Pracanti 1/5 (2022)

Podcast o první práci nejmladší generace připravila Eva Svobodová.

Hovoří sociolog Petr Mezinohrák, analytik Jan Zeman, ekonomka Pavla Marciánová, předseda spolku Mladí lékaři Martin Kočí, právnička Šárka Homfray a další.

Natočeno 2022. Premiéra 1. dílu 25. 5. 2022 (ČRo Rádio Wave), závěrečného dílu 29. 6. 2022 (ČRo Radio Wave, 50 min.).

Obsah: 1. Jak vypadají pracovní začátky lidí v kreativních profesích (21:29) – 2. Sociolog Petr Mezihorák o prekarizaci v kreativních profesích (27:22) – 3. Analytik vzdělávání Jan Zeman o problémech učňovského školství – 4. Ekonomka Pavla Marciánová o podnikání mladých lidí – 5. Martin Kočí a Šárka Homfray o tom, s čím se potýkají mladí lékaři a právníci a jak vypadá cesta k vysněnému povolání.

Lit.: Svobodová, Eva:  Začíná série Pracanti. Jak vypadá první práce mladých lidí a jakým výzvám dnes čelí? In web ČRo Radio Wave, 16. květen 2022 (článek + teaser k poslechu). – Cit.:  Pracanti přinášejí příběhy nejmladší generace přímo z jejich pracovního prostředí – z kanceláří, kaváren i nemocnic. Jaká je první pracovní zkušenost mladých lidí? Jak si první zaměstnání vybírají? Série začíná 25. května 2022.

Jaký mají mladí lidé vztah k práci? Jak se jim daří skloubit pracovní a osobní čas a je pro ně podstatné, aby jim práce dávala smysl? Série zachycuje pracovní realitu sektoru péče i to, s čím se potýkají lidé v kreativních profesích. Ptá se, co je gig economy, jaká je budoucnost řemesel v Česku, proč vysněná povolání nejsou vždycky výhrou nebo proč se mladí lidé rozhodnou hned po škole podnikat.

Série přináší pohledy sociologů, antropoložek či politoložek na to, jak se proměnil pracovní trh, které profese prodělají robotizaci nebo jakým novým fenoménům nejmladší generace čelí. Zachycuje osobní příběhy i společenské proměny světa práce. (…)

Lit.: Svobodová, Eva: Svoboda a nestabilita. S čím bojují mladí lidé v kultuře a kreativních profesích? In web ČRo Radio Wave,  8. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.:  Jejich povolání je vysoce kvalifikované, často také dosáhli univerzitního vzdělání. Tomu ale ne vždy odpovídají finanční a pracovní podmínky. V dalším díle podcastové série Pracanti jsme se zaměřili na tzv. kreativní povolání.

„Já jsem teď zrovna v situaci, kdy by mi nevadilo dělat něco zajímavého i za menší peníze, ale takhle to přece nemá každý,“ říká herečka Kateřina Císařová, která už v závěrečném ročníku na DAMU, kde studovala Katedru alternativního a loutkového divadla, nastoupila do Divadla Na zábradlí.
Kateřina Císařová Kateřina Císařová|foto:Eva Svobodová, Český rozhlas

„Průměrný měsíční příjem za (divadelní) režii je 24 700 korun,“ přibližuje Kateřina výsledky ankety, kterou dali dohromady Linda Dušková, Josefína Formanová, Natálie Preslová a Jan Frič. V posledních měsících se také objevila iniciativa Nerůst zaměřující se na nadprodukci a na špatné pracovní podmínky lidí v kultuře.

Yara Abu Aataya vystudovala architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Vyzkoušela práci v japonských architektonických ateliérech i řadu rozličných činností: „Knižní vazba, litografie, ofset. Už jsem cítila, že se budí to moje já, které baví pendlovat mezi obory,“ říká. (…)

Lit.: Svobodová, Eva: Začínající advokáti a mladí lékaři: jak může vypadat cesta k vysněnému povolání? In web ČRo Radio Wave, 29. červen 2022 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Poslední díl podcastové série Pracanti o pracovních začátcích nejmladší generace jsme se zaměřili na mladé lékaře a budoucí advokáty. Tedy povolání, která podle výzkumů patří mezi vysněná. S čím se tyto dvě profese potýkají? Čím se jejich začátky liší a čím naopak podobají? A jsou opravdu tak prestižní?

„Člověk jako sekundární lékař dostává spíš přes prsty než cokoliv jiného,“ směje se Anna otázce, jak zvládá nepropadnout představě o vlastní důležitosti. Její cesta k medicíně byla klikatá. Nejprve vystudovala žurnalistiku. Ke studiu medicíny ji inspirovala i péče o vlastní prarodiče –⁠ podobně, jak to v díle o pečovatelských profesích popisovali Aneta s Jakubem.

Podobně oklikou se k práci koncipienta dostal Tomáš. Po absolvování právnické fakulty zkusil několik zaměstnání. „Nebaví mě dělat práci, která nepřináší aktuální a rychlý výsledek, která nemá dynamiku spjatou s advokacií a specificky s mou prací,“ říká Tomáš, který se věnuje zejména pomoci obětem trestných činů.

S prací koncipienta je spokojený. Advokátní kancelář, kde bude působit, si pečlivě vybíral. Jelikož tříletá koncipientská praxe, která je zároveň dalším studiem i výkonem práce, je podle zákona nutným předpokladem pro to stát se advokátem, jsou mladí koncipienti podle odborové právničky Šárky Homfray ve velmi zranitelné situaci. „Navíc se jedná o velmi žádané profese. Tři koncipienti připadají na jednoho advokáta a to se někdy pojí s negativními jevy. Například nízké odměňování, někdy i minimální mzda, dlouhá pracovní doba, spousta přesčasů. Někdy naopak nezáživná banální práce,“ popisuje odbornice. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)