Velká část Čechů si nedělá žádný plán výdajů a příjmů, tvrdí bývalý bankéř, dnes analytik neziskové organizace v podcastu Ve vatě. Jak tedy začít? „Já bych začal výpisem z banky. Nestahoval bych jen jeden měsíc, ale hospodaření 6 měsíců zpátky.“
Pak si roztřídíme příjmy a výdaje do kategorií, ne víc než deseti, například: potraviny, bydlení, energie, telefon, internet, oblečení, kapesné, doprava. Buď přímo v internetovém bankovnictví, v excelové tabulce, nebo v mobilní aplikaci typu Spendee nebo Wallet.
Důležité je nic nevynechat, pojištění auta, úspory na dovolenou ani impulzivní nákupy. „Drobné pouliční nákupy, tam si dám kafe, tam něco ve fastfoodu, nakonec to může dělat i 10–15 procent měsíční útraty,“ upozorňuje Borges, který zná dobře situaci lidí, kteří už nějaké finanční těžkosti řeší.
Kolem 20 % příjmu utrácí Češi zpravidla za potraviny, kolem 25 % za bydlení. „Zbytek je doprava, překvapivě hodně, i 10 % utrácíme za kulturu a zábavu. Hospody jsou v kategorii stravování a ubytování, ale může to být i dvojnásobek.“ (…)
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku