Cesta do Pešti (1987)
Nina Kynčlová. Původní rozhlasová hra o českém houslovém virtuosovi Josefu Slavíkovi. Stereoscénář Jiřina Martínková a Miloš Kot. Hudbu složil a řídí Leoš Kosek. Hudební improvizace Petr Vaněk. Zvuk Miloš Kot. Záznam a střih Božena Kubíčková. Zvukové efekty Artur Šviha a Jiří Binek. Asistentka režie Vlasta Slavíková. Dramaturg Vladimír Pelc. Režie Jiřina Martinková.
Osoby a obsazení: Josef Slavík (Michal Pešek), otec Slavíka (Petr Kostka), Paganini (Ladislav Mrkvička), generál Kučera (Jiří Holý), Kučerová (Jaroslava Obermaierová), Mayseder (Zdeněk Martínek), Henrieta (Zlata Adamovská), hlas houslí (Jana Andresíková), sluha (Ladislav Šimek), komorná Frída (Jarmila Nedvídková).
Natočeno 12. – 17., 19. – 24. 1., 6. – 7. 2. 1987 (R31, 9:00 – 13:00 h.; 14:00 – 18:00 h.). Premiéra 12. 3. 1988 (Vltava, 11:40 h.). Obnovená premiéra 15. 5. 2022 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 53 min) v cyklu Hra pro pamětníky.
Lit.: Venclová, Renata: Nina Kynčlová: Cesta do Pešti. Epizoda z krátké životní a umělecké dráhy českého houslisty a skladatele Josefa Slavíka. In web ČRo 3 Vltava, 15. květen 2022 (článek). – Cit.: Původní rozhlasová hra Niny Kynčlové o českém houslovém virtuosovi Josefu Slavíkovi. Obnovenou premiéru s Michalem Peškem v hlavní roli uvádíme v čase probíhajícího 77. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. (…)
Josef Slavík (1806–1833) jako mimořádně nadané dítě pravidelně vystupoval se svým otcem již od devíti let, později vystudoval hru na housle a skladbu na pražské konzervatoři. Absolvoval vlastním koncertem pro housle fis moll, který jeho učitel prohlásil pro technickou obtížnost za téměř nehratelný. Josef Slavík však skladbu provedl virtuózně a zařadil ji do svého stálého repertoáru.
V roce 1825 po sérii úspěšných koncertů v Teplicích a Karlových Varech odjel Josef Slavík do Vídně, kde se živil soukromým vyučováním a příležitostnými koncerty. Hra Cesta do Pešti zpracovává okolnosti setkání Josefa Slavíka s Paganinim, kterého český houslista velmi obdivoval a o jehož uznání se ucházel. Slavný virtuos však nestál o srovnání s mladším talentem a v hudební kariéře Josefu Slavíkovi nepomohl.
Jako špatný znalec poměrů panujících v hudebním světě a vzájemné řevnivosti mezi umělci se mladý Slavík ukázal také v Paříži, kde toužil prorazit. Neuspěl a tak si naplánoval turné do Pešti, Ostřihomi, Lvova. Na koncertní šňůru vyrazil bez ohledu na onemocnění chřipkou, na kterou předčasně zemřel ve věku pouhých 27 let.
Hra Niny Kynčlové, jejímž nejvýraznějším formálním prvkem je vypravěč v podobě Slavíkových houslí, měla premiéru v roce 1988 v řadě her pro mládež. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku