Téma dne – Česko sevřela drahota (2022)
Vláda přišla s „pastelkovným“ 5000 na dítě, mluví o dalším zvýšení životního a existenčního minima, o něco málo snížila DPH na pohonné hmoty a uvolnila příspěvek na bydlení. Bude to na pohromu, která klepe na dveře, stačit? Přichází pomoc včas (pastelkovné až v srpnu), je dostatečná? Je dostatečně zacílená? Neměla by být adresnější a vyšší? Kde vláda vzala hranici u pastelkovného milion korun ročního čistého příjmu? Můžeme si dovolit takto utratit cca 10 miliard? Máme více pomáhat i na úkor státního dluhu, pokud to dává smysl? Připravila Renata Kropáčková.
Hosty jsou Filip Petrold, ekonom, zástupce ředitele IDEA při CERGE-EI; Tomáš Kostelecký, zástupce ředitele Sociologického ústavu AVČR; Ivana frantová, garantka tématu dávek a koordinátorka sociálních služeb, Člověk v tísni; Michal Skořepa, ekonom, Česká spořitelna.
Natočeno 2022. Premiéra 29. 4. 2022 (ČRo Plus, 8:10 h.; 22 min.).
Lit.: Kropáčková, Renata – marz: Příspěvek 5000 korun na dítě neřeší dlouhodobý problém nízkopříjmových skupin, upozorňuje ekonom. In web ČRo Plus, 29. duben 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla o jednorázovém příspěvku pěti tisíc korun na dítě a mluví o dalších krocích, které by měly pomoci odvrátit hrozící pád českých občanů do chudoby. Ekonom a zástupce ředitele IDEA při CERGE-EI Filip Pertold se domnívá, že valorizace příspěvku na dítě mohla být vyšší. Za správný krok považuje lednové zvýšení normativu příspěvku na bydlení: „Bohužel ale nebyl následován výrazným administrativním zpřístupněním tohoto příspěvku.“
Pertold připomíná, že i přes parametrické změny se zatím – například u příspěvku na bydlení – nenavýšil počet lidí, který dávku čerpá. „A jednorázový příspěvek na dítě neřeší dlouhodobý problém nízkopříjmových skupin, kterým se trvale zvýšily výdaje.“
Vláda má omezené možnosti jak dopady inflace mírnit, upozorňuje ekonom: „Co může dělat, je adresné cílení pomoci tak, aby se lidi nedostali do trvalé chudoby.“
Je proto potřeba co nejvíce zautomatizovat a zjednodušit přístup k některým dávkám. „V současné době přídavek na bydlení čerpají jen tři procenta všech domácností. Přitom víme, že se jich do problémů může dostat víc než pětkrát tolik,“ varuje Pertold. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku