na naši farnost má přijít nějaké neštěstí. Hlavně, aby si každý dal do pořádku své srdce a duši a pak se nemusí báti ani zlého.“ Jenže po pár týdnech přešlapování státní aparát, vyprovokovaný soudruhy z blízkého okresního města Ledče nad Sázavou, rozjíždí rychle a zbrkle drtící akci, na kterou kladou špičky aparátu (Gottwald, Čepička, Závodský) velký důraz – využít této příležitosti vypořádat se s nepřítelem číslo jedna – katolickou církví a ukázat křesťanské náboženství jako podvodné opium pokrokového lidstva a kněz měl být představen jako ubohý a zvrhlý inscenátor, který tím, že tahá za drátky a hýbe křížkem, tahá za nos i obec věřících. Připravuje se první velký monstrproces, Toufar je zatčen, s ním i někteří jeho spolupracovníci, jenže něco neklape – technikům od StB se v číhošťském kostele podvodný mechanismus nedaří sestrojit a kněz ve valdických kobkách odolává výslechům, při kterých ho estébáci nutí přiznat k hlavní účasti na „podvodu“. Nakonec po brutálních výsleších (vedených především tehdejším šestadvacetiletým vyšetřovatelem Ladislavem Máchou) a operaci umírá v pražské nemocnici a je pohřben pod jiným jménem a s chcíplým cirkusovým slonem v hromadné šachtě v Praze-Ďáblicích. Monstrproces se nekoná, nicméně státní bezpečnost chce Číhoště propagandisticky využít a nechává natočit jeden z nejohavnějších snímků české kinematografie (Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení), který je však po krátkém čase pro očividné nesmysly stažen z distribuce. Přestože byl celý příběh v roce 1968 i v devadesátých letech podrobně popsán a viník odsouzen, nepodařilo se dodnes a zřejmě už nikdy nepodaří zodpovědět na otázku, co stálo za tajemným pohybem číhošťského křížku. Například básník Jan Zahradníček věřil v Boží úkaz, mukl a historik Václav Vaško v estébáckou inscenaci.

O dramatické životní cestě Josefa Toufara, jeho povaze, způsobu pastorace, duchovní tváři a celém pozadí číhošťského případu po šedesáti letech vypovídají ve dvoudílném rozhlasovém dokumentu Miloše Doležala tři desítky pamětníků a přímých účastníků celého příběhu, které byly „sbírány“ po deset let. Vzpomínky blízkých Toufarových přátel, spolupracovníků, farníků i žáků, posledních žijících přímých svědků pohybu křížku i Toufarova mučení ve Valdicích, zdravotní sestry asistující při operaci i strohá odpověď vyšetřovatele Máchy, a také archivní a dosud nepublikované materiály tvoří hlavní zvukové plochy radiodokumentu, jehož název je citací z Toufarova osudového kázání: „Uprostřed stojí ten, kterého vy neznáte.“

Lit.: Doležal, Miloš: Uprostřed stojí ten, kterého neznáte – 2. část. In web ČRo, prosinec 2009 (článek). – Cit.: V radiodokumentu nazvaném Uprostřed stojí ten, kterého neznáte se redaktor Miloš Doležal vydává po stopách takzvaného „Číhošťského zázraku“. Tragický příběh se začal odehrávat o třetí neděli adventní, 11. prosince roku 1949, kdy se podle očitých svědků během kázání pátera Toufara sám od sebe několikrát pohnul krucifix v číhošťském kostelíku. Zatímco v prvním dílu jsme sledovali především cestu pátera Toufara až k osudnému okamžiku, druhý díl sleduje otřesné okolnosti farářova zatčení, týrání a jeho předčasné smrti. Druhý díl dvoudílného dokumentu vysíláme v rámci Radiodokumentu ve středu 16. prosince ve 21.45 hod.

O třetí neděli adventní, 11. prosince roku 1949, tedy právě před šedesáti lety, kázal Klement Gottwald na sjezdu revolučních odborů své evangelium třídní nenávisti. Tentýž den kázal v obci Číhošť na Vysočině prostý kněz Josef Toufar na téma „uprostřed nás stojí ten, kterého neznáte“. Kříž s Kristem se podle očitých svědků při jeho kázání několikrát pohnul. Znamení? Zázrak? Přinejmenším vynikající záminka pro Státní bezpečnost k otevřenému a exemplárnímu útoku na katolickou církev. Zatčení pátera Toufara a následující vyšetřování, které ve své zuřivosti přivodilo brzkou Toufarovu smrt, jen potvrdilo, v jakém duchu se ponesou další léta vlády jedné strany. Redaktor Miloš Doležal sesbíral mnoho výpovědí dobových svědků, pamětníků i znalců tohoto případu, který se stal milníkem v boji Komunistické strany proti církvím a svobodě myšlení vůbec. Druhý díl dvoudílného dokumentu vysíláme na Českém rozhlase 3 – Vltava v rámci Radiodokumentu ve středu 16. prosince ve 21.45 hod

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)